Άιντραχτ - Ολυμπιακός 3-1:Μέτρια εμφάνιση και πρώτη ήττα στο Europa League(αποτελέσματα-vid)

clock 00:09 | 22/10/2021

Μια μέτρια εμφάνιση κατέγραψε ο Oλυμπιακός στην Φρανκφούρτη, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στο Europa League -και πρώτη του φετινή γενικότερα- με 3-1 από την Αϊντραχτ.

Η στιγμή που ο Oλυμπιακός δέχτηκε το δεύτερο γκολ, κάτι που συνέβη στο 2ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν ίσως το σημείο “κλειδί” για την εξέλιξη που είχε η αναμέτρηση. Υπό άλλες συνθήκες, οι δυο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 1-1, γεγονός που φαίνεται ότι επηρέασε τον Ολυμπιακό εν όψει της συνέχειας, αφού στην επανάληψη δέχτηκε άλλο ένα γκολ, με τους Γερμανούς έτσι να παίρνουν τη νίκη και παράλληλα το προβάδισμα στον όμιλο. Συγκεκριμένα, η Αϊντραχτ είναι πλέον στην 1η θέση με 7 βαθμούς, αφήνοντας πλέον τον Ολυμπιακό στη 2η με 6, αλλά την επόμενη Πέμπτη ο Oλυμπιακός θα έχει την ευκαιρία να φιλοξενήσει τους Γερμανούς στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Ο Oλυμπιακός ισοφάρισε με πέναλτι του Ελ Αραμπί μετά το χέρι του Γιάκιτς στο 30ό λεπτό και αφού στο 24’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν επίσης το σκορ με πέναλτι από την ανατροπή του Μπορέ από το σπρώξιμο του Σισέ. Ο ίδιος παίκτης ήταν που πέτυχε το 1-0.

Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Αϊντραχτ είχε δοκάρι με την κεφαλιά του Χιντερέγκερ, αλλά στην εξέλιξη της φάσης με κοντινό πλασέ ο Τουρέ πέτυχε το 2-1. Το 3-1 ήρθε στο 59’ από τον Κάμαντα ο οποίος κέρδισε τη μπάλα μετά την απόκρουση του Βατσλίκ από το σουτ του Πασιένσια, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα…

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Ολιβερ Γκλάσνερ): Τραπ, Τούτα (60’ Εντικά), Τουρέ (83′ Ντουρμ), Χιντερέγκερ, Μπορέ, Χασέμπε, Σο (88′ Χάουγκε), Κόστιτς, Καμάντα, Γιάκιτς, Πασιένσια (83′ Ρόντε)

Oλυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (77’ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά (60’ Ονιεκούρου), Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (65’ Κούντε), Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας (77’ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί (65’ Τικίνιο)