Super League: ΠΑΣ και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0

ΠΑΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
 clock 17:47 | 21/12/2023

ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός αναδείχτηκαν ισόπαλοι (0-0), στο ντεμπούτο του Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο των Ηπειρωτών οι οποίοι παραμένουν καθηλωμένοι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ιδιαίτερα νωθρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήρθε στο 21ο λεπτό με τον Μπάλαν να κάνει το σουτ αλλά ο Καπίνο απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε κάποιο τέρμα. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη επίσκεψη των Ηπειρωτών ήρθε στο 53΄ λεπτό με τον Τσαούση να εκτελεί το φάουλ η μπάλα να φτάνει στον Ροσέρο αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε αρκετά άουτ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ αλλά το σουτ του Ντουάρτε, κόντραρε αρχικά στον Τσαούση και στη συνέχεια ο Κλέιμαν πάνω στην γραμμή κράτησε το “μηδέν” για την ομάδα του. Στο 67ο λεπτό ο Μπάλαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ. Οι ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν στο 82′ λεπτό με τον Μαυρία να κάνει αχρείαστο φάουλ και με δεύτερη κίτρινη κάρτα πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ροσέρο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Καπίνο να αρνείται ακόμα μια φορά το τέρμα στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου. Οι γηπεδούχοι με το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη αλλά οι ομάδα από το Αγρίνιο αμύνθηκε σθεναρά κρατώντας τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: 57′ Ροσέρο, 65′ Τσαούσης / 53′ Μπαλντασάρα, 61′ Μπ. Ντουάρτε, 80′  Μαυρίας
Κόκκινες: 82′ Μαυρίας
ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κλέιμαν, Καραχάλιο, Εραμούσπε, Παντελάκη, Τσαούση (76′ Κιάκος), Τζήμας (64′ Λεό), Τζίνο (90′ Τζίνο), Σόρια, Ροσέρο, Παμλίδης, Μπάλαν (76′ Κόντε).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαλή, Ντουάρτε, Μλάντεν (70′ Σενγκέλια), Λιάβας, Τορεχόν, Μπαλντασάρα (75′ Πέρες), Χατζηθεοδωρίδης, Χουάνπι (90′ Τσιγκάρας), Φ. Ντουάρτε (70′ Μαυρίας), Πέδρο (75′ Καρέλης)

Super League: ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακός θέλουν να κλείσουν νικηφόρα το 2023

Α’ Εθνική Γυναικών: Ο ΟΦΗ ανέβηκε στη δεύτερη θέση μετά τη νίκη στο Βόλο (3-2)