Τένις: Μυθική Σάκκαρη στη Ρώμη

clock 23:06 | 17/05/2019

Στα ημιτελικά του τουρνουά της Ρώμης προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη που επικράτησε της Γαλλίδας Κριστίνα Μλαντένοβιτς με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-0).
Η Ελληνίδα τενίστρια μετά από ένα δυνατό παιχνίδι κατάφερε να πάρει τη νίκη και να συνεχίσει στη διοργάνωση. Η Μλαντένοβιτς ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα και πήρε το πρώτο σετ με 7-5 αλλά η Μαρία έδειξε χαρακτήρα στο δεύτερο και με 6-3 έφερε το ματς στα ίσια.

Στο τρίτο και κρισιμότερο σετ του αγώνα η Σάκκαρη μετέτρεψε την αναμέτρηση σε παράσταση για ένα ρόλο και με την αυτοπεποίθηση στα ύψη πήρε τη νίκη με 6-0 χωρίς να χάσει game!
Επόμενη αντίπαλος για τη Σάκκαρη η Καρολίνα Πλίσκοβα, Νο.4 στον κόσμο, με τον αγώνα να είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (18/5, 18:00).