Αθλητικά

Παναθηναϊκός- Ρεάλ Μ. 93-97 : Κρίμα κι άδικο γι’ αυτόν τον Παναθηναϊκό…

Άγγιξε το... θαύμα απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης ο Παναθηναϊκός, αλλά ο Αλμπέρτο Αμπάλντε (19π.) ντύθηκε «ήρωας» και έσωσε τη «βασίλισσα» από μια ήττα στο ΟΑΚΑ, μετά από... δύο παρατάσεις (!), 97-93, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague. Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της σεζόν μέχρι στιγμής από άποψης θεάματος και σασπένς, ο νικητής κρίθηκε στις λεπτομέρειες, μετά από κατάθεση ψυχής και από τους δύο αντιπάλους.

Με τους 27 πόντους του ο Νεμάνια Νέντοβιτς τα έδωσε όλα, 18 πρόσθεσε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, 14 ο Γιώργος Παπαγιάννης και 13 ο Μπεν Μπέντιλ. Όμως, ο Αλμπέρτο Αμπάλντε ήταν ασταμάτητος και στα δύο έξτρα πεντάλεπτα και ήταν αδιαμφισβήτητα ο παίκτης που έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Οι «πράσινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 20-12 στην 4η περίοδο, ο ηγέτης τους, Νεμάνια Νέντοβιτς με 2/2 βολές είχε «γράψει» το 68-66, αλλά ο Ισπανός σούπερ σταρ Σέρχιο Γιουλ στα 14΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, με δίποντο, έστειλε το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός είχε ιδανικό ξεκίνημα στην πρώτη παράταση, όταν οι Παπαπέτρου, Παπαγιάννης και Μποχωρίδης τον έβαλαν σε πλεονεκτική θέση (75-71), όμως ακολούθησε τρίποντο του Τρέι Τόμπκινς, για να πετύχε 5 σερί πόντους αμέσως μετά ο Αλμπέρτο Αμπάλντε. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης πήρε το 5ο φάουλ του Τζέφρι Τέιλορ, στα 7΄΄΄και από τη γραμμή των βολών, με 2/2, έστειλε τον αγώνα σε δεύτερη παράταση διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες των παικτών του Γιώργου Βόβορα.

Η «μάχη» ήταν συγκλονιστική και στη 2η παράταση, σε ένα ματς απαγορευμένο για... καρδιακούς, με τρίποντα εκατέρωθεν. Όμως, με τον Αλμπέρτο Αμπάλντε να κάνει τα πάντα στο παρκέ, η Ρεάλ Μαδρίτης ξέφυγε με +6, 85-91, 1:11΄΄ πριν το τέλος. Ο Παπαγιάννης μείωσε σε 90-93 στα 11΄΄, ο Νέντοβιτς μείωσε και σε 93-95, αλλά ο Τρέι Τόμπκινς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 90-95 και ο MVP Αλμπέρτο Αμπάλντε με 2 ακόμη βολές «έγραψε» το τελικό σκορ (93-97).

Αυτή ήταν η 9η ήττα του Παναθηναϊκού (4-9), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης πανηγύρισε την 9η νίκη της (9-5).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βόβορας): Μακ 6 (3/4 διπ., 4 ρ., 6 ας.), Παπαγιάννης 14 (7/8 διπ., 0/4 τριπ., 5 ρ., 2 ας, 2 κοψ.), Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3/8 διπ., 3/6 τριπ., 3/5 βολ., 7 ρ., 2 ας, 2 κλ.), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4/9 διπ., 4/9 τριπ., 7/8 βολ.), Ουάιτ 2, Μήτογλου 4, Μπέντιλ 13 (5/8 διπ., 3/3 βολ., 5 ρ.), Σαντ-Ρος 4 (4 ας).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (6/6 διπ., 2/8 τριπ., 5 ρ.), Φερνάντεθ 1 (0/5 τριπ., 4 ας), Αμπάλντε 18 (4/9 διπ., 1/2 τριπ., 7/9 βολ., 4 ρ., 6 ας), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6 (1/6 σουτ,), Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρες 20 (9/13 διπ., 2/4 βολ., 14 ρ., 2 ας, 2 κλ.), Γιουλ 6 (3/3 διπ., 0/3 τριπ.), Τόμπκινς 12 (2/6 διπ., 2/7 τριπ., 2/2 βολ., 4 ρ.), Τέιλορ.

Basketball Champions League: Πρώτη ήττα για ΑΕΚ

Αθλητικά

Τένις: Ιστορική νίκη-πρόκριση για τα αδέλφια Τσιτσιπά- Στους «8» του Qatar Open η Σάκκαρη

Με το δεξί ξεκίνησαν την παρουσία τους στο διπλό του τουρνουά τένις του Ρότερνταμ τα αδέλφια Τσιτσιπά καθώς επικράτησαν των Ζιλ και Βλιέγκεν με 6-2 και 6-3.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για το ελληνικό δίδυμο που πέρασε στη φάση των «16» της διοργάνωσης, εκεί όπου θα παίξουν με τους Καμπάλ-Φαράχ είτε με τους Βάσελιν-Κοντινέν.

Στο αγωνιστικό σκέλος οι Βέλγοι έκανα πρώτοι μπρέικ αλλά τα αδέλφια Τσιτσιπά απάντησαν και με νέο μπρέικ προηγήθηκαν με 4-2 πριν πάρουν το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο έκαναν και πάλι μπρέικ για το 4-2 κλειδώνοντας έτσι τη νίκη καθώς στη συνέχεια πήραν τα δύο επόμενα γκέιμ με αποτέλεσμα να αναδειχθούν νικητές.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν τον αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς δήλωσε πως για κάθε νίκη που θα κάνει με τον αδελφό του στο tour θα δωρίζει 3.000 ευρώ στο «Μαζί για το Παιδί».

sakkari
sakkari

Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Μάντισον Κις με 6-2, 6-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Qatar Total Open.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο σετ καταφέρνοντας να κάνει δύο μπρέικ πόιντ απέναντι στην αντίπαλο της που υπέπεσε σε αρκετά λάθη.

Διαβάστε: Xαρδαλιάς- Lockdown: Μόνο αυτά τα πρωταθλήματα συνεχίζουν

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη έκανε το μπρέικ με 3-2 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 4-2 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη.

Η Αμερικανίδα δεν μπορούσε να απαντήσει στα χτυπήματα του Νο. 25 της παγκόσμιας κατάταξης και έτσι δέχτηκε νέο μπρέικ για το 5-2. Έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος της η Σάκκαρη πήρε και το επόμενο γκέιμ πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη έπειτα από 68 λεπτά.

Πλέον η Ελληνίδα τενίστρια περιμένει τη νικήτρια του αγώνα Σαμπαλένκα - Μουγκουρούθα για να μάθει την αντίπαλο της στη φάση των «8» της διοργάνωσης.

Λαμία - ΠΑΟΚ 1-1: Για 6η σερί χρονιά στα ημιτελικά ο «Δικέφαλος του Βορρά»!(vid)

Κορωνοϊός: «Παγώνουν» πάλι τα πρωταθλήματα-Ποιά συνεχίζουν