Παναθηναϊκός- Άρης 1-2: Ανατροπή... Ευρώπης ο Άρης

clock 18:10 | 18/04/2021

Τεράστιας σημασίας εκτός έδρας νίκη επί του Παναθηναϊκού με 2-1 -και μάλιστα με ανατροπή- σημείωσε ο Άρης στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, ισχυροποιώντας τη θέση του στη 2η θέση της βαθμολογίας και πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στην κατάκτηση ενός «εισιτηρίου» για το Conference League της επόμενης περιόδου.

Ο Σανκαρέ έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους», όμως οι «κιτρινόμαυροι» γύρισαν το ματς μέσα σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, μετά την αποβολή του Μαουρίσιο στο 52’. Έχασε πέναλτι στο 45’ ο Μάνος.

Στο πρώτο μέρος ο Άρης είχε την υπεροχή, κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, είχε ροή στο παιχνίδι του και έφτανε έξω από την περιοχή του Διούδη, αλλά δεν μπορούσε να οργανώσει σωστά την τελική προσπάθεια.

Κι αυτό διότι οι γηπεδούχοι είχαν «οχυρωθεί» στα μετόπισθεν, κλείνοντας τους διαδρόμους και περίμεναν τον αντίπαλό τους, προσπαθώντας να κλέψουν μπάλες και να βγουν στην αντεπίθεση με αναιμικά αποτελέσματα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως προηγήθηκαν στο 31’, ενώ ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία με το άστοχο πέναλτι του Μάνου στο 45'.

Στη συνέχεια όμως η δίκαιη αποβολή του Μαουρίσιο στο 52’ άλλαξε τις ισορροπίες, καθώς ο Παναθηναϊκός «συρρικνώθηκε» με τον Μακέντα να παίζει λίγο έξω από την περιοχή του Διούδη.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πίεσε ασφυκτικά και μέσα σε τρία λεπτά έκανε την ανατροπή σε 1-2.

Στο 62’ με τον Μάνο ισοφάρισε σε 1-1 και στο 65’ ο Ματέο Γκαρσία έκανε το 1-2 με τον Άρη να παίρνει το προβάδισμα.

Μάλιστα οι Θεσσαλονικείς δεν οπισθοχώρησαν, αλλά συνέχισαν να πιέζουν τον Παναθηναϊκό αναγκάζοντάς τον να κρατήσει πίσω τις γραμμές του, αν και ο Μπόλονι πέρασε στο ματς τέσσερις μεσοεπιθετικούς!

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε τίποτε, μια και οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα και έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 1-2.

Σκόρερς: Σανκαρέ (31’)- Μάνος (62΄), Ματέο Γκαρσία (65΄)

Κίτρινες: Βέλεθ (41’), Μαουρίσιο (44’), Σανκαρέ (78’), Καμπετσής ( 89’, Μπουζούκης (95’), Χουάνκαρ (96’) -Τζέγκο (37’), Δεληζήσης (69’), Μαντσίνι (80’)
Κόκκινη: Μαουρίσιο (52’)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης- Μολό (69’ Ενγκμπακοτό), Βέλεθ, Νιάς, Χουάνκαρ- Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Σανκαρέ (80’ Μπουζούκης )- Βιγιαφάνιες (69’ Καμπετσής), Αϊτόρ (58’ Σάντσες), Μακέντα (80’ Καρλίτος).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν (58’ Γκάνεα), Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς, Τζέγκο (58’ Ματίγια), Σάσα, Μπερτόγλιο (86’ Σίλβα), Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία (93’ Ιωάννου), Μάνος.

Super League 2 : Μπήκαν στα play off Χανιά και Εργοτέλης

Τσιτσιπάς - Ρούμπλεφ 2-0: Πρίγκιπας του Μονακό-Τι δήλωσε(video)