Basketball Champions League: Πρώτη ήττα για ΑΕΚ

clock 21:23 | 15/12/2020

Στη Γαλλία έλαβε τέλος το αήττητο της ΑΕΚ στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League. Η Ένωση ηττήθηκε 79-70 από τη Σολέ, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, με τους γηπεδούχους να υποχρεώνουν την ελληνική ομάδα στην πρώτη της εφετινή απώλεια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ένα καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να διευρύνει το αήττητο της και να κάνει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Basketball Champions League. Η Ένωση «κόλλησε» στην αντίπαλη άμυνα στην τελευταία περίοδο, βλέποντας την Σολέ να τρέχει επιμέρους σκορ 26-11 και να κόβει πρώτη το νήμα του τερματισμού, πανηγυρίζοντας την πρώτη επιτυχία της στον 3ο όμιλο, με την οποία απέκτησε ελπίδες πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

Διαιτητές: Κόντε, Γιάκομπς, Κάλικ

ΣΟΛΕ: Φοφανά 22 (2), Χρόβατ 14 (1), Τζόουνς 9, Κρομά 10, Στόκτον 14 (1), Μπλέικς 8 (2), Ντιαρά 2, Μακουντού.

ΑΕΚ: Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 22 (1), Ματσιούλις 7 (1), Μορέιρα 19, Ζήσης, Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6 (2).

Αντετοκούνμπο : Υπέγραψε το super max συμβόλαιο με τους Μπακς