Α’ Εθνική Γυναικών: Πρώτη νίκη για τον ΟΦΗ, 2-0 τις Νέες Ατρόμητου

ΟΦΗ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
 clock 18:52 | 14/10/2023

Ο ΟΦΗ νίκησε με 2-0 τις Νέες Ατρομήτου, στο Βαρδινογιάννειο στο πρωτο του ματς στο φετινό πρωτάθλημα της Α Εθνικής γυναικών καθώς είχε αναβληθεί το ματς της πρεμιέρας στο Βόλο.

Το 1-0 έκανε στο 32’ η Ριμπάνσκα με κοντινή κεφαλιά έπειτα από ασίστ της Ζέρβα, ενώ το τελικό 2-0 πέτυχε η Πατερνά στο 76ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

ΟΦΗ (Κώστας Παντζαρίδης): Στανίνου, Κυδωνάκη, Σηφάκη, Πατερνά, Κουκουλάκη, Πέιου, Δρακογιαννάκη, Ζέρβα, Καλαμπέροβα, Αεράκη, Ριμπάνσκα

Έπαιξαν και οι: Ραπάνη, Μουστάκ, Κωνιωτάκη, Γουνάκη

Για τη 2η αγωνιστική της Α’ Εθνικής Γυναικών, και πρώτη που διεξήχθη πλήρης, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 τα Τρίκαλα με γκολ στις καθυστερήσεις. Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 5-2 την Καστοριά. ΑΕΚ και ΑΕΛ έμειναν στο 0-0. Ο ΑΟ ΡΕΑ πέρασε νικηφόρα με 0-3 από την Καρδίτσα επί των Ελπίδων. Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 0-4 την Ολυμπιάδα στον Υμηττό, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη της στην Α’ Εθνική.