Παναιτωλικός - Ολυμπιακός 1-2: Πέρασαν από το Αγρίνιο οι ερυθρόλευκοι (Βίντεο)

Παναιτωλικός Ολυμπιακός
 clock 21:26 | 30/10/2021

Οι αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς, Βαλμπουενά και Αραμπί ήταν τα "κλειδιά" που άνοιξαν στο δεύτερο ημίχρονο το δρόμο της νίκης για τον Ολυμπιακό στο Αγρίνιο, απέναντι στον μαχητικό Παναιτωλικό.

Λίγες ημέρες πριν από το κρίσιμο παιχνίδι στο Γεώργιος Καραϊσκάκης κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης για τους, οι ερυθρόλευκοι πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League.

Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρόνι Λόπες ο Τικίνιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Πανατωλικός απάντησε άμεσα στο γκολ που δέχτηκε από τον Ολυμπιακό με τον Βέργο να σκοράρει μετά από τρομερή μπαλιά του Ντουάρτε.

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πέδρο Μαρτίνς φόρτωσε την επίθεσή του. Ο Βαλμπουενά πήρε στη θέση του Καμαρά, ο Αραμπί αντί του Ρόνι Λόπες και έπεξε στο πλευρό του Τικίνιο. Επίσης, ο Ανδρούτσος αντικατέστηκε τον Λαλά.

Οι ερυθρόλευκοι αύξησαν την πίεση και έχασαν ευκαιρίες με τον Γιώργο Μασούρα.

Στο 68ο λεπτό, μετά από τη χρήση VAR, o διαιτητής της αναμέτρησης Φωτιάς έδωσε πέναλτι για το χτύπημα του Μελίσσα στον Βαλμπουενά κατά την έξοδό του, στο 65ο λεπτό. Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί εκτέλεσε, έστειλε από την άλλη πλευρά του Μελίσσα και σκόραρε γράφοντας το 2-1.

Ο Παναιτωλικός άσκησε πίεση στον Ολυμπιακό, με τους παίκτες του Μαρτίνς να κάνουν συνεχόμενα λάθη στην αμυντική τους λειτουργία και να δίνουν στιγμές στους παίκτες του Αγρινίου. Ωστόσο, το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μελίσσας, Αντούνες, Μαλής, Κορνέλιους, Μπακαδήμας, Λούι, Μόρσει, Φλόρες, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Βέργος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά, Σωκράτης, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά, Μασούρας, Λόπες, Τικίνιο.