Super League 2: «Bουλιάζει» o Ηρόδοτος,νέο κάζο για τον Εργοτέλη,ασταμάτητη η Βέροια,-Αποτελέσματα,βαθμολογία

ΕΠΙΣΚΟΠΗ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ
 clock 17:34 | 30/03/2022

Ο Ηρόδοτος μπορεί να χρειαζόταν τη νίκη στο γήπεδο του Γάλλου "Παύλος Βαρδινογιάννης" αλλά η Επισκοπή ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς στην 27η αγωνιστική της Super league 2.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη την Τετάρτη το μεσημέρι, η Επισκοπή κατάφερε να επικρατήσει με το συνηθισμένο 1-0, χάρη στο γκολ που σημειώθηκε στο χρόνο των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου από τον Ταρσίσιο. Ουσιαστικά η Επισκοπή ανταμείφθηκε με το γκολ που πέτυχε ύστερα από την πίεση που άσκησε προς την περιοχή του Ηροδότου μετά το 35ο περίπου λεπτό, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια πίεση από πλευράς Ηροδότου, αντίθετα η Επισκοπή ήταν αυτή που επισκέφτηκε περισσότερες φορές την εστία των φιλοξενούμενων, επιζητώντας ένα δεύτερο γκολ. Ετσι η Επισκοπή φτάνει τους 39 βαθμούς και πλησιάσει ακόμα περισσότερο πλέον τις πρώτες θέσεις ενώ ο Ηρόδοτος παραμένει κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Ο Εργοτέλης ήθελε να επιστρέψει στις επιτυχίες  κόντρα στον Διαγόρα στο Παγκρήτιο αλλά αυτό δεν έγινε και...ο κατήφορος για την ομάδα του Ηρακλείου συνεχίζεται! Η ομάδα της Ρόδου έφυγε με ένα πολύ σημαντικό διπλό(1-0) από το Παγκρήτιο και άφησε πίσω της ακόμα πιο έντονο προβληματισμό για τους "κιτρινόμαυρους"...

Κόντρα στη ροή του αγώνα και αφού ο Εργοτέλης είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Κωστανάσιο, ο Σινγκ πέτυχε στο 61΄το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Ο Λεβαδειακός πέρασε το εμπόδιο της Ρόδου, κερδίζοντας με άνεση 4-0, συνεχίζοντας έτσι να διατηρεί το προβάδισμα στην βαθμολογία.

Με άνεση και το ίδιο σκορ ξεπέρασε το εμπόδιο του ΟΦΙ και η Καλαμάτα, που παραμένει έτσι στο κυνήγι του Λεβαδειακού, ενώ σίγουρα το “διπλό” για τα Χανιά στην Αρτα και η νίκη για την Κηφισιά επί του Αιγάλεω (1-0) κρίνονται ως πολύ σημαντικές. Τα Χανιά άλλωστε “πιάνουν” προσωρινά την Καλλιθέα στη 2η θέση, ενώ η Κηφισιά επιστρέφει από την πλευρά της στις επιτυχίες μετά την ήττα στο Ελ Πάσο.

Η Ζάκυνθος προηγήθηκε μεν, δεν κατάφερε δε να φτάσει στη νίκη σε βάρος του Παναθηναϊκού Β, μένοντας στο 1-1 .

27η αγωνιστική
Τετάρτη 30 Μαρτίου
Καλαμάτα-ΟΦΙ                       4-0
(20′ Φελίπε, 25′ πέν. Τάτος, 29′ Γρίβας, 50′ Λουκίνας)
Καραϊσκάκης-Χανιά               1-2
(26′ Nτοναλντόνι – 14′ Βασιλόγιαννης, 81′ Koλλάς)
Παναθηναϊκός Β-Ζάκυνθος  1-1
(71′ Κούτσιας – 49′ Οντόνε)
Κηφισιά-Αιγάλεω                   1-0
(84′ Κουιρουκίδης)
Ρόδος-Λεβαδειακός              0-4
(45’+1′, 74′ Πολέτο, 57′ Νίλι, 61′ Μουτίνιο)

Ρεπό: Ρόδος

#Ασταμάτητη η Βέροια, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πασά που σκόραρε δύο φορές (23 γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια) ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ηρακλή αυξάνοντας τη διαφορά από την ΑΕΛ που ηττήθηκε στην Ξάνθη.

Συνοπτικά η εικόνα της 27ης αγωνιστικής (η οποία δεν ολοκληρώθηκε καθώς αναβλήθηκε το Αναγέννηση Καρδίτσας – Ολυμπιακός Β) στον βόρειο όμιλο της Super League:

Βέροια – Ηρακλής                      3-1
(6′ Γιακουμάκης, 11′ πεν, 44′ Πασάς / 47′ Γιουμπιτάνα)
Αλμωπός Αρ – Ολυμπιακός Β  0-0

Καβάλα – ΠΑΟΚ Β                      1-1