Τένις: Ζαβουργιανός και Βιανιτάκη του "Ηράκλειο"ΟΑΑ πρώτοι στο Εθνικό Πρωτάθλημα

ΔΕΛΑΚΗΣ
 clock 19:47 | 24/02/2023

Ένα πλούσιο και όμορφο τενιστικο τετραήμερο ολοκληρώθηκε στις εγκαταστάσεις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. Ο ιστορικός Όμιλος διοργάνωσε το 1ο Εθνικό Πρωτάθλημα Τένις 2023 για αγόρια- κορίτσια ηλικίας 12,14 και 16 ετών. 170 αθλητές και αθλήτριες από όλη την Ελλάδα, πρόσφεραν τένις υψηλού επιπέδου σε ένα τουρνουά που ο καιρός ήταν σύμμαχος.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» για άλλη μια χρονιά διοργάνωσε ένα πολύ απαιτητικό τουρνουά και σε αυτή την προσπάθεια είχε τη στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης και του Δήμου Ηρακλείου- ΔΟΠΑΦΜΑΗ.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, μεγάλη επιτυχία ήταν για το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. οι δυο πρωτιές του Θάνου Ζαβουργιανού και της Μιχαέλας Βιανιτάκη, η δεύτερη θέση της Άλκηστης Σταματάκη, οι δύο δεύτερες θέσεις στα διπλά του Γιώργου Τρούλη και της Μιχαέλας Βιανιτάκη και η τρίτη θέση των Νικόλα Αμανάκη και Γιώργου Αποστολάκη.

Από το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συμμετείχαν συνολικά 18 αθλητές και αθλήτριες σε όλες τις κατηγορίες:

Αγόρια- Κορίτσια 12 ετών:

Παπανικολόπουλους Αριστείδης, Τρούλης Γιώργος, Αγουρίδα Βασιλεία, Βιανιτάκη Μιχαέλα, Σταματάκη Άλκηστη.

Αγόρια- Κορίτσια 14 ετών

Αμανάκης Νικόλας, Αποστολάκης Γιώργος, Αποστολάκης Κωνσταντίνος, Ζαβουργιανός Θάνος, Κληρονόμος Βασίλης, Τσαπάκης Γιώργος, Βασιλάκη Ελευθερία, Ζαχαράκη Όλγα- Ρωξάνη, Λεβεντάκη Ελένη, Πανταζοπούλου Βασιλίνα

Αγόρια- Κορίτσια 16 ετών

Τζωρμπατζάκης Βασίλης, Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, Λαμπράκη Εβελίνα.

Στα αγόρια 14 μια εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Θάνος Ζαβουργιανός που κατέκτησε την πρώτη θέση. Στο τελικό επικράτησε του πολύ καλού Ροβά, με 46 64 75. Νωρίτερα, στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Μάλλιο (ΑΟ Τατοϊο) με 62 63, στους 16 με αντίπαλο τον Κλενιάτη (ΑΑ Βριλησιών) επικράτησε με 60 60. Στην οκτάδα κέρδισε τον Νικόλα Αμανάκη 63 63.  Στον ημιτελικό ο αντίπαλος του, ο Χαιρόπουλος από τη Γλυφάδα, εγκατέλειψε ύστερα από τραυματισμό με τελικό σκορ υπέρ του Θάνου 61 30 ret.

Αντίστοιχα σπουδαία εμφάνιση έκανε και η αθλήτρια Μιχαέλα Βιανιτάκη στα κορίτσια 12 ετών, κατακτώντας την πρώτη θέση. Στον τελικό τα δυο κορίτσια, η Βιανιτάκη και η Σταματάκη,  έπαιξαν πολύ ωραίο τένις, όμως η Βιανιτάκη ήταν αυτή επικράτησε στην αναμέτρηση με τελικό σκορ 62 62. Η Μιχαέλα αρχικά κέρδισε την Πανούση (Τεν. Ακαδημία) 60 62, στην οκτάδα κέρδισε την Βασιλεία Αγουρίδα 61 60 για να φτάσει στα ημιτελικά. Στον ημιτελικό και σ΄ ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι τα κατάφερε κόντρα στην Γιάντζη (Πεύκη) με 36 63 63. Η Μιχαέλα κατέκτησε ένα ακόμη μετάλλιο στα διπλά. Με συμπαίκτρια την Μαυρίδη από την Πέυκη, πήραν την δεύτερη θέση στην κατηγορία των 12 ετών. Πριν τον τελικό σημειώσαν δυο νίκες, ενώ στον τελικό ηττήθηκαν από τις Κρητικού/ Γιάντζη 60 61.

Η Άλκηστη Σταματάκη, κατάκτησε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία 12 ετών. Στον τελικό με την Βιανιτάκη, έχασε 62 62, παίζοντας όμως πολύ καλό τένις. Η Άλκηστη κέρδισε άνετα την Σπανού (Ροδιακό)  60 60, στην οκτάδα πήρε τον αγώνα με 61 64 κόντρα στην Μαύριδη (Πεύκη), ενώ στον ημιτελικό κέρδισε την Κρητικού (ΟΑ Βούλας) 64 64 για να πάρει την πρόκριση στον τελικό και την δεύτερη θέση.

Στα διπλά της κατηγορίας 12 ετών, την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Γιώργος Τρούλης με συμπαίκτη τον Μπαντουράκη από τα Χανιά. Οι δύο αθλητές σημείωσαν δυο νίκες, η πρώτη κόντρα στους Μαυρονικόλα/ Γέωργα από τη Ρόδο 61 61 και τη δεύτερη επι των Δουμά/ Λαμπαδίτη με 62 64. Στον ημιτελικό επικράτησαν των Λαζάκη/Γεωργιάδη 61 26 10-8 και εξασφάλισαν το εισιτήριο τους για τον τελικό. Στην τελική αναμέτρηση ηττήθηκαν 63 63 από τουςΤσοκανή/ Κωνσταντίνου.

Άλλη μια διάκριση είχαμε στα διπλά της κατηγορίας 14 ετών, αυτή τη φορά από το δίδυμο Νικόλα Αμανάκη και Γιώργο Αποστολάκη. Οι δυο αθλητές σημειώνοντας δυο νίκες, έφτασαν στα ημιτελικά και αγωνίστηκαν με τους Ξενικάκη/Ροβά, από τους οποίους ηττήθηκαν 62 62.

Στα κορίτσια 12 ετών η Βασιλεία Αγουρίδα μπήκε στην οκτάδα, αφού κέρδισε την Αράπη (Ροδιακός) 60 60. Στα κορίτσια 16 ετών η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη κέρδισε την Καραγεώργου (Λατώ Αγ. Νικολάου) 60 61 και μπήκε στις 8. Στα αγόρια 12 ετών στην οκτάδα μπήκε ο Τρούλης μετά από τη νίκη που σημείωσε κόντρα στον Σταύρακα (Αγ. Ανάργυροι) 60 61. Ο Νικόλας Αμανάκης, κέρδισε τον Κωνσταντίνο Αποστολάκη 64 63 και μπήκε στους 8 του ταμπλο.

Από μια νίκη στα μονά των κατηγοριών που συμμετείχαν σημείωσαν οι: Κωνσταντίνος Αποστολάκης, Βασίλης Κληρονόμος, Γιώργος Αποστολάκης Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη, Ελένη Λεβεντάκη, Βασιλίνα Πανταζοπούλου Αριστείδης Πανικολόπουλος, Ελευθερία Βασιλάκης, Βασίλης Τζωρμπατζάκης και Εβελίνα Λαμπράκη που μπήκαν όλοι στην φάση των 16. Στα διπλά οι: Γιώργος Τσαπάκης/ Κωνσταντίνος Αποστολάκης, Ζαβουργιανός/ Βασίλης Κληρονόμος, Πανταζοπούλου/ Τορτοπίδου, Βασιλάκη/ Παγωμένου, Λεβεντάκη/ Ζαχαράκη Ο., Τζωρμπατζάκης/ Βεγόπουλος και Σταματάκη/ Αγουρίδα μπήκαν στην οκτάδα.

Όλα τα παιδιά διακρίθηκαν για την αγωνιστικότητα και την προσπάθεια που κατέβαλαν. Τα αποτελέσματα τους  πιστοποιούν για μια ακόμη φορά την σημαντική δουλειά που γίνεται στο αγωνιστικό τμήμα τένις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. από τον Τεχνικό Διευθυντή κ. Μανόλη Δολιανίτη και τους προπονητές του αγωνιστικού κ. Κώστα Τζιγκουνάκη και κ. Νίκο Μελισσουργάκη.

ΑΜΑΝΑΚΗΣ

"Το Δ.Σ. του Ομίλου ευχαριστεί, τους γονείς, συνοδούς των παιδιών που έλαβαν μέρος, καθώς και  τον επιδιαιτητή των αγώνων που ανταπεξήλθε με απόλυτη επιτυχία στο πολύ δύσκολο έργο που του είχε ανατεθεί,  κ. Σταυρο Νικηφοράκη.

Επιπλέον, ευχαριστεί τους βοηθούς επιδιαιτητή κ. Μάνο Καρβέλη και Κώστα Τρουλινό και τους προπονητές του Ομίλου για τη σημαντική τους συμβολή στην έκβαση των αγώνων.

Τέλος, θερμές ευχαριστίες στον Δήμο Ηρακλείου, στον ΔΟΠΑΦΜΗ, στην Ζ΄ Ένωση Φιλάθλων Σωματείων Αντισφαίρισης Κρήτης και κυρίως την Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Αντισφαίρισης για την ανάθεση των αγώνων.

Τέλος τους χορηγούς της διοργάνωσης για την απαραίτητη στήριξη και την πολύτιμη βοήθεια  που μας προσέφεραν."αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.

Conference League: Τα ζευγάρια της φάσης των "16" - Η ΑΕΚ Λάρνακας με Γουέστ Χαμ

Ελλάδα - Σερβία: Χωρίς άγχος για τη νίκη γοήτρου απόψε στα Άνω Λιόσια