Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου: Ασημένιο μετάλλιο ο Τεντόγλου! (video)

τεντογλου
 clock 06:24 | 17/07/2022

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατάφερε να κατακτήσει ακόμα ένα μετάλλιο στην καριέρα του. Ο πρωταθλητής από τα Γρεβενά έκανε πολύ καλό αγώνα στον τελικό του άλματος εις μήκος και με άλμα στα 8,32μ κατάφερε να φτάσει στην δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Όρεγκον.

Έχοντας αφήσει πίσω το πρώτο του άλμα, που ήταν άκυρο, ο Τεντόγλου «απάντησε» στο δεύτερο με 8,30μ που ήταν και το καλύτερο κατά τη διάρκεια της διαδικασίας ως τότε. Μάλιστα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, κάνοντας μεγάλα άλματα, με το καλύτερο να έρχεται στην 5η προσπάθειά του.

Εκεί έκανε 8,32 δείχνοντας πως «κλειδώνει» την πρώτη θέση. Όμως ο Γουάνγκ στην τελευταία του προσπάθεια έκανε εντυπωσιακό άλμα και με 8,36μ πήρε τα πρωτεία στην διαδικασία του τελικού. Όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Έλληνα πρωταθλητή, που ήταν ο τελευταίος που θα πηδούσε στον τελικό του μήκους.

Όλοι περίμεναν το τελευταίο άλμα του Έλληνα πρωταθλητή. Εκείνος όμως δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 8,36μ του Κινέζου, κάνοντας 8,20μ στην τελευταία του προσπάθεια, μένοντας εν τέλει, στην δεύτερη θέση.

Προβεβλημένοι σύνδεσμοιΑσφάλεια αυτοκινήτου με εγγύηση χαμηλότερης τιμής! Έως και 40% φθηνότερα!