Αθλητικά

Το πανόραμα του Copa Africa 2019

asff.jpg

Για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης το Copa Africa διεξάγεται την καλοκαιρινή περίοδο με 24 ομάδες (και όχι 16 όπως συνήθως) και ευελπιστεί να χαρίσει πλούσιο θέαμα στους φίλους του ποδοσφαίρου.
Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Αίγυπτο, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος για τις 19 Ιουλίου.

Δείτε αναλυτικά όλο το πρόγραμμα, τις βαθμολογίες και τα αποτελέσματα του Copa Africa:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
21/6: Αίγυπτος – Ζιμπάμπουε 1-0 (41' Χασάν Τρεζεγκέ)
22/6: Λ. Δ. Κονγκό – Ουγκάντα 0-2 (14' Καντού, 48' Οκβί)
26/6: Ουγκάντα – Ζιμπάμπουε (20:00), Αίγυπτος - Λ. Δ. Κονγκό (23:00)
30/6: Ουγκάντα – Αίγυπτος (22:00), Ζιμπάμπουε - Λ. Δ. Κονγκό (22:00)
Βαθμολογία

Αίγυπτος 3 (1-0)

Ουγκάντα 3 (2-0)

Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό 0 (0-2)

Ζιμπάμπουε 0 (0-1)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
22/6: Νιγηρία – Μπουρούντι 1-0 (77' Ιγκάλο)

22/6: Γουινέα – Μαδαγασκάρη 2-2 (32' Καμπά, 66' Καμανό / 49' Αντριαναντεναϊνά, 
55' Αντριαματσινορό)
26/6: Νιγηρία – Γουινέα (17:30) 
27/6: Μαδαγασκάρη – Μπουρούντι (17:30)
30/6: Μαδαγασκάρη – Νιγηρία (19:00), Μπουρούντι – Γουινέα (19:00)
Βαθμολογία

Νιγηρία 3 (1-0)
Γουινέα 1 (2-2)
Μαδαγασκάρη 1 (2-2)
Μπουρούντι 0 (0-1)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
23/6: Σενεγάλη – Τανζανία (20:00), Αλγερία – Κένυα (23:00) 
27/6: Σενεγάλη – Αλγερία (20:00), Κένυα – Τανζανία (23:00)
1/7: Κένυα – Σενεγάλη (22:00), Τανζανία – Αλγερία (22:00)

Βαθμολογία

Σενεγάλη
Αλγερία
Κένυα
Τανζανία

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
23/6: Μαρόκο – Ναμίμπια (17:30)
24/6: Ακτή Ελεφαντοστού – Νότιος Αφρική (17:30)
28/6: Μαρόκο – Ακτή Ελεφαντοστού (20:00), Νότιος Αφρική – Ναμίμπια (23:00) 
1/7: Νότιος Αφρική – Μαρόκο (19:00), Ναμίμπια - Ακτή Ελεφαντοστού (19:00)

Βαθμολογία

Μαρόκο 
Ακτή Ελεφαντοστού
Νότιος Αφρική
Ναμίμπια

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
24/6: Τυνησία – Ανγκόλα (20:00), Μάλι – Μαυριτανία (23:00) 
28/6: Τυνησία – Μάλι (17:30) 
29/6: Μαυριτανία – Ανγκόλα (17:30) 
2/7: Μαυριτανία – Τυνησία (22:00), Ανγκόλα – Μάλι (22:00)

Βαθμολογία

Τυνησία
Μάλι
Μαυριτανία
Ανγκόλα

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
25/6: Καμερούν - Γουινέα-Μπισάου (20:00), Γκάνα – Μπενίν (23:00)
29/6: Καμερούν – Γκάνα (20:00), Μπενίν - Γουινέα-Μπισάου (23:00) 
2/7: Μπενίν – Καμερούν (19:00), Γουινέα-Μπισάου – Γκάνα (19:00)
Βαθμολογία

Καμερούν
Γκάνα
Μπενίν
Γουινέα-Μπισάου

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες δύο θέσεις κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες.

ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
1. Τα αποτελέσματα στα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων παιχνίδια.
2. Η διαφορά των γκολ μεταξύ των ομάδων που ισοβάθμησαν.
3. Γκολ που σημειώθηκαν στα μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων παιχνίδια.
4. Διαφορά τερμάτων συνολικά στον όμιλο.
5. Περισσότερα γκολ συνολικά στον όμιλο.
6. Κλήρωση.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»
5/7: Δεύτερος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (1)
5/7: Νικητής 4ου Ομίλου – Τρίτος 2ου/5ου/6ου Ομίλου. (2)
6/7: Δεύτερος 2ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου. (3)
6/7: Νικητής 1ου Ομίλου - Τρίτος 3ου/4ου/5ου Ομίλου. (4)
7/7: Νικητής 3ου Ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/6ου Ομίλου. (5)
7/7: Νικητής 2ου Ομίλου - Τρίτος 1ου/3ου/4ου Ομίλου. (6)
8/7: Νικητής 6ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου. (7)
8/7: Νικητής 5ου Ομίλου – Δεύτερος 4ου Ομίλου. (8)

ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
10/7: Νικητής (1) – Νικητής (2) (Α)
11/7: Νικητής (6) – Νικητής (7) (Β)
11/7: Νικητής (8) – Νικητής (5) (Γ)
10/7: Νικητής (3) – Νικητής (4) (Δ)

ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
14/7 (Στάδιο «30ής Ιουνίου»): Νικητής (Α) - Νικητής (Β)
14/7 (Διεθνές Στάδιο Καΐρου): Νικητής (Γ) - Νικητής (Δ)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
17/7 (Στάδιο «Αλ Σαλάμ»): Ηττημένος πρώτου ημιτελικού - Ηττημένος δεύτερου ημιτελικού.

ΤΕΛΙΚΟΣ
19/7 (Διεθνές Στάδιο Καΐρου): Νικητής πρώτου ημιτελικού – Νικητής δεύτερου ημιτελικού.

Αθλητικά

Super League 2: Υποβιβάστηκε και μαθηματικά ο Ο.Φ.Ιεράπετρας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΟΦΙ

Μόνο σε αναδιάρθρωση ελπίζει πλέον ο ΟΦ Ιεράπετρας, μετά την ήττα από τον Απόλλωνα Λάρισας (1-2) για να παραμείνει στη Super League 2 καθώς υποβιβάστηκε και μαθηματικά.

Ο Καραϊσκάκης κέρδισε μέσα στη Δράμα (4-2) και έβαλε σε περιπέτειες τόσο τους Δραμινούς, όσο και τα Τρίκαλα που έχασαν στη Πάτρα από την Παναχαϊκή.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ:

Παναχαϊκή-Τρίκαλα 2-1 (12′ Παπαδόπουλος, 20′ Μπάτροβιτς – 35′ Σταματής )

Απόλλων Λάρισας-ΟΦ Ιεράπετρας 1-0 (6′ Σέχου)

Δόξα Δράμας-Καραϊσκάκης Άρτας 2-4 (23′ Σαμπανίδης, 73′ Πινδώνης – 60′ Ναζίμ, 80′ Μπρέμπος, 81′ Ρούνεϊ, 84′ Δούμτσιος)

Η βαθμολογία
7.Παναχαϊκή 34
8.Απόλλων Λάρισας 28
9.Τρίκαλα 25
10.Δόξα Δράμας 24
——————————————
11.Καραϊσκάκης 23
12.ΟΦΙ 17

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο 15/5 – 14.45

ΟΦ Ιεράπετρας – Παναχαϊκή

Τρίκαλα – Δόξα Δράμας

Απόλλων Λάρισας – Καραϊσκάκης Άρτας

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Κορωνοϊός: Πέθανε 39χρονος διεθνής διαιτητής πινγκ πονγκ

Champions League: Στο "κόκκινο" η Τουρκία, η Αγγλία θέλει τον τελικό