ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 1-1: Ο Κετζιόρα τον κράτησε στην κορυφή-Φαβορί για τα πλέι οφ η Λαμία-Η Βαθμολογία

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ
 clock 22:08 | 11/02/2024

Το γκολ του Τόμας Κεντζιόρα στο 89ο λεπτό χάρισε στον ΠΑΟΚ την ισοπαλία (1-1) στο ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ στο γήπεδο της Τούμπας, σε αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο Νίκλας Ελίασον είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα που έχασε ευκαιρία να περάσει μόνη στην πρώτη θέση.

Ο δυνατός αέρας δε βοηθούσε στο να παιχτεί συνδυαστικό ποδόσφαιρο. Κι είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15', όταν ο Λιβάι Γκαρσία βρήκε με το κεφάλι τον Ελίασον που εφόρμησε, όμως δεν άντεξε στο μαρκάρισμα των αντιπάλων ώστε να βρεθεί απέναντι στον Ντόμινικ Κοτάρσκι. Η επόμενη φάση ήρθε στο 40', με την ατομική ενέργεια του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς να ολοκληρώνεται με άστοχο σουτ του Σέρβου.

Στο επόμενο λεπτό, ο Μαγκομέντ Οζντόεφ βρέθηκε στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο για να απειλήσει τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς.

Η κεφαλιά του Αλεξάντερ Κάλενς στο 42', από σέντρα του Λάζαρου Ρότα, κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι για να χαθεί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η πιο σημαντική ευκαιρία. Ο Σουαλιό Μεϊτέ πέρασε από τους Γενς Γιόνσον και Κάλενς, αλλά από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στάνκοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ανοίγει το σκορ. Από βαθιά μπαλιά του Γιόνσον, ο Λιβάι βγήκε στην πλάτη της άμυνας και γύρισε στον Ελίασον που έκανε από κοντά το 0-1. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 56', όταν από φάουλ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, η μπάλα έπεσε στον Αλί Σαμάτα που σούταρε ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» στο 69' με τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ να βγαίνει στην αντεπίθεση, αλλά το διαγώνιο πλασέ του σταμάτησε στην κλειστή του γωνία ο Στάνκοβιτς. Ο Λουτσέσκου έκλεισε νωρίς τις αλλαγές του, με τους «κιτρινόμαυρους» να κλείνουν τους διαδρόμους με συνέπεια και... τύχη.

Η εξαιρετική προσπάθεια του Γιάννη Κωνσταντέλια τον έφερε σε θέση βολής στο 80', αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Στάνκοβιτς. Το οποίο, δοκάρι έσωσε την ΑΕΚ στο 81', στο σουτ του Ντεσπόντοφ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Η πίεση απέφερε εν τέλει αποτέλεσμα σου 89', με τον Κεντζιόρα να ισοφαρίζει με κεφαλιά από το φάουλ Τάισον.

Το 1-1 δεν άλλαξε στις καθυστερήσεις, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό και να κάνουν... χαρούμενο τον Παναθηναϊκό που μαζί με τους Θεσσαλονικείς είναι στην πρώτη θέση και το +2 από την ΑΕΚ.

Διαιτητής: Άλιγιαρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
Κίτρινες: Σαμάτα, Μπράντον - Ρότα, Βίντα, Κάλενς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (76' Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (76' Σβαμπ), Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ (59' Ντεσπόντοφ), Α. Ζίβκοβιτς (72' Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (76' Μπράντον).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (82' Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Ελίασον (72' Μάνταλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (82' Ζίνι), Τσούμπερ (82' Αραούχο), Λιβάι (74' Πόνσε).

Φαβορί για τα πλέι οφ η Λαμία μετά το 2-1 επί του Αστέρα

Η Λαμία αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της έκτης θέσης και της εισόδου στα πλέι οφ, επικρατώντας (με ανατροπή) 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο «Αθανάσιος Διάκος» και αφήνοντας τους Αρκάδες τέσσερις βαθμούς πίσω, ενώ ταυτόχρονα οι νικητές πλησίασαν τον (πέμπτο) Άρη στο -2.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλό ρυθμό και μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 3ο λεπτό, όταν το φάουλ του Καρλίτος κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Γραμματικάκη.

Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, έψαχναν τους χώρους και τους βρήκαν στο 11΄, όταν έφυγαν σε ταχύτατη αντεπίθεση εκδηλωμένη από την αριστερή πλευρά με τον Μπαρτόλο, ο οποίος έβγαλε τον Καλτσά σε άδεια εστία για το 0-1.

Ο Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες στο 36΄ καθώς ο Γκαρσία αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες. Εκ των πραγμάτων οι Αρκάδες αναγκάστηκαν να δώσουν μέτρα για να προφυλάξουν τα κεκτημένα.

Η αντίστασή τους κράτησε ως το 68ο λεπτό, δηλαδή ως το σημείο που ο Καρλίτος με φοβερό σουτ έγραψε το 1-1. Στο 78΄ ο Αστέρας έχασε απίστευτη ευκαιρία να προηγηθεί, όταν ο Κοσέλεφ απέκρουσε το πέναλτι του Μιριτέλο, που είχε καταλογιστεί δυο λεπτά νωρίτερα για φάουλ του Σίντκλεϊ στον Αργεντινό.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (79΄) κέρδισε πέναλτι ο Καρλίτος από τον Καστάνιο, με τον Ισπανό να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι και να χαρίζει την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πέτρος Τσαγκαράκης

ΚΟΚΚΙΝΗ: 36΄ Γκαρσία (2η κίτρινη)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κ. Παπαδόπουλος - Γκαρσία, Άλβαρες

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ (46΄ Σίντκλεϊ), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Νούνιες, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (57΄ Τόσιτς), Στάνκο (46΄ Σλίβκα), Τσιλούλης (84΄ Κορνέζος), Καρλίτος (84΄ Μάλτσι)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Χουχούμης (82΄ Μάντζης), Αλάγκμπε (82΄ Γκος), Γιαμπλόνσκι (67΄ Βαλιέντε), Μπαρτόλο (67΄ Ζουγλής), Κρεσπί (40΄ Άλβαρες), Καλτσάς, Μιριτέλο