Αντβέρπ - ΑΕΚ 1-0: Η πρόκριση θα κριθεί στην Αθήνα(βίντεο)

AEK
 clock 23:58 | 22/08/2023

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στο Βέλγιο με 1-0 από την Αντβέρπ και η πρόκριση στους ομίλους του Champions League θα κριθεί στη ρεβάνς της Αθήνας. Αν και κυριάρχησε, έχασε μεγάλες ευκαιρίες (αλλά δεν αξιοποίησε και αποβολή από το 55’) δεν απέφυγε την ήττα όμως μπορεί να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήλεγχαν τον ρυθμό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και μάλιστα απείλησαν πρώτοι στο 11′, με τον Άμραμπατ να βγάζει μία ωραία σέντρα από τα δεξιά “σημαδεύοντας” τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, βλέποντας όμως τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει.

Πέντε λεπτά αργότερα πάντως η άμυνα των “κιτρινόμαυρων” -και εν προκειμένω ο Χατζισαφί- ολιγώρησε κι έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, όταν ο Βερμίρερ με ωραία μπαλιά βρήκε τον Γιάνσεν, ο οποίος πλάσαρε τον Αθανασιάδη, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε δύο ευκαιρίες στο 21′ και στο 23′, με το σουτ του Σιμάνσκι εκτός περιοχής να περνάει για λίγο άουτ και την κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος είδε την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπουτέ.

Στο 28′ η ΑΕΚ είχε νέα καλή στιγμή με σουτ του Λιβάι Γκαρσία στα όρια της περιοχής, αλλά ο Αλντερβάιλερντ έβαλε σωτήρια το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 32′ το πλασέ του επιθετικού από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

Σε αυτήν τη φάση ο Λιβάι Γκαρσία αποκόμισε πρόβλημα τραυματισμού ψηλά στον μηρό και αντικαταστάθηκε από τον Πόνσε, ο οποίος ρίχτηκε στη μάχη στο 36ο λεπτό, κάνοντας έτσι το ντεμπούτο του στη δεύτερη θητεία του στην νταμπλούχο Ελλάδας.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους η ΑΕΚ προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων, προκειμένου να φτάσει στην επίτευξη γκολ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ωστόσο οι νταμπλούχοι Βελγίου κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0.

Ίδιο ήταν το σκηνικό του αγώνα στο ξεκίνημα του β’ ημίχρονου. Η Ένωση, η οποία επέστρεψε στο γήπεδο με μία αλλαγή (ο Γιόνσον μπήκε αντί του Σιμάνσκι, ο οποίος είχε κάρτα) πίεζε τους γηπεδούχους, χάνοντας ακόμη μία ευκαιρία στο 48’΄, όταν ο Χατζισαφί έπιασε ένα διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, βλέποντας τον Μπουτέ να αποκρούει.

Στο 51ο λεπτό διαταράχθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα, καθώς η Αντβέρπ έμεινε με 10 παίκτες.

Ο Μπατάιγ πάτησε με τις τάπες τον Γκατσίνοβιτς στον αστράγαλο, αναγκάζοντας τον διαιτητή να του δείξει απευθείας κόκκινη κάρτα.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Φαν Μπόμελ προσαρμόστηκε στα νέα δεδομένα που έφερε η αποβολή του παίκτη του και έκανε δύο αλλαγές, βάζοντας τους Φαν Ντε Μπος και Βίνες αντί των Εκέλενκαμπ και Οντρέιγκα.

Ο Αλμέιδα απάντησε στο 68′, φρεσκάροντας την ομάδα του με τους Μάνταλο, Αραούχο και Ελίασον να παίρνουν τις θέσεις των Τσούμπερ, Σιντιμπέ και Γκατσίνοβιτς.

Νωρίτερα (64′) ένα σουτ του Μπαλίκουσα δεν ανησύχησε τον Αθανασιάδη, ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα, στην πρώτη προσπάθεια των γηπεδούχων που βρήκε στόχο, μετά το γκολ τους.

Η ΑΕΚ, παίρνοντας νέα επιθετική πνοή από τις αλλαγές του προπονητή της, συνέχισε την πολιορκία της στην Αντβέρπ, απειλώντας τους Βέλγους στο 77′ με το σουτ του Μάνταλου εκτός περιοχής, το οποίο όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπουτέ, καθώς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Γκολ: 16′ Γιάνσεν (Αντβέρπ)

Κίτρινες: Σιμάνσκι (ΑΕΚ), Πινέδα (ΑΕΚ), Ντε Λαέτ (Αντβέρπ)

Κόκκινες: 51′ Μπατάιγ (Αντβέρπ)

Δοκάρια:

Αντβέρπ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Μπουτέζ – Ντε Λάετ, Μπατάιγ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί – Εκέλενκαμπ (56′ Φαν Ντε Μπος), Κεϊτά, Βερμίρεν – Μπαλίκβισα, Οντρέικα (56′ Βίνες), Γιάνσεν (70′ Μούγια).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (68′ Αραούχο), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (46′ Γιόνσον), Πινέδα, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς (68′ Ελίασον), Τσούμπερ (68′ Μάνταλος), Γκαρσία (36′ λ.τ Πόνσε).

ΟΦΗ: Συνάντηση Μποκέα με Μπούση – Στο επίκεντρο το σχέδιο της ΠΑΕ για την επέκταση του ΒΑΚ

ΟΦΗ: Έκανε επαγγελματία τον 18χρονο Σημαντηράκη - «Το όνειρο μου αρχίζει να γίνεται πραγματικότητα»