Νίκη η Ουαλία και έγραψε ιστορία (video)

clock 21:15 | 11/06/2016

Στην πρώτη συμμετοχή της σε Euro, η Ουαλία επικράτησε 2-1 της Σλοβακίας και πέτυχε την παρθενική της νίκη.

Ο Γκάρεθ Μπέϊλ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ περίπου 6-7 μέτρα έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 1-0 για την Ουαλία.

Η Σλοβακία λίγο νωρίτερα (3') έχασε μοναδική ευκαιρία να πετύχει αυτή το πρώτο γκολ, όταν ο Χάμσικ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ντέιβις έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Ωστόσο οι Σλοβάκοι στο 61’ έφθασαν στην ισοφάριση με τον Ντούντα, ο οποίος είχε μπει ένα λεπτό πριν στον αγώνα.

Η Ουαλία όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη στο 81’, με γκολ του  Ρόμπσον-Κανού, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ουαλία (Κρις Κόλμαν, 3-5-2): Γουόρντ - Ντέιβις, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Τσέστερ - Γκάντερ, Τέιλορ, Άλεν, Ράμσεϊ, Έντουαρντς (69’ Λέντλεϊ) - Μπέιλ, Τζόναθαν Γουίλιαμς (71’ Ρόμπσον-Κανού).

Στον πάγκο: Χένεσεϊ, Κινγκ, Φον Γουίλιαμς, Τζορτζ Γουίλιαμς, Ρίτσαρτς, Κοτερίλ, Βόουκς, Κόλινς, Βάουγκαν, Τσερτς.

Σλοβακία (Γιαν Κόζακ, 4-3-3): Κόζατσικ - Πεκαρίκ, Σκρτελ, Ντούριτσα, Σβέντο – Χροσόφσκι (60’ Ντούντα), Χάμσικ, Κούτσκα - Μακ, Βάις (83’ Στοχ), Ντούρις (59’ Νέμεκ).

Στον πάγκο: Μούτσα, Γκιόμπερ, Γκρέγκους, Σεστάκ, Νοβότα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Σαλάτα, Πετσόφσκι.