Ισοπαλία με Σπάρτη ο Α.Ο.Χανιά

clock 17:55 | 01/02/2017

A.O.Xανιά και Σπάρτη αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 2-2 σε εξ αναβολής ματς της Football league.
Ο A.O.Xανιά προηγήθηκε μόλις στο 1΄με τον Ανδρέα Σταματή να αιφνιδιάζει τον τερματοφύλακα της Σπάρτης και με σουτ να ανοίγει το σκορ.
Η απάντηση των Λακώνων ήρθε στο 26΄με αντίστοιχο σουτ του Ηλιόπουλου που έφερε στα ίσια την αναμέτρηση.
Η χαρά των φιλοξενούμενων πάντως δεν κράτησε πολύ καθώς εννιά λεπτά αργότερα ο Σταματής και πάλι με εκπληκτικό ψαλιδάκι μετά από κόρνερ  του Αποστολόπουλου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους.
Κι ενώ τα λεπτά κυλούσαν ο ΑΟΧ έχανε ευκαιρίες να «κλειδώσει» την νίκη -με μεγαλύτερη εκείνη του 54΄όταν σε κόντρα  ο Ντούμος προτίμησε να κάνει σουτ-άουτ αντί να δώσει στον εντελώς αμαρκάριστο Σταματή, ήρθε η ισοφάριση του -πρώην παίκτη του Κισσαμικού- Αριστείδη Λώττα που με»ξερό» σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασίου διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.
ΧΑΝΙΑ: Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Ηρακλής, Φουρλάνος, Ντούμος (61′ Γεωργακόπουλος), Αποστολόπουλος, Τσουκάνης, Βαρούχας (77' Βανκεβάι), Σταματής.
ΑΕ ΣΠΑΡΤΗ: Κραβαρίτης, Γκαλίτσιος, Κατσίκης (46′ Λώττας), Γιαννίτσης, Κοτσαρίδης, Οικονομόπουλος (46′ Αναστασόπουλος), Μπανούσης, Ροβίθης (77′ Kαρτσαμπάς), Μουζακίτης, Μπουντόπουλος, Ηλιόπουλος.