Τσιτσιπάς – Λεχέτσκα 3-0: Άνετη πρόκριση στα ημιτελικά του Australian Open

τσιτσιπας
 clock 15:30 | 24/01/2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Γίρι Λεχέτσκα με 3-0 σετ (6-3, 7-6 (2), 6-4 σε 2 ώρες και 17 λεπτά) και στον ημιτελικό της Πέμπτης (26/1) στο Australian Open,  θα βρει απέναντί του τον Κάρεν Κατσάνοφ.

Σε 36 λεπτά έκανε το 6-3 στο πρώτο σετ που δεν είχε μεγάλα rallies στα games.

Με 70% στο πρώτο σερβίς του, ο Τσιτσιπάς δεν είχε προβλήματα απέναντι στον Λεχέτσκα, ο οποίος δεν είχε απαντήσεις στο σερβίς του Τσιτσιπά, ο οποίος μπήκε δυνατά, κράτησε το δικό του σερβίς και από τη στιγμή που έκανε μπρέικ ήταν μπροστά με 3-0 και έφτασε άνετα στο 6-3.

Ο Λεχέτσκα στο δεύτερο σημάδευε το backhand του Τσιτσιπά και του βγήκε, αφού ο Έλληνας είχε αρκετά αβίαστα λάθη. Ο Λεχέτσκα κράτησε το σερβίς, το ίδιο και ο Τσιτσιπάς για να φτάσουμε στο 4-4, 5-5 και 6-6. Στο τάι μπρέικ όμως ήταν κυριαρχικός και έφτασε στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 7-2 στο τάι μπρέικ.

Ο Λεχέτσκα δεν κατάφερε να κάνει το break όταν είχε την ευκαιρία, ο Τσιτσιπάς έκανε το 2-2 σε εκείνο το σημείο και στο τάι μπρέικ μίλησε η εμπειρία του.

Στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς σέρβιρε πρώτος για φτάσουμε στο 3-3 χωρίς μπρέικ. Στο έβδομο γκέιμ με το σκορ στο 3-3 ο Λεχέτσκα ήταν μπροστά με 40-0 και είχε τρεις ευκαιρίες για να κάνει μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς τα έσβησε και έφτασε στην κατάκτηση του γκέιμ (4-3). Ο Λεχέτσκα από την πλευρά του απάντησε (4-4) αν και βρέθηκε πίσω με 30-0 σε αυτό το γκέιμ.

Ο Τσιτσιπάς όμως κράτησε το σερβίς του και φυλούσε το καλύτερο για το τέλος, κάνοντας το μπρέικ. Έτσι έκλεισε ιδανικά το τρίτο σετ για το 3-0 για την πρόκριση στα ημιτελικά για τρίτη σερί χρονιά και τέταρτη στην καριέρα του.

ΟΦΗ: Συμφώνησε με τον Δανό επιθετικό Σεμπάστιαν Γκρόνινγκ (βίντεο)

ΟΦΗ: Τέλος ο Γκερέρο - Συνεχίζει στην Ανόρθωση