Ολυμπιακός - ΟΦΗ 4-5: 33 χρόνια από την μεγαλύτερη ανατροπή στην Α' Εθνική (βίντεο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΟΦΗ 4-5
 clock 11:37 | 27/05/2023

Ο ΟΦΗ σαν σήμερα το 1990 νίκησε με 5-4 τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, ενω έχανε με 4-0!

Η ανάρτηση της ΠΑΕ ΟΦΗ αναφέρει:

“33 χρόνια πριν ο ΟΦΗ πέτυχε την μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, επικρατώντας με σκορ 4-5 του Ολυμπιακού στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Εσείς ποια ανατροπή θυμάστε πιο έντονα;

Ήταν η τελευταία αγωνιστική της σεζόν 1989/1990. Δέκα ημέρες μετά τον μεταξύ τους τελικό Κυπέλλου, όπου ο Ολυμπιακός νίκησε με 4-2 τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ, οι δύο ομάδες βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο του Γεώργιος Καραϊσκάκης για το φινάλε της χρονιάς. Αδιάφοροι και οι δύο καθώς οι "ερυθρόλευκοι" θα τερμάτιζαν στην 4η θέση και οι Κρητικοί στην 6η, ανεξάρτητα από το τι θα γινόταν στον αγώνα.

Το παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο είχε φάσεις χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο τέρμα. Στο 31' ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 3-0. Στο 50ο λεπτό ο Τσιαντάκης διαμόρφωσε το 4-0, "κλειδώνοντας" τη νίκη για τους ερυθρόλευκους.

Έτσι τουλάχιστον πίστεψαν σχεδόν όλοι στο γήπεδο. Εκτός από τους παίκτες του ΟΦΗ οι οποίοι με μία επική αντεπίθεση ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 4-4 και το πήραν στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάβουλα. Τελικό σκορ 4-5!

27/5/1990 - Στάδιο Καραϊσκάκη

34η αγωνιστική - Εισιτήρια: 5.939

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΟΦΗ 4-5

ΣΚΟΡΕΡ: 31’ Ντέταρι, 42’ Μητρόπουλος, 44’ Κωφίδης, 50’ Τσιαντάκης - 51’  Γ.Μαρινάκης, 62’, 86’ Βέρα, 85’ Μπατσινίλας, 90’+ Βάβουλας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίμρε Κόμορα): Ράντος, Αλεξίου, Αποστολάκης, Καραταΐδης, Παχατουρίδης, Η.Σαββίδης (76’ Καλογερόπουλος), Κωφίδης, Ντέταρι, Τσαλουχίδης, Τσιαντάκης, Μητρόπουλος (76’ Σοφιανόπουλος).

ΟΦΗ (Έγκε Γκέραρντ): Χανιωτάκης, Ν.Παπαδόπουλος, Πατεμτζής, Τσίμπος, Βάβουλας, Γκουλής, Βέρα, Π.Μαρινάκης (46’ Παπαβασιλείου), Νιόπλιας, Γ.Μαρινάκης (67’ Μπατσινίλας), Κάβουρας

Beach Volley Nations Cup Ηράκλειο: Στα ημιτελικά σταμάτησε η πορεία των Εθνικών ομάδων ανδρών και γυναικών