Αθλητικά

Super League 2 : Μπήκαν στα play off Χανιά και Εργοτέλης(vid)

ergo.jpg

Χανιά και Εργοτέλης εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στα πλέι-οφ ανόδου της Super League 2, μετά την ολοκλήρωση της 21ης αγωνιστικής.

Τα Χανιά επικράτησαν 2-1 του Απόλλωνα Λάρισας, ο Εργοτέλης απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Παναχαϊκή στην Πάτρα (οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 75΄ με τον Αραβίδη) και οι δύο κρητικές ομάδες «σφράγισαν» τη συμμετοχή τους στα πλέι-οφ, μαζί με Ιωνικό, Λεβαδειακό και Ξάνθη. Η θέση που απομένει θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, με διεκδικητές τον Διαγόρα (30β.) και την Παναχαϊκή (29β.).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Διαγόρας-Τρίκαλα                   2-0 (29' Σμυρλής, 63' Nτοριβάλ)
Λεβαδειακός-Ιωνικός            1-2 (8' Πολέτο - 58΄Ματσούκας,81'Μάναλης)
ΟΦ Ιεράπετρας-Ξάνθη           1-2 (45' Ντάλα Κόστα- 80' Καπνίδης, 88’ Μικελτάτζε)
Χανιά – Απόλλων Λάρισας      2-1 (8’ Μπραμπίγια, 17’ Τριανταφυλλάκος-12’ Ομπράντοβιτς)
Καραϊσκάκης Άρ – Δόξα Δρ  1-1 (68’ Θεολόγου-87' Σαμπανίδης)
Παναχαϊκή – Εργοτέλης        1-1 (14’ Αραβίδης-32’ Κόνραντ)

Η επόμενη αγωνιστική (22η)
Τετάρτη (21/4-15.30)
Ξάνθη-Παναχαϊκή (ERTSPORTS)
Δόξα Δράμας-Λεβαδειακός (ERTSPORTS 2)
Ιωνικός-Χανιά (ERTSPORTS 3)
Τρίκαλα-ΟΦΙ (ERTSPORTS 4)
Απόλλων Λάρισας-Εργοτέλης (ERTSPORTS 5)
Καραϊσκάκης Άρτας-Διαγόρας Ρόδου (ERTSPORTS 6)
* Επιπλέον, όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν τηλεοπτικά «λεπτό προς λεπτό» από την εκπομπή της ΕΡΤ 3 (15.00-17.45)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 21 αγώνες)
Ιωνικός                   46
Ξάνθη                     38
Λεβαδειακός         38
Χανιά                      34
Εργοτέλης             33
Διαγόρας Ρόδου    30
Παναχαϊκή               29
Απόλλων Λάρισας   24
Τρίκαλα                  23
Δόξα Δράμας          21
ΑΕ Καραϊσκάκης    13
ΟΦ Ιεράπετρας     12

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Τσιτσιπάς - Ρούμπλεφ 2-0: Πρίγκιπας του Μονακό-Τι δήλωσε(video)

Συνάντηση Αυγενάκη - Αρναουτάκη για αθλητικά ζητήματα και υποδομές

 

Κρήτη

Ηράκλειο

Αθλητικά

Παρουσία Αυγενάκη το Ευρωπακό Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου Festos 2021

avgenakis1.jpg

Με τον Υφυπουργό Αθλητισμού Λευτέρη Αυγενάκη να δίνει την εκκίνηση, άνοιξε σήμερα (Σάββατο) στο αεροδρόμιο Τυμπακίου, στο Ηράκλειο Κρήτης, η αυλαία του διεθνή αγώνα ποδηλασίας δρόμου με την επωνυμία Festos European Para Cycling Cup 2021, που συνδιοργανώνει η ΕΑΟΜ-ΑμεΑ με την Περιφέρεια Κρήτης.

Το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Festos, το οποίο γίνεται παράλληλα με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου, θα ολοκληρωθεί αύριο (Κυριακή) με τον αγώνα αντοχής.

Πριν την έναρξη, η πρόεδρος της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, Ιωάννα Καρυοφύλλη, παρέδωσε στον κ. Αυγενάκη φανέλα της εθνικής ομάδας ποδηλασίας με τις υπογραφές των αθλητών και αθλητριών, ενώ απονεμήθηκε και τιμητική πλακέτα στον Αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου, Νίκο Συριγωνάκη, για την στήριξη στη διεξαγωγή της διοργάνωσης.

