Στους 16 του κυπέλλου και ο Α.Ο.Χανίων

clock 17:25 | 17/12/2015

Με 3 ομάδες θα εκπροσωπηθεί το Κρητικό ποδόσφαιρο στην αυριανή κλήρωση της φάσης των 16 του κυπέλλου καθώς  μετά τον Πλατανιά και τον Εργοτέλη και ο Αθλητικός όμιλος Χανίων πήρε σήμερα το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης .
Η Χανιώτικη ομάδα ισοβάθμισε με τους Θρακιώτες στην 2η θέση του 3ου ομίλου με τέσσερις βαθμούς, αλλά προκρίθηκε λόγω καλύτερης επίθεσης.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στην πρώτη αξιόλογη φάση που δημιούργησαν άνοιξαν το σκορ, έστω και ...περιπετειωδώς. Ηταν το 8ο λεπτό, όταν ο Ζδράβος ανέτρεψε τον Δεινόπαππα μέσα στην περιοχή, ο Μασάδο εκτέλεσε το πέναλτι, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και στην επιστροφή της μπάλας ο Ρίκα σκόραρε με κεφαλιά. Στην συνέχεια, οι παίκτες του Πανθρακικού αντέδρασαν -καθώς ούτε η ισοπαλία δεν ήταν αρκετή για την πρόκριση- και δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με ψηλοκρεμαστό σουτ του Ψάλτη, απ' το ύψος της περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος έβαλε τον Χαβίτο αλλάζοντας την εικόνα του αγώνα. Αφού στο 51΄ η παράλληλη σέντρα του Δεινόπαππα πέρασε ανεκμετάλλευτη απ' τους συμπαίκτες του, δύο λεπτά αργότερα ο Πανθρακικός απέκτησε το προβάδισμα. Ο Χαβίτο βρήκε από τα δεξιά τον Νικόλτση που πάσαρε στον Μαρκόπουλο, ο οποίος με προβολή διαμόρφωσε το 2-1 για την ομάδα της Κομοτηνής. Με αυτό το σκορ οι γηπεδούχοι έμεναν εκτός συνέχειας και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ-πρόκριση, κάτι που κατάφεραν στο 68ο λεπτό, όταν ο Μασάδο εκτέλεσε φάουλ και ο Γκέσιος ισοφάρισε σε 2-2 «σφραγίζοντας το εισιτήριο» για την επόμενη φάση του θεσμού.