ΟΦΗ -Αρης 0-1: Με μοιραίο παίκτη τον Φιγκειρέντο

ΟΦΗ ΑΡΗΣ
 clock 23:28 | 11/07/2020

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 1-0 από τον Άρη στο Ηράκλειο και έχασε την ευκαιρία να τερματίσει στην 5η θέση της Σούπερ Λιγκ. Η Κρητική ομάδα που παρουσιάστηκε κατώτερη των απαιτήσεων του αγώνα, είχε μοιραίο παίκτη τον Φιγκειρέντο που έχασε πέναλτι στο 52', είχε δοκάρι στο 77' και αποβλήθηκε στο 93'.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Φετφατζίδης στο 14'.

Με εξαίρεση μία άστοχη κεφαλιά του Φιγκεϊρέδο (πρόλαβε την έξοδο του Κουέστα) σε φάουλ του Ναμπί, οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι στο πρώτο ημίχρονο. Όλες οι καλές στιγμές στο πρώτο μέρος ήταν για τους κιτρινόμαυρους, που είχαν δύο καλά σουτ από Γκάμα (25’) και Μαντσίνι (34’) και την τεράστια ευκαιρία του 35ου λεπτού, όταν ο Ρόουζ εξ’ επαφής μόνος με την κενή εστία δεν μπόρεσε να κεντράρει την κεφαλιά του μετά από σέντρα του Μαρτίνες.

Η επανάληψη όμως ήταν πολύ διαφορετική. Ο ΟΦΗ βγήκε με διαφορετική ενέργεια στο γήπεδο, προσπάθησε να τρυπήσει κάθετα την άμυνα του Άρη, που αίφνης άρχισε να κάνει νερά. Οι Κρητικοί βρήκαν τον τρόπο να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις μετά από 50 λεπτά και αμέσως κεφαλαιοποίησαν την ευκαιρία. Ο Ναμπί με κάθετη έβγαλε τον Φιγκεϊρέδο σε θέση βολής, ο Μπαγκαλιάνης τον ανέτρεψε και ο Τσαγκαράκης έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ωστόσο, ο εξπέρ από την λευκή βούλα Χουλιάν Κουέστα έκανε πάλι το θαύμα του. «Ψάρεψε» τον Βραζιλιάνο που ήταν και ο εκτελεστής και το 0-1 έμεινε και πάλι (50’). Το μομέντουμ της αναμέτρηση όμως είχε γυρίσει. Λίγα λεπτά αργότερα (58’) πάλι ο Φιγκεϊρέδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως το πλασέ του απέναντι στον Κουέστα έφυγε στα ύψη, σε μία ακόμα κλασική ευκαιρία των γηπεδούχων.

Οι ευκαιρίες του ΟΦΗ ήταν απανωτές, όμως ο Κουέστα είχε και πάλι απάντηση στο αριστερό σουτ του Φιγκεϊρέδο (66’) και στο ψηλοκρεμαστό μυτάκι του Νέιρα ένα λεπτό αργότερα. Χαρακτηριστικό της αλλαγής του αγώνα ήταν το γεγονός πως οι 2-8 τελικές του πρώτου μέρους έγιναν 9-1 πριν συμπληρωθεί το μισό της επανάληψης.

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών του Φιγκεϊρέδο συνεχίστηκε στο 77ο λεπτό, όταν ο Βραζιλιάνος τράνταξε το δοκάρι του Κουέστα με αριστερό βολέ, ενώ στην συνέχεια της φάσης πάλι ο Κουέστα είχε απάντηση στην προσπάθεια του Νέιρα.

Η μοναδική φορά που ο Άρης ξεμύτισε το καβούκι του ήταν στο 81ο λεπτό, όταν ο Μαντσίνι έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, όμως; υπό την πίεση του Γιαννούλη πλάσαρε άουτ, με τους Θεσσαλονικείς να παίζουν και με το ρολόι στα τελευταία λεπτά.

Το άστοχο μακρινό σουτ του Βαζ στο 86’, ήταν η τελευταία απόπειρα του ΟΦΗ, που στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τον Φιγκεϊρέδο να αποβάλλεται με δεύτερη κάρτα σε ένα μαύρο βράδυ για τον Βραζιλιάνο επιθετικό, ο οποίος κράτησε… μόνος του το 0-1 υπέρ του Άρη.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλεϊ, Μαρινάκης (86’ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης (86’ Ζοάο Βίκτορ), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Στάικος (65’ Σεμέντο), Ναμπί (78’ Νοικοκυράκης), Νέιρα, Βαζ, Φιγκεϊρέδο.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κούεστα, Κόρχουτ (71’ Ούγκο Σόουζα), Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ρόουζ, Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες (80’ Μπακούτσης), Γκάμα, Φετφατζίδης (85’ Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι.