Ο ΟΦΗ νίκησε τον ΠΑΟΚρουσώνα και βλέπει τίτλο

clock 16:50 | 06/03/2016

Ο ΟΦΗ για πρώτη φορά από την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής κρατάει την τύχη στα χέρια του καθώς επικρατώντας με 2-1 του ΠΑΟΚρουσώνα στο Παγκρήτιο Στάδιο πλησίασε στους 3 βαθμούς τον πρωτοπόρο του 4ου ομίλου, Φωστήρα που ηττήθηκε στου Ζωγράφου από τον Ηλυσιακό με 3-1.

Πλέον η Κρητική ομάδα με νίκες στα 10 ματς που απομένουν κατακτά τον τίτλο.
Ο ΟΦΗ έκανε μέτρια εμφάνιση και ίδρωσε για να κερδίσει τον μαχητικό ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε στο 30' με το Ζανελάρη.

Τρία λεπτά αργότερα ο Περογαμβράκης εκμεταλλευόμενος το λάθος του Καλογεράκη με σουτ από τα πλάγια ισοφάρισε.Η ανατροπή έγινε στο 43' με πλασέ του Πόποβιτς μετά από σέντρα του Κοιλιάρα.

Το φιλμ του αγώνα

5' Η πρώτη φάση του αγώνα για τον ΠΑΟΚρουσώνα. Ο Ζανελάρης σε θέσης βολής πλάσαρε απο την μικρή περιοχή, η μπάλα πάνω απο τα δοκάρια.

6'. Σεντρα του Καλέ, ο Λογοθέτης διώχνει και η μπάλα φεύγει λίγο άουτ. Πα' ολίγο αυτογκόλ.

7' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚρουσώνα. Ο Ζανελάρης φεύγει στην πλάτη της άμυνας πλάσάρει τον Δερμιτζάκη, αλλά ο Κιάσσος σαν απο μηχανής θεός διώχνει τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή

24' Ο Χαντί σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, πλασάρει, η μπάλα λίγο έξω απο τα δοκάρια.

30' To 1-0 για τον ΠΑΟΚρουσώνα. Στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ,μετά απο μπαλιά του Ανωγειανάκη ξανά ο Ζανελάρης, , ο οποίος κρεμάει τον Δερμιτζάκη στην έξοδο με ιδανική "λόμπα" και ανοίγει το σκόρ (1-0).

32' Απαντάει με καλή στιγμή ο ΟΦΗ. Σέντρα του Χαντί κεφαλιά του Κώτσιου απο το σημείο του πέναλτι η μπάλα λίγο άουτ.

33' Ο ΟΦΗ ισοφαρίζει. Ο Καλέ έβγαλε στο ανοιχτό γήπεδο για τον Περογαμβράκη, ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚρουσώνα Καλογεράκης έκανε κακή εκτίμηση της μπάλας κι ο επιθετικός του ΟΦΗ την έσπρωξε στα δίχτυα (1-1).

37' Ο Ζανελάρης και πάλι δημιουργεί πρόβλημα στην άμυνα του ΟΦΗ και πλασάρει άουτ μέσα απο την περιοχή.

40' Ο ΟΦΗ ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Μποχώνη στον Περογαμβράκη. Ο διαιτητής Κοκκινάκης λέει όχι.

43' Το 2-1 για τον ΟΦΗ. Ο Καλέ έβγαλε για τον Κοιλιάρα, ο οποίος σέντραρε ιδανικά για τον Πόποβιτς, που έστειλε με κοντινή προβολή τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ΟΦΗ κάνει την ανατροπή (1-2).

46' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚρουσώνα. Στη θέση του Μανουσάκη ο Κρίσπο.

48' Η πρώτη καλή στιγμή του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο. Γύρισμα του Κιάσου, πλασέ στην κίνηση του Καλέ, η μπάλα άουτ.

55' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω Κοιλιάρας και Φραγκουλάκης, μέσα οι Μπολάκης και Μπουρσέλης.

57' Μεγάλη επέμβαση του Καλογεράκη σε εξ' επαφής σούτ του Περογαμβράκη.

58' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚρουσώνα.Βγήκε ο Γιαννακάκης και μπήκε ο Παπουτσιδάκης.

64' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚρουσώνα. Ο Κομνηνός αντί του Τσακάνι.
69' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Μπουρσέλης σε θέση βολής πλασάρει ο γκολκήπερ Καλογεράκης διώχνει σε κόρνερ.

Διαιτητής: Κοκκινάκης (Λασιθίου)

ΠΑΟΚρουσώνα (Πίτσος): Kαλογεράκης, Γιαννακάκης (58' Παπουτσιδάκης), Μποχώνης, Χελά, Λογοθέτης, Κέβιν, Κρίσπο (46' Mανουσάκης), Τσακάνι (64' Κομνηνός), Μπάμπης, Ανωγειανάκης, Ζανελάρης.

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Κοιλιάρας (55' Μπολάκης), Κώτσιος, Φαζός, Νάστος, Περογαμβράκης, Φραγκουλάκης (55' Μπουρσέλης), Πόποβιτς, Χαντί, Καλέ.