Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές 75-57: Καθηλωτικός και κυρίαρχος

ολυ
 clock 23:38 | 26/10/2023

Με «όπλο» την άμυνα, ο Ολυμπιακός πέρασε ένα ήσυχο βράδυ στο κατάμεστο ΣΕΦ, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στη Euroleague σε 3-2. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα με 75-57 της Αναντολού Εφές, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στην τρίτη εφετινή ήττα της.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα του αγώνα, με το παιχνίδι να πάει χαμηλά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-5 στο 7’ και έκλεισε το α’ δεκάλεπτο μπροστά με 17-14. Με τον Πίτερς να κάνει 2 φάουλ, ο Μπραζντέικις πήρε τη θέση του.

Με Γκος, Λαρεντζάκη, Μπραζντέικις, Παπανικολάου και Μιλουτίνοφ στη β’ περίοδο, ο Ολυμπιακός πήγε στο 21-14. Ο Πίτερς άλλαξε τον «Παπ». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ρυθμό, σε άμυνα και επίθεση, ανεβάζοντας το προβάδισμα στους δώδεκα πόντους (30-18) με τον Λαρεντζάκη. Το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 33-25.

Με Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ μπήκε στην επανάληψη ο Ολυμπιακός. Με τρίποντα των Πίτερς και Κάνααν, οι Πειραιώτες πήγαν στο 39-28. Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Παπανικολάου για το 43-32. Νέο τρίποντο ο Κάνααν και 46-32, με τον Ολυμπιακό απόλυτο αφεντικό! Η Εφές μείωσε σε 48-38, αλλά ο αρχηγός του Θρύλου με τρίποντο έκανε το 51-38 και ο Ουόκαπ το 53-38! Με τον Κάνααν η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 (55-38), με τους Πειραιώτες να είναι σε μεγάλα κέφια! Σε μια ονειρεμένη γ’ περίοδο ο Πίτερς με ένα ακόμη τρίποντο έκανε το 61-43 στο 30’!

Ο ρυθμός έπεσε στην τελευταία περίοδο, αλλά η Εφές ήταν ανήμπορη να αντιδράσει και ο Ολυμπιακός πήγε στο 67-46 στο 35’! Με τρόπο άνετο και ωραίο οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη με 75-57!

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4 (7ρ., 6ασ.), Ουίλιαμς-Γκος 14 (7ρ.), Κάνααν 10, Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Πάπας, Φαλ 7, Παπανικολάου 14 (7ρ., 4ασ.), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 12, Μιλουτίνοφ 6.

ΕΦΕΣ (Τσαν): Λάρκιν 8 (5ασ.), Μπομπουά, Μπράιαντ 10, Κλάιμπερν 5 (9ρ.), Τόμπσον 9, Πλάις 7, Χόλατζ, Γιλμάζ 2, Ουίλις 8, Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2