Εκτός των κ. Αυγενάκη και Συριγωνάκη, την τελετή έναρξης των αγώνων τίμησαν με την παρουσία τους ο Αντιδήμαρχος Φαιστού, Γιάννης Φασομυτάκης, ο πρόεδρος της ΕΠΕ, Χρήστος Καλούδης, ο γγ της ΕΠΕ, Χρήστος Τζαμούσης, το μέλος του ΔΣ της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ & πρόεδρος της Επιτροπής Ανάπτυξης, Γιώργος Καπελλάκης, ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων της ομοσπονδίας, Αντώνης Παπαδάκης, το μέλος του ΔΣ της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, Παναγιώτης Καδδάς, ο πρόεδρος του ΑΣ ΑμεΑ Τάλως, Πάρις Επιτροπάκης, ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του στίβου, Μανώλης Στεφανουδάκης, ο διοικητής ΚΕΔΑ Τυμπακίου, Σμήναρχος Ευάγγελος Ανδρεαδάκης κ.α.

Στο αγωνιστικό μέρος, σήμερα πραγματοποιήθηκε η ατομική χρονομέτρηση τόσο στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο όσο και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα. Οι τρεις πρώτοι/ες ανά αγώνισμα:

ΑΤΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΣΗ

Festos European Para Cycling Cup 2021
Tandem B γυναικών: 1. Ευγενία Σταμάτη/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος), 2. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 3. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως), 3. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως)
C5 ανδρών: 1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης
C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
C2 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπαγγελής (Ηρόδικος)
Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
Η5 γυναικών: 1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι)
Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

Πανελλήνιο πρωτάθλημα
Tandem B γυναικών: 1. Ευαγγελία Τσιχλάκη/Κατερίνα Τζομπανάκη (Αρίων Χανίων), 2. Αλεξάνδρα Ρούπα/Αθηνά Χατζηστύλλη (Ιωνας)
Tandem B ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Τσαγκατάκης/Δημήτριος Σκιντζής (Τάλως), 2. Νικόλαος Μανατάκης/Παναγιώτης Κωλέτας (Τάλως), 3. Χρήστος Σανδαλάκης/Στυλιανός Βαρβεράκης (Τάλως)
C5 ανδρών: 1. Σωτήρης Βαβαρούτσος (Παναθηναϊκός), 2. Θεόδωρος Χριστοδούλου (Καστελλάνοι), 3. Σπύρος Μαρκουλάκης
C4 ανδρών: 1. Νικόλαος Παπακυργιάκης (Καστελλάνοι), 2. Ιωάννης Γκουργκούλιας (Αετοί Αθήνας)
ΙΙ : 1. Μιχάλης Τριομμάτης (Αετοί Αθήνας), 2. Μιχαήλ Καλλερές (Ιωνας), 3. Νικόλαος Παραδομενάκης (Αρίων Χανίων)
C4 γυναικών : 1. Ευτυχία Γαληνάκη (Τάλως)
C3 γυναικών: 1. Μαρία Σταματογιαννοπούλου (Ιππόκαμπος)
C3 ανδρών: 1. Σόλων Παπαδόπουλος (Παναθηναϊκός), 2. Νικόλαος Διαμαντόπουλος (Ιωνας)
C2 ανδρών: 1. Ιωάννης Στέλλος (Αργοναύτες)
Τ2 γυναικών: 1. Κατερίνα Ελ Λατίφ (Καστελλάνοι)
Τ2 ανδρών: 1. Φώτιος Βοριζανάκης (Τάλως), 2. Χαράλαμπος Κεραμετσίδης (Ιωνας), 3. Δημήτριος Φούτρης (Ιωνας)
Τ1 ανδρών: 1. Ευάγγελος Βολάνης (Αρίων Χανίων)
Η5 γυναικών: 1. Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη (Καστελλάνοι)
Η4 γυναικών: 1. Μαρία Πατσατσόγλου (Καστελλάνοι)
Η5 ανδρών: 1. Αθανάσιος Σύρμας (Καστελλάνοι)
H4 ανδρών: 1. Κωνσταντίνος Οκταπόδης (Ιωνας)
Η3 ανδρών: 1. Αλέξανδρος Φερέτος (Καστελλάνοι), 2. Παναγιώτης Κωνσταντινίδης (Αργοναύτες), 3. Αποστόλης Μπουρλής (Ιωνας)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

- ΟΦ Ιεράπετρας - Παναχαϊκή 2-3: 'Ηττα στις καθυστερήσεις

Λεβαντόφσκι: Ισοφάρισε το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ με 40 γκολ (Βίντεο)

Καρεμπέ: "Έχουμε το όνειρο συμμετοχής σε ευρωπαϊκό τελικό" (Βίντεο)