ΟΦΗ: Μεγάλη νίκη με ανατροπή, 3-1 τον Άρη

clock 19:08 | 14/12/2019

Ο ΟΦΗ αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε με 3-1 τον Άρη και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της Σούπερ Λιγκ

Η Κρητική ομάδα παρότι έχασε στο 37 τον κορυφαιο παίκτη της, τον Σεμέντο λόγω τραυματισμού διαχειριστηκε εξαιρετικά τοπ ματς και έφτασε δίκαια στην σπουδαία νίκη.

Ο Αρης άνοιξε το σκορ μόλις στο 12' με κοντινό πλασέ του Ιντέγε (το τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα) έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 30' με εξαιρετικό τελείωμα του Βαζ (το πρώτο του εφετινό στη Super League) από το ύψος του πέναλτι.

Το ημίχρονο έληξε δίχως νικητή αλλά στο δεύτερο 45λεπτο, ο ΟΦΗ ήταν εξαιρετικός, φτάνοντας σε μια σπουδαία και δίκαιη επικράτηση.

Η αναγκαστική αλλαγή του Σεμέντο στο α' ημίχρονο, έφερε... τυχαία στον αγωνιστικό χώρο τον Φερέιρα Σόουζα, ο οποίος στο 71' χρίστηκε σκόρερ για τον ΟΦΗ (2-1) έπειτα από αδράνεια της άμυνας του Αρη.

Και προτού προλάβουν να συνέλθουν οι «κίτρινοι» ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα από τον Φιγκεϊρέδο στο 73' έπειτα από θαυμάσια ασίστ του Τσιλιανίδη. Μάλιστα ο Φιγκεϊρέδο είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 77' αλλά το σουτ που έκανε τράνταξε το δοκάρι.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Σακόρ, Τσιλιανίδης, Νέϊρα, Φιγκεϊρέδο (87 Μάνος), Βαζ, Σεμέντο (37΄λ. τρ. Φερέϊρα)

Άρης (Μ. Ένινγκ): Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Μπα, Ματίγια (88΄Τόνσο), Γκάμα (68΄Μαντσίνι), Φετφατζίδης, Λάρσον (79΄Ντιγκινί), Ιντέγε