Super League 2: Σπουδαία νίκη του Γιούχτα, 2-1 την Παναχαϊκή

ΓΙΟΥΧΤΑΣ
 clock 18:08 | 14/10/2023

O Γιούχτας επικράτησε στην Ιεράπετρα  της Παναχαϊκής με 2-1 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Η ομάδα των Αρχανών έχει το απόλυτο σε νίκες (δύο στα δύο) στην έδρα της, παρότι ούτε στο γήπεδό της αγωνίζεται ούτε σε κάποιο άλλο του Νομού της. Το απόλυτο εντός έδρας το έχει στην Ιεράπετρα (Βουζουνεράκειο).

Ο Γιούχτας ευτύχησε να προηγηθεί (1-0) σχεδόν με τη σέντρα. Μόλις στο πρώτο λεπτό (1′) ο Αλεξόπουλος σέντραρε από δεξιά, ο Μανώλης Ροβίθης με κεφαλιά ανάγκασε τον Κολοβούρη σε ασταθή επέμβαση, πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ άνοιξε το σκορ στην Ιεράπετρα.

Στο εικοστό λεπτό (20′) σκόρερ και δημιουργός άλλαξαν ρόλους, με τον Ροβίθη να βγάζει στην πλάτη της άμυνας τον Βαγγέλη Αλεξόπουλο, ο οποίος απέφυγε τον Λιοφάγο και νίκησε τον Κολοβούρη διπλασιάζοντας (2-0) τα τέρματα του Γιούχτα.

Η απάντηση της Παναχαϊκής (2-1) ήρθε εννέα λεπτά αργότερα (29′) με το πρώτο τέρμα της στη σεζόν. Σκόρερ ο Ευθύμης Χριστόπουλος ο οποίος νίκησε με κεφαλιά τον Πρινιωτάκη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αποστολόπουλου και ξαναέβαλε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο Γιούχτας προσπάθησε πρωτίστως να υπερασπιστεί το υπέρ του σκορ και να αξιοποιήσει κάποια από τις στιγμές που θα του παρουσιαστούν για να “κλειδώσει” το ματς με πιθανό τρίτο γκολ. Το βρήκε αλλά δεν μέτρησε.

Στο 84ο λεπτό ο Αλεξόπουλος πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση, έπειτα από πάσα του Μπρους, αλλά ο Καλαματιανός επιθετικός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Στον αντίποδα στις στιγμές που απειλήθηκαν οι γηπεδούχοι ο Πρινιωτάκης ήταν εκεί για να δώσει λύσεις.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Βλαχάκης (Ρεθύμνου), Ιωάννου (Ευβοίας)
4ος διαιτητής: Μόσχου (Λασιθίου)

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Κόλα, Λιποράτσε, Μάρτσι (73′ Κίσσας), Φαζός, Μπουτσάκης (58′ λ.τρ. Βρεττός), Μπρους, Πολυχρόνης (85′ Νοικοκυράκης), Ροβίθης (73′ Κωστανάσιος), Αλεξόπουλος.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Γκάντσιερ, Λιοφάγος, Μπαρέτ, Αποστολόπουλος (85′ Δασκαλάκης), Λοτέν (78′ Κυρσανίδης), Μασούρας (69′ Ντε Ολιβέιρα), Μούλντερ, Νάστος, Ζέκοφ (62′ Τραορέ), Χριστόπουλος (78′ Πατρινός).

3η αγωνιστική
Σάββατο 14 Οκτωβρίου
Ολυμπιακός Β-Ιωνικός 1-1
67’ Μαρίνος / 18’ Ντε Βινσέντι
Γιούχτας-Παναχαϊκή 2-1
1’ Ροβίθης, 20’ Αλεξόπουλος / 29’ Χριστόπουλος
Αιγάλεω-Καλαμάτα 0-3
37’, 47’ Μπαράλες, 78’ Τάτος