ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-3: Ήττα με κάτω τα χέρια

οφη-αεκ
 clock 21:37 | 05/03/2023

Η ΑΕΚ ήταν επιβλητική στο Ηράκλειο. Η Ένωση επικράτησε 3-0 του ΟΦΗ για την 25η αγωνιστική της Super League, πραγματοποιώντας μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 43' με αυτογκόλ του Πασαλίδη, ο Άμραμπατ στο 49' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 62' ο Γκατσίνοβιτς διαμόρφωσε το σκορ.Ο ΟΦΗ δέχθηκε ένα τυχερό γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και κατέρρευσε στο δεύτερο χανοντας και την συγκέντρωσή του.

Το ματς ξεκίνησε μουδιασμένα κι από τις δύο πλευρές με τον ΟΦΗ ν' απειλεί πρώτος με κεφαλιά του Νίκο που πέρασε έξω (18').

Η ΑΕΚ μετά το 20λεπτο πήρε τα ηνία αλλά ο Τσούμπερ που έπαιζε στην κορυφή ελλείψει των Aραούχο (τιμωρημένος) και Λιβάι Γκαρσία (τραυματίας) είδε το στοπ της κόντρας του Διαμαντή (36'), ενώ ο Γκατσίνοβιτς του Μανδαρίνοι (27').

Tη λύση έδωσε στην ομάδα του Aλμέιδα ο Άμραμπατ με τη βοήθεια κόντρας του Παχαλίδη μετά από γρήγορη κι έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου.

Η αντίδραση της ομάδας του Νταμπράουσκας ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους με δύο σουτ των Μπάνιτς και Μπακογιάννη που απέκρουσε σωτήρια ο Αθανασιάδης και έτσι όχι μόνο το 0-1 ήταν σκορ ημίχρονο αλλά γρήγορα στην επανάληψη (49') ο Άμραμπατ ξαναχτύπησε με μονοκόμματο σουτ μετά από λάθος του Πασαλίδη σε ...γιόμα του Γιόνσον!

Ο Αθανασιάδης πραγματοποίησε και τρίτη σωτήρια επέμβαση σε εκτέλεση φάουλ του Μπάνιτς από τη γραμμή του ...κέντρου (!) και η AEK με τη δεύτερη ασίστ του Μάνταλου στον Γκατσίνοβιτς (62') έφτασε στο 3-0

Σκόρερς: 43’, 49' Άμραμπατ, 62' Γκατσίνοβιτς.

Δαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας).

Κίτρινες κάρτες: Mπάκιτς, Λάρσον – Βίντα.

Κόκκινες κάρτες: -

ΟΦΗ (Βλάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς – Διαμαντής, Πασαλίδης, Θοράρινσον – Λάρσον (88’ Mαρινάκης), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (67’ Mπιφουμά), Μπάκιτς (88’ Τσιλιανίδης) – Τοράλ (65’ Moσκέρα), Ντίκο (74’ Γκρόνινγκ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης - Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Γιόνσον, Mάνταλος (82’ Σιντιμπέ) Άμραμπατ (78’ Eλίασον), Γκατσίνοβιτς – Πινέδα (77’ Φράνσον), Τσούμπερ (82’ Φαν Βέερτ)

Μπάσκετ: Ήττα του ΟΦΗ,νίκες για Εργοτέλη και Αναγέννηση

Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου: Απίθανος Καραλής, κατέκτησε το ασημένιο με άλμα στα 5.80!(vid)