Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-1: Πρώτος και καλύτερος(αποτελέσματα και βαθμολογία)

clock 22:37 | 24/10/2021

Τη μοναξιά της κορυφής στη Super League εξακολουθεί ν΄ απολαμβάνει ο Ολυμπιακός μετά την αποψινή του νίκη με 2-1 επί του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη, στο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 7ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης αντέδρασε άμεσα μετά την πρώτη ευρωπαϊκή της ήττα την περασμένη Πέμπτη στην Φρανκφούρτη. Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο 20λεπτο, εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ (σ.σ. κυρίως του Εσίτι), πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 9 λεπτά, βάζοντας τις βάσεις για το 5ο εφετινό της «τρίποντο».

Οι Θεσσαλονικείς από την πλευρά τους προσπάθησαν στο β΄ μέρος ν΄ αντιδράσουν, μείωσαν στο 81΄ με τον Μουργκ, αλλά «πλήρωσαν» τα ατομικά λάθη του Εσίτι στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από 3 εκτός έδρας νίκες η ομάδα του Λουτσέσκου γνώρισε την πρώτη ήττα μακριά από την Τούμπα και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα, μένοντας στο -4 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Οι Πειραιώτες είχαν,λοιπον, ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου σημείωσαν δύο γκολ με τον Αγκιμπού (22') και τον Μασούρα (31'), αλλά και διπλό δοκάρι με τον Ελ Αραμπί στο 29'. Στην επανάληψη η ομάδα του Πειραιά έμεινε από βενζίνη, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, ο Λουτσέσκου φρέσκαρε την ενδεκάδα του και κατάφερε να μειώσει στο 81' με τον Μούργκ. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι. Στο 51' ο Αγκιμπού έφτασε κοντά στο 3-0, ενώ δοκάρι για τον ΠΑΟΚ είχε ο Μιχαηλίδης στο 58'.