Πανελλήνιο πρωτάθλημα: Στα προημιτελικά η Μικτή Κ16 Ηρακλείου, 4-2 τη Μεσσηνία

ΜΙΚΤΗ ΕΠΣΗ
 clock 17:09 | 10/05/2023

Η Μικτή Ηρακλείου κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της ΕΠΣ Μεσσηνίας με 4-2 στο Ατσαλένιο και πήρε τη πρόκριση στη προημιτελική φάση του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων Κ16!

Στο 9′ ο Μαυρογιαννάκης με εκτέλεση κόρνερ βρήκε το κεφάλι του Φαϊτάκη, όμως η προσπάθεια του κεντρικού αμυντικού του Ηρακλείου κατέληξε μόλις άουτ. Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Βασίλη Μπαστάκη άνοιξε το σκορ. Ο Χότζα πήρε την μπάλα από αριστερά συνέκλινε προς το κέντρο και με τρομερή πάσα έδωσε την ευκαιρία στον Καλλέργη να σκοράρει για το 1-0.

Στο 13′ ο Γεωργουλέας δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να περάσει έξω ενώ ακολούθησαν δύο αξιόλογες ευκαιρίες από τον Ζαννή Τζαγκαράκη, ο οποίος όμως δεν βρήκε στόχο τόσο στο 17′ όσο και στο 21′.

Στο 23′ ήρθε η ισοφάριση για την Μεσσηνία. Ο Παπαδόπουλος με βαθιά μπαλιά, έστειλε σε θέση βολής τον Ντελή και εκείνος εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία της άμυνας του Ηρακλείου, εκτέλεσε με ωραίο σουτ τον Χαχλιουτάκη για το 1-1.

Με κύριο εκφραστή επιθέσεων τον Τζαγκαράκη και τον Καλλέργη το Ηράκλειο, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ, ώστε να ανακτήσει και πάλι το προβάδισμα, ωστόσο ο Βαρέλας με αποφασιστικές επεμβάσεις, δεν τους άφησε να πανηγυρίσουν εκ νέου.

Οι δύο τους συνεργάστηκαν στην φάση του 36ου λεπτού. με τον Τζαγκαράκη να πιάνει ένα ανάποδο ψαλίδι μέσα στην περιοχή, με τον Καλλέργη να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά να αναγκάζει σε τεράστια απόκρουση τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

ΜΙΚΤΗ ΕΠΣΗ

Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας ο Γεωργουλέας σούταρε αδύναμα δίπλα από το δοκάρι του Χαχλιουτάκη στο 47′.

Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τους Μεσσήνιους να φτάνουν πολύ κοντά στην ανατροπή σε αυτή τη φάση.

Στο 55′ ο Ζανής Τζαγκαράκης δεν μπόρεσε με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τους αμυντικούς τον φιλοξενούμενων να διώχνουν σε κόρνερ.

Ανέλπιστα και με απίστευτο τρόπο από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μαυρογιαννάκης έδωσε προβάδισμα στο σκορ στο Ηράκλειο περνώντας τη μπάλα από τη… μύτη της βελόνας στο πρώτο δοκάρι για το 2-1.

ΜΙΚΤΗ ΕΠΣΗ

Έχοντας το μομέντουμ  μετά το γκολ, οι παίκτες του Βασίλη Μπαστάκη βρήκαν και ένα τρίτο γκολ. Από εκτέλεση φάουλ του Χότζα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Φαϊτάκης νίκησε με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας τον Βαρέλα για το 3-1 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του στο 63′.

Στο 68′ ο Ορφανουδάκης που μετρούσε μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, έγραψε με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ το 4-1 για το Ηράκλειο, που βρισκόταν πια με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση.

Στο 71′ ο Γεωργουλέας μείωσε σε 4-2 για τους Μεσσήνιους, όμως το Ηράκλειο στην συνέχεια κατάφερε και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του και στο τέλος να πανηγυρίσει την πρόκριση στην γ’ φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

ΜΙΚΤΗ ΕΠΣΗ

Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ: Χαχλιουτάκης, Βγόντζας, Κουμάκης, Τζιράκης, Φαϊτάκης, Μαυρογιαννάκης (90′ Άλλα), Καλλέργης (90′ Πρέντι), Χότζα, Τσαγκαράκης (66′ Ορφανουδάκης), Κωνσταντακόπουλος (66′ Καλογιαννάκης), Φθενάκης (88′ Μαυρογιάννης)

Μικτή Κ16 Μεσσηνίας: Βαρέλας, Παπαδόπουλος (31′ λ.τ Τζαννές), Δουφεξής, Κυριακόπουλος, Σεντεμέντες, Βαρέλας Σ., Ντέλης (79′ Καλογερόπουλος), Ντερβίσι (79′ Δημόπουλος), Γκίζας (54′ Χότζα), Ζαχαρίας (54′ Τσαούσης), Γεωργουλέας

Μίλαν και Ίντερ κοντράρονται στις 22:00 για τα ημιτελικά του Champions League

Παναιτωλικός - ΟΦΗ: Άλλαξε η ώρα του αγώνα