Παραολυμπιακοί Αγώνες: Τέταρτος ο Μανώλης Στεφανουδάκης

ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ
 clock 06:27 | 03/09/2021

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο Μανώλης Στεφανουδάκης στο ακόντιο F54 των Παραολυμπιακών αγώνων του Τόκιο. Ο Μεσαρίτης παραολυμπιονίκης είχε καλύτερη βολή στα 30.45 μέτρα, επίδοση που του έδωσε εν τέλει την τέταρτη θέση στο συγκεκριμένο αγώνισμα.Οι καιρικές συνθήκες δεν βοήθησαν τον πρωταθλητή μας που έκανε τρομερή προσπάθεια απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους

Ο προπονητής του Στεφανουδάκη, Ιποκκράτης Σκαντζάκης δήλωσε : ‘’Λίγες ώρες έχουν περάσει από τη διεξαγωγή του αγωνίσματος της ρίψης τού ακοντίου στους Παραολυμπιακούς αγώνες του Τόκυο. Εγώ και ο αθλητής μου, ἤδη επί 2 φορές παρολυμπιονίκης, Στεφανουδάκης Μανώλης, είχαμε έρθει με την καλύτερη διάθεση, έτοιμοι να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Αυτό και πράξαμε.

Οι ρίψεις έγιναν υπό καταρρακτώδη βροχή, και -παρά τις καιρικές αντιξοότητες- ο Μανώλης κατάφερε να απογειώσει κυριολεκτικά το ακόντιο και να το εκτινάξει πλέον των 30 μέτρων (30,45 m.), απόσταση μεγαλύτερη από αυτή που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο των Παρολυμπιακών αγώνων στο Ρίο το 2016.

Ο ανταγωνισμός όμως ήταν μεγάλος, με αποτέλεσμα η ρίψη αυτή να έρθει 4η σε κατάταξη, και έτσι να χάσουμε το βάθρο...

Ως προπονητής του όλα αυτά τα χρόνια είμαι ευγνώμων απέναντί του για την εμπιστοσύνη, την αγάπη του και την άριστη συνεργασία που είχαμε, έχουμε και θα συνεχίσουμε να έχουμε!

Νιώθω υπερήφανος που συμμετείχα ως προπονητής της ελληνικής αποστολής στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση.

Κάναμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε και το ίδιο θα συνεχίσουμε και στο εξής.

Ευχαριστώ από καρδιάς όλους για τα μηνύματα αγάπης και στήριξης. Άλλωστε, χωρίς την αγάπη και τη στήριξη όλων σας δεν θα μπορούσαμε επ' ουδενί να φτάσουμε μέχρι εδώ.’’

Τα μετάλλια

Ο Ιρανός Χαμέντ Αμίρι πέταξε το ακόντιο για 31,27 μέτρα στην πρώτη του βολή και έσπασε το ρεκόρ των Παραολυμπιακών Αγώνων.

Στην τέταρτη βολή του, έσπασε ξανά το  ρεκόρ με 31,35 μέτρα και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Ρώσος Αλεξέι Κουζέντσοφ  πήρε το ασημένιο με 31.19 και ο Τζάστιν Φονγκσαβάν από τις ΗΠΑ πήρε το χάλκινο μετάλλιο, ρίχνοντας 31.09.

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο με παγκόσμιο ρεκόρ ο Γκαβέλας!

Super League: Το πρόγραμμα της πρεμιέρας - Δευτέρα το Άρης-ΟΦΗ