ΟΦΗ: Ομάδα με ψυχή 2-0 εκτός έδρας τον Ιωνικό(vid)-Ακολουθεί το ντέρμπι με την ΑΕΚ

ionikos-ofi
 clock 18:04 | 26/02/2023

Ο ΟΦΗ πήρε ένα σπουδαίο διπλό στη Νίκαια επικρατώντας 2-0 του Ιωνικού με τον Τοράλ να πετυχαίνει τα δύο γκολ στο 83' και στο 90+2', σ'ένα παιχνίδι που το VAR είχε την τιμητική του.

Το πέναλτι στον ΟΦΗ δόθηκε με τη βοήθεια του VAR, το οποίο κάλεσε τον Παπαπέτρου. Μάλιστα, το VAR ακύρωσε για οφσάιντ γκολ της ομάδας της Νίκαιας, ενώ ο διαιτητής του αγώνα τσέκαρε στο μόνιτορ και πήρε πίσω το για πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων και την  κόκκινη στον Πραξιτέλη Βούρο.

Η κρητική ομάδα πέτυχε την τέταρτη εκτός έδρας νίκη της και πλέον θα μπει με ασφάλεια στα πλέι-άουτ, ενώ οι Νικαιώτες (που διαμαρτύρονται για τη διαιτησία) βρίσκονται πλέον μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού μετά τη δεύτερη διαδοχική ήττα που γνώρισαν.

Κάπως έτσι, ο ΟΦΗ είναι στην 9η θέση με 26 πόντους, ενώ ο Ιωνικός παραμένει σε επικίνδυνη θέση, καθώς είναι 12ος με 15 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ, που κατέβηκε με τον Τσιλιανίδη αντί του Λάρσον στα δεξιά και τις αναμενόμενες αλλαγές (Περέα αντί Μεγιάδο και Μπαλογιάννης αντί Τοράρινσον) ξεκίνησε με κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς φάση και όταν ο Ιωνικός ανέβηκε η άμυνα αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα.

Πάντως και ο ΟΦΗ είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να ανοίξει αυτός το σκορ. Στη μία ο Μπαλογιάννης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Χουτεσιώτη στη δεύτερη ο Μπάκιτς νικήθηκε από το κάθετο δοκάρι όπου βρήκε η μπάλα προτού καταλήξει άουτ.

Στα πρώτα λεπτά του β' μέρους ο Παπαπέτρου ανακάλυψε πέναντι στην πτώση του Φατιγκά μέσα στην περιοχή και μάλιστα έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Βούρο. Το τρομερό είναι ότι ο διαιτητής πήρε αυτή την απόφαση όντας μακριά από τη φάση. Το VAR, όμως, τον έστειλε να δει τη φάση και εκεί κατάλαβε το σφάλμα του παίρνοντας πίσω και το πέναλτι και την αποβολή.

Ο ΟΦΗ δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ιωνικό να πιέζει και να του βάζει δύσκολα. Ο Ομιλος ουσιαστικά περίμενε τους γηπεδούχους αναζητώντας τον τρόπο να χτυπήσει στην κόντρα.

Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο μέχρι το 83ο λεπτό και το γκολ-πέναλτι του Τοράλ. Ο Μπουένο πάτησε εντός περιοχής τον Πασαλίδη, ο Παπαπέτρου δεν το κατάλαβε, αλλά για ακόμα μία φορά ευτυχώς που υπάρχει το VAR. Ο ρέφερι κλήθηκε να δει τη φάση στο μόνιτορ και ορθώς έδωσε το πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ, με τον Ισπανό χαφ να δίνει προβάδισμα στην Κρητική ομάδα.

Στο 92' η... σεμνή τελετή έλαβε τέλος με τον Τοράλ να «κλειδώνει» το τρίποντο για τον ΟΦΗ. Ο Ισπανός χαφ σκόραρε για δεύτερη φορά και διαμόρφωσε το τελικό 0-2 για τον Όμιλο που έφυγε νικητής από τη Νίκαια.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαλεριάνος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ιωνικός έπαιξε για ελάχιστα δευτερόλεπτα με 10 παίκτες

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών),με πολλα λάθη
Κίτρινες: Φαντιγκά, Μπουένα, Βαλεριάνος, Μύγας - Βούρος, Μαδάς
Κόκκινη: Βαλεριάνος (90+8΄, 2η κίτρινη)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Μπουένα (84΄ Μασάς), Σάκιτς, Φαντιγκά, Κάνιας (84΄ Λοβέρα), Σεμπά (90+3΄ Ελευθεριