Προκριματικά Μουντιάλ: Η Ισπανία 3-1 το Κόσοβο, η Β. Μακεδονία έκανε «μπαμ» (vid)

clock 00:04 | 01/04/2021

Η Βόρεια Μακεδονία πέτυχε την έκπληξη του 10ου ομίλου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς πήρε το διπλό απέναντι στη Γερμανία με σκορ 2-1. Έτσι έφτασε τους έξι βαθμούς και συγκατοικεί με τη Γερμανία στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν μπροστά στο σκορ. Σε μία αντεπίθεση της Βόρειας Μακεδονίας ο Μπάρντι τροφοδότησε τον Γκόραν Πάντεφ, ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1.

Η Μάνσαφτ μπόρεσε να βρει απάντηση με τον Ιλκάι Γκιουντογκάν να κάνει το 1-1 από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, στο 85ο λεπτό η Βόρεια Μακεδονία πήρε ξανά το προβάδισμα με πλασέ του Ελμάς μέσα από την περιοχή, έπειτα από ασίστ του Αντεμπί. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία μεγάλη νίκη. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ισλανδία πήρε το διπλό άνετα με 4-1 απέναντι στο Λίχτενσταϊν.

ΜΕ ΤΡΙΑΡΑ Η ΙΣΠΑΝΙΑ

Η Ισπανία επικράτησε 3-1 του Κοσόβου στη Σεβίλλη και έπιασε την πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας συγκεντρώσει επτά πόντους στον δεύτερο όμιλο, όπου βρίσκεται και η Εθνική Ελλάδας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34ο λεπτό. Ο Ζόρντι Άλμπα τροφοδότησε τον Ντάνι Όλμο μέσα στην περιοχή και εκείνος με ωραίο σουτ νίκησε τον Ουνάι Σιμόν γράφοντας το 1-0. Στο 36΄ η Ισπανία έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Τόρες πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά και με ωραίο διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0.

Το Κόσοβο στο 70ο λεπτό μπήκε στο παιχνίδι κάνοντας το 2-1. Ο Ουνάι Σιμόν βγήκε μακριά από την εστία του, έκανε ένα κακό κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Μπεσάρ Χαλίμι να σκοράρει από μακρινή απόσταση. Ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα ο Μορένο με το κεφάλι, έπειτα από κόρνερ του Κόκε έγραψε το 3-1.

ΤΡΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ Η ΙΤΑΛΙΑ

Το τρία στα τρία έκανε και η Ιταλία, η οποία πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στη Λιθουανία που παραμένει ουραγός με μηδέν πόντους στον 3ο όμιλο. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η σκουάντρα ατζούρα άνοιξε το σκορ. Ο Σένσι με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή σημείωσε το γκολ που καθόρισε την πορεία της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90+4' με πέναλτι του Ιμόμπιλε. Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στη Βόρεια Ιρλανδία και τη Βουλγαρία, οι οποίες μάλιστα πρόσθεσαν και τον πρώτο τους βαθμό.

ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΑΛΛΟΥΣ

Η Γαλλία πήρε τη δεύτερη της νίκη και έφτασε τους επτά βαθμούς στον τέταρτο όμιλο. Οι Τρικολόρ επικράτησαν 1-0 εκτός έδρας της Βοσνίας. Το νικητήριο γκολ πέτυχαν στο 60ο λεπτό με κεφαλιά του Γκριεζμάν, έπειτα από σέντρα του Ραμπιό.

Στο έτερο ματς, η Ουκρανία στραβοπάτησε αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Καζακστάν που πήρε τον πρώτο του βαθμό. Οι Ουκρανοί έμειναν στη δεύτερη θέση με τρεις πόντους, αλλά έχουν αγωνιστική λιγότερη από Φινλανδία και Βοσνία.

ΛΥΤΡΩΘΗΚΕ ΜΕ ΜΑΓΚΟΥΑΪΡ Η ΑΓΓΛΙΑ

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε η Αγγλία, καθώς με δυσκολία επικράτησε 2-1 της Πολωνίας. Ο Χάρι Κέιν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. H Πολωνία έφτασε στην ισοφάριση στο 58ο λεπτό. Ο Στόουνς έχασε την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Μίλικ τροφοδότησε τον Γιάκουμπ Μόντερ που έγραψε το 1-1. Εν τέλει η Αγγλία πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Μαγκουάιρ στο 85', με τον Στόουνς να εξιλεώνεται, αφού ήταν εκείνος που έβγαλε την ασίστ.

Στη δεύτερη θέση του ομίλου με επτά πόντους βρίσκεται η Ουγγαρία που πήρε τη νίκη δίχως πρόβλημα στην έδρα της Ανδόρα με σκορ 1-4. Ακολουθεί με έναν πόντο λιγότερη η Αλβανία, η οποία επικράτησε 2-0 του Σαν Μαρίνο μακριά από το σπίτι της με τα γκολ των Μανάι (63') και Ουζούνι (85').