Super League 2: "Βόμβα" Καραϊσκάκη, "καρέ" Απόλλων Λ., Πλατανιάς

clock 17:23 | 08/12/2019

Ο Πλατανιάς… ξεμπούκωσε, παίρνοντας τη νίκη που είχε ανάγκη απέναντι στην Κέρκυρα με 4-0. Καθοριστικό για τη μετέπειτα εξέλιξη του ματς ήταν το γκολ στις καθυστερήσεις του α’ μέρους από τον Μιγκέλ.

Ο Μιγκέλ σημείωσε δύο από τα γκολ του Πλατανιά, μιας και εκτός από το 1-0 στο τέλος του ημιχρόνου, σημείωσε και το 3-0 στο 60’ με κοντινό πλασέ, έχοντας προηγηθεί το σουτ του Λουκίνα. Ο δε Λουκίνας έδειξε επίσης σε μια καλή κατάσταση, αφού ήταν γενικά "μέσα" σε πολλές φάσεις για την ομάδα του, ενώ ήταν και ο σκόρερ του δεύτερου γκολ στο 49’ με δυνατό συρτό σουτ μετά την ασίστ του Ποζατζίδη. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε στο 90’ από το δυνατό μακρινό σουτ του Κωστίκου.

Ακόμη, ο Πλατανιάς είχε και δοκάρι στο 46’, ακριβώς με την έναρξη του β’ ημιχρόνου από την κεφαλιά του Λεϊρία, μετά τη σέντρα του Ποζατζίδη ο οποίος αποδείχτηκε ο πιο απειλητικός παίκτης για την Κέρκυρα με τις επιθετικές του πρωτοβουλίες.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος (83’ Νίλι), Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ουές, Μποσέτι (70’ Σμυρλάκης), Πουρζιτίδης, Λεϊρία, Παπουτσογιαννόπουλος (84’ Κωστίκος), Μιγκέλ, Λουκίνας

Κέρκυρα (Ρομπέρτο Μπολάνο): Βουτσελάς, Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Μαρκελιάν (64’ Ντο Νασιμέντο), Βασιλούδης (82’ Ντε Νικολό), Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Λεπενιώτης, Αμαραντίδης, Τσιμπούκας, Βουκελάτος (55’ Νικολούδης)

8η αγωνιστική

Λεβαδειακός-Εργοτέλης ........................1-0
32' Ιωαννίδης

Κυριακή 8 Δεκεμβρίου
Πλατανιάς-Κέρκυρα ................................4-0
45+3', 60' Μιγκέλ, 50' Λουκίνας, 90' Κωστίκος

Απόλλων Σμύρνης-Καραϊσκάκης ............1-2
49' Λαρέα - 11' Κυβελίδης, 82' Παναγιώτου

Απόλλων Λάρισας-Απόλλων Πόντου...... 4-0
18', 27' Σιφναίος, 68' Μπαστακός, 77' Χατζής

17:30 ΠΑΣ Γιάννινα-Δόξα Δράμας (EΡΤ Sports)