Τένις: Νέα πρωτιά Μπουνάκη του "Ηράκλειο" ΟΑΑ

ΜΠΟΥΝΑΚΗΣ-ΤΑΜΠΑΚΑΚΗΣ
 clock 15:17 | 23/02/2022

Ολοκληρώθηκε χθες Τρίτη 22/2, το 1ο Εθνικό Πρωτάθλημα Τένις 2022 που διοργάνωσε το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. στις εγκαταστάσεις του από το Σάββατο 19 Φεβρουαρίου. Οι συμμετοχές έφτασαν τους 160 αθλητές και αθλήτριες σε 6 κατηγορίες Αγόρια- Κορίτσια 12, 14 και 16 ετών.

Το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. έλαβε τα συγχαρητήρια από όλους τους παράγοντες, γονείς, προπονητές και αθλητές από όλη την Ελλάδα για την άρτια διοργάνωση και την εξαιρετική απόδοση της οργανωτικής, προπονητικής και εθελοντικής ομάδας.

Εξαιρετική όμως εμφάνιση έκαναν και οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» που έλαβαν μέρος στο τουρνουά και απέδωσαν τα μέγιστα κατακτώντας 17 μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες μονού και διπλού.

Συγκεκριμένα ο Δημήτρης Μπουνάκης μετά την πρωτιά στο Παγκρήτιο Τουρνουά Τένις πριν μια εβδομάδα,, κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία 16 ετών. Στον τελικό επικράτησε 63 75 του Δημητρίου (Ο.Α. Αττικής). Ο Μπουνάκης με συμπαίκτη τον Δημητρίου, κατέκτησαν και την πρώτη θέση στα διπλά, κερδίζοντας στον τελικό τους Χατζηαβραάμ/ Παπαδόπουλο 63 75(9).

Ο Σπύρος Καρακώστας και ο Βασίλης Τζωρμπατζάκης μπήκαν στους 8. Οι δυο αθλητές πήραν μέρος μαζί στα διπλά και κατέλαβαν την τρίτη θέση. Ο Καλατζής μπήκε στους 16 σε μονό και διπλό, ενώ ο Μανωλίτσης παρέμεινε στους 32 στο μονό και στους 16 στο διπλό.

Για πρώτη φορά αγωνίστηκε σε τελικό Ε2 η Αλίκη Ζαχαράκη και κατέκτησε την δεύτερη θέση στα κορίτσια 16 ετών. Στον τελικό αγωνίστηκε με την Ράλλη (Ο.Α. Αθηνών), όμως ηττήθηκε 64 62. Στην οκτάδα μπήκε η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη με δύο νίκες, ενώ στις 16 παρέμεινε η Εβελίνα Λαμπράκη.

Την δεύτερη θέση στα αγόρια 12 ετών κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης. Ο Λαμπράκης αγωνίστηκε στον τελικό με τον Αφρουδάκη (Ο.Α. Βούλας) και έχασε 75 76(1). Ο Λαμπράκης κατέκτησε και την πρώτη θέση στα διπλά με συμπαίκτη τον Αφρουδάκη, κερδίζοντας στον τελικό τους Κληρονομό/ Αποστολάκη 61 64.

Ο Βασίλης Κληρονόμος με συμπαίκτη τον Κωνσταντίνο Αποστολάκη κατέκτησαν την δεύτερη θέση στα διπλά της κατηγορίας 12 ετών. Στα μονά ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης μπήκε στους 8 σημειώνοντας δυο νίκες και ο Κληρομόνος παρέμεινε στους 16 με μια νίκη. Ο Γιώργος Τρούλης με συμπαίκτη τον Λαμπαδίτη κατέκτησαν την τρίτη θέση στα διπλά των 12αριών, ενώ στα μονά ο Τρούλης παρέμεινε στους 16. Ο Γιώργος Αποστολάκης σημείωσε μια νίκη και παρέμεινε στους 16, όπου λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε.

Την τρίτη θέση στα κορίτσια 12 ετών πήρε η Ελένη Λεβεντάκη που στον ημιτελικό δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μύθη (Α.Ο.Α. Χαϊδαρίου) χάνοντας 60 63. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη κατέκτησαν την πρώτη θέση, επικρατώντας στον τελικό των Βολονάκη/ Λύρα 63 10 ret. Η Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη και Βασιλίνα Πανταζοπούλου σημείωσαν δυο νίκες και μπήκαν στις 8 στα μονά. Η Πανταζοπούλου με συμπαίκτρια την Μιχαέλα Βιανιτάκη κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα διπλά. Στις 16 στα μονά έφτασαν η Ελευθερία Βασιλάκη και η Άλκιστης Σταματάκη κάνοντας από μια νίκη.

Ο Θάνος Ζαβουργιανός στην κατηγορία των 14 αριών κατέκτησε την τρίτη θέση στα μονά και με συμπαίκτη τον Τσατσάκη και το χάλκινο μετάλλιο στα διπλά. Ο Νικόλας Αμανάκης και η Μαρία Ζαχαράκη παρέμειναν στους 32, ενώ λόγω τραυματισμού δεν αγωνίστηκε ο Γιώργος Τσαπάκης.

Στις απονομές παραβρέθηκαν ο διευθυντής του πολιτικού γραφείου του Υπουργού Αθλητισμού  Γιώργος Σκανδαλάκης, ο Βουλευτής του ΣΥΡΙΖA  Χάρης Μαμουλάκης, ο Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής των Παράκτιων Μεσογειακών Αγώνων- Αναπληρωτής Πρόεδρος του ΕΑΚΗ  Νίκος Νταμπακάκης.

"Ο Υπουργός Αθλητισμού,  Λευτέρης Αυγενάκης, ο οποίος λόγω υποχρεώσεων δεν μπόρεσε να παρευρεθεί στις απονομές, απέστειλε χαιρετισμό και μεταξύ άλλων συνεχάρη το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. για την διοργάνωση του τουρνουά που προωθεί το άθλημα του τένις, το οποίο βιώνει μεγάλη ανάπτυξη στη χώρα μας, χάρη στις υψηλού επιπέδου επιδόσεις αθλητών σε παγκοσμίου εμβέλειας τουρνουά. Τόνισε ότι η στήριξη του αθλητισμού και η συνεχής προσπάθεια βελτίωσης και επίτευξης του άριστου αποτελέσματος αποτελούν διαχρονικό στόχο του Υπουργείου, ενώ δεν παρέλειψε να αναφέρει ότι ο αθλητισμός πρέπει να γίνει τρόπος ζωής κι όχι αρένα εγκληματιών.

Τα συγχαρητήρια του για την διοργάνωση του τουρνουά και το έργο που επιτελείτε στον Όμιλο, απέστειλε και ο Βουλευτής του ΚΚΕ Μανόλης Συντιχάκης.

Το Δ.Σ. του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες του για τις διακρίσεις, την αγωνιστικότητα τους αλλά και την διαρκή βελτίωση τους. Τον τεχνικό Διευθυντή  Μανόλη Δολιανίτη και τους προπονητές του Ομίλου, Κώστα Τζιγκουνάκη, Νίκο Μελισσουργάκη καθώς και όλη την προπονητική ομάδα που φρόντιζε καθημερινά για την ομαλή διεξαγωγή των αγώνων, την εθελοντική ομάδα του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» και τον επιδιαιτητή των αγώνων . Σταύρο Νικηφοράκη για την άψογη έκβαση του τουρνουά. Τέλος θερμά συγχαρητήρια στους γονείς των παιδιών που είναι δίπλα τους σε κάθε προσπάθεια.

Ευχαριστεί θερμά την Περιφέρεια Κρήτης- Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου και τον ΔΟΠΑΦΜΑΗ- Δήμος Ηρακλείου για την συνεχή υποστήριξη τους.

Χορηγοί: Κρητικά αναψυκτικά ΦΗΜΗ, Διαγνωστικό- Θεραπευτικό Κέντρο ΑΣΚΛΗΠΙΕΙΟΝ ΚΡΗΤΗΣ, MY HOME & OFFICE, SIALMO, ΚΟΥΜΑΝΤΑΚΗΣ, POWER PROS, ANEK LINES- BLUESTAR FERRIES.

Χορηγοί επικοινωνίας: CRETALIVE, ΠΑΤΡΙΣ."αναφέρει ανακοίνωση του συλλόγου.

Τένις: Αποβλήθηκε ο Ζβέρεφ από το τουρνουά του Ακαπούλκο-έβρισε τον διαιτητή! (video)

Γκαγιέγος: "Ο ΟΦΗ κέρδισε έναν ακόμα οπαδό" (video)