Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα: Στον τελικό το ΓΕΛ Γαζίου

ΓΕΛ ΓΑΖΙΟΥ
 clock 17:17 | 10/05/2023

Στον μεγάλο τελικό του Πανελλήνιου Σχολικού πρωταθλήματος προκρίθηκε το ΓΕΛ Γαζίου το οποίο κέρδισε στον δεύτερο ημιτελικό το ΕΠΑΛ Σάμου με 6-1.

Στον τελικό που θα γίνει την Πέμπτη (11:30) στο γήπεδο Νίκαιας, το ΓΕΛ Γαζίου θα αντιμετωπίσει το Αριστοτέλειο Κολλέγιο.

Μόλις στο 5ο λεπτό το Γάζι πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Φανουράκη να κάνει το 1-0. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στην ομάδα και στο 23′ ο Γανόπουλος διπλασίασε τα τέρματα του σχολείου του. Ο ίδιος παίκτης στο 35′ έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό κάνοντας το 3-0.

ΓΕΛ ΓΑΖΙΟΥ

Το ΕΠΑΛ Σάμου, δεν παράτησε το ματς και κατάφερε να ξανά μπει στο ματς μειώνοντας σε 3-1 στο 44′ που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το ΓΕΛ Γαζίου κατάφερε να σκοράρει και τέταρτο στο 53′ αφού αμυντικός της Σάμου άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Την σκυτάλη μετά ανέλαβε ο Γανόπουλος κάνοντας το 5-1 στο 68′ σημειώνοντας χατ τρικ, ενώ το κερασάκι στην… τούρτα για την ομάδα του Γαζίου έβαλε ο Ζαχαριουδάκης στο 72′.

ΓΕΛ Γαζίου: Κώτσης(75′ Σηφάκης), Βιδιαδάκης, Μακράκης, Σημαντηράκης(75′ Παπαδάκης), Γανόπουλος, Πιστικός, Φαϊτάκης(73′ Παντερής), Καλαϊτζάκης, Φανουράκης(73′ Ξημεράκης), Ζαχαριουδάκης(75′ Φοβάκης), Σαλούστρος.

Πανελλήνιο πρωτάθλημα: Στα προημιτελικά η Μικτή Κ16 Ηρακλείου, 4-2 τη Μεσσηνία

Παναιτωλικός - ΟΦΗ: Άλλαξε η ώρα του αγώνα