Super League 2: «Θρίλερ» στην Καλλιθέα, ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής

kalithea-kifisia
 clock 19:10 | 10/04/2023

Απίθανο φινάλε είχε το ντέρμπι κορυφής του Β΄ ομίλου της Super League 2. Η Κηφισιά κρατούσε ως τα τελευταία λεπτά στα χέρια της μία νίκη επί της Athens Kallithea FC, που θα ισοδυναμούσε με μισή άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, όμως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να πετύχουν δύο τέρματα και να ισοφαρίσουν σε 3-3. Ετσι, μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής, η ομάδα των βορείων προαστίων κρατάει μεν την πρώτη θέση, αλλά έχασε την ευκαιρία να πάρει διαφορά ασφαλείας από την αντίπαλό της, που βρίσκεται στο -7 (αλλά με αγώνα λιγότερο), ενώ παράλληλα το ισόπαλο αποτέλεσμα αναπτέρωσε και τις ελπίδες του Απόλλωνα Σμύρνης, που ανέβηκε δεύτερος, έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με πέναλτι του Κουιρουκίδη μόλις στο 8ο λεπτό, αλλά ο Σαντάνα στο 37΄ έφερε το ματς «στα ίσια». Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο γκολ με τους Πρίτσα (51΄) και Τετέι (66΄) και φάνηκε να «κλειδώνουν» τη νίκη. Η Καλλιθέα-η οποία μέχρι σήμερα δεν είχε βαθμολογική απώλεια στην έδρα της- όμως πάλεψε ως το τέλος, μείωσε με το Ουές στο 87΄ και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντεμέτριους, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του Β΄ ομίλου, η ΑΕΚ Β΄ υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 από τον ΠΑΟ Ρουφ, ο οποίος μάλιστα προηγήθηκε στο 20΄ με τον Ζούνη, πριν ισοφαρίσει στο 36΄ ο Ζούντα Γκαρσία. Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Απόλλων Σμύρνης - Παναχαϊκή        1-0

Ηλιούπολη - Ολυμπιακός Β’          1-0

Καλαμάτα - Χανιά                   1-1

Προοδευτική - ΟΦ Ιεράπετρας        1-2

ΠΑΟ Ρουφ - ΑΕΚ Β’                  1-1

Athens Kallithea FC - Κηφισιά      3-3

Αιγάλεω - Ηρόδοτος                 3-0 α.α.

15. Ηρόδοτος            -11

*Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β’ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (22/2/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Athens Kallithea FC της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Betsson Super League 2, 2022-2023.
*Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β’ έχουν αφαιρεθεί επιπλέον πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (10/3/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Κηφισιά ΑΕ της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Betsson Super League 2, 2022-2023.
* Αφαιρούνται 15 βαθμοί από την ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Η ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2, 2022-2023.

Ο ΠΑΟΚ Β΄ «ψαλίδισε» τις ελπίδες της Αναγέννησης Καρδίτσας για άνοδο

Η Αναγέννηση Καρδίτσας έχασε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό, ο οποίος έκανε το ρεπό του στη 19η αγωνιστική του Α΄ ομίλου της Super League 2, καθώς γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον ΠΑΟΚ Β΄. Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, από τον Γιαξή (που λίγο νωρίτερα είχε μπει αλλαγή) στο 80΄ και τον Τσαούση στο 83΄, ο «Δικέφαλος του βορρά» υποχρέωσε τη θεσσαλική ομάδα -που μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Γκόλια- στη δεύτερη φετινή εντός έδρας ήττα της και έστειλε... δώρο στις Σέρρες. Ο Πανσερραϊκός διατηρεί προβάδισμα εννέα βαθμών στην κορυφή και είναι το μεγάλο φαβορί για άνοδο στη Super League.

Στα άλλα σημερινά παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός Β΄ με κεφαλιά του Προδρομίτη στο 87΄ διέσωσε το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Ηρακλή, που είχε προηγηθεί με γκολ του Γιουμπιτάνα στο 68΄. Στο Πολύκαστρο, τέλος, ο Απόλλων Πόντου πήρε έναν πολύτιμο βαθμό από την -τέταρτη της κατάταξης- Νίκη Βόλου, με τον Αραβίδη να ισοφαρίζει σε 2-2 στις καθυστερήσεις.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής στον Α΄ όμιλο της Super League 2:

Μακεδονικός-Αλμωπός Αριδαίας        1-0

Διαγόρας-Ηρακλής Λάρισας            0-0

Βέροια-Θεσπρωτός                    3-0

Παναθηναϊκός Β΄-ΠΟΤ Ηρακλής         1-1

Απόλλων Πόντου-Νίκη Βόλου           2-2

Αναγέννηση Καρδίτσας-ΠΑΟΚ Β΄        1-2

ΑΕΛ - Απόλλων Λάρισας               3-0 α.α.

15. Απόλλων Λάρισας    4 -18αγ.

* Αφαιρούνται τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Αφαιρούνται επιπλέον τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Μετά την αποχώρηση της ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2 2022-2023 στις 15/03/2023 και σύμφωνα με τον ΚΑΠ, από την 15η αγωνιστική και έως τη λήξη της διοργάνωσης όλοι οι αγώνες της εν λόγω ΠΑΕ κατοχυρώνονται υπέρ της αντιπάλου ομάδας αυτής με σκορ 3-0.

ΜΠΑΣΚΕΤ: Στην τελική φάση οι νεάνιδες του Ανδρογέα και οι έφηβοι του "Ηράκλειο"ΟΑΑ

ΕΚΑΣΚ: Οι ημερομηνίες των πλέι οφ