Volley League: Ήττα στο ται μπρέικ για τον ΟΦΗ (vid,αποτελέσματα, βαθμολογία)

clock 21:14 | 27/01/2021

Έγραψε ιστορία ο Φίλιππος Βέροιας στο Ηράκλειο, καθώς πέτυχε την πρώτη νίκη του στην κορυφαία κατηγορία βόλεϊ ανδρών (Volley League )στην Ελλάδα με 3-2 επί του γηπεδούχου ΟΦΗ ο οποίος παραμένει χωρίς νίκη.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πρώτο σετ και την ομάδα της Ημαθίας να απαντάει πειστικά κατακτώντας τα επόμενα δύο, για να ισοφαρίσει σε 2-2 ο ΟΦΗ και να στείλει το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι, παίρνοντας προβάδισμα εξ αρχής το οποίο σταδιακά αυξανόταν, για να φτάσουν τελικά στο 8-15 και το τελικό 2-3 στα σετ.

* Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κόκκας, Κανδηλιεράκης, Γραμματεία: Πακιουφάκη.

Τα σετ: 2-3 (25-15, 17-25, 19-25, 25-22, 08-15) σε 106'

ΟΦΗ (Άκης Φλαούνας): Ντράγκο 4 (1/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντ 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 11% άριστες), Μαρκς 26 (23/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 14 (10/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. - 29% άριστες), Γαλιώτος 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρατζάς 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 56% υπ. - 26% άριστες), Μονιάκης, Χαραλαμπίδης, Τάλερ, Φραγκιαδάκης 1 (1/1 επ.), Μανωλάκης.

ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 19 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 46% υπ. - 11% άριστες), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Γάτσης 16 (10/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τζιουμάκας 20 (15/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 13 (11/26 επ., 2 άσσοι, 83% υπ. - 42% άριστες), Φερέλ 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 83% υπ. - 25% άριστες), Μπουτόπουλος, Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Βερβεσιώτης.

Aποτελέσματα

Ολυμπιακός - Μίλων............... 3-0 (25-20, 25-15, 25-15)

Ο.Φ.Η. - Φίλιππος Βέροιας .....2-3(25-15, 17-25, 19-25, 25-22, 8-15)

Παναθηναϊκός - Π.Α.Ο.Κ......... 3-0 (25-18, 25-17, 25-21)

8. ΟΦΗ                          2-12     1

* OΦΗ, ΠΑΟΚ, Φοίνικας και Κηφισιά έχουν ένα αγώνα λιγότερο.

ΕΠΟ: "Τα περιθώρια για διεξαγωγή των πρωταθλημάτων εξαντλούνται"

ΑΕΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 0-2: ΠΑΣάς στο ΟΑΚΑ-«Ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση η Λαμία(vid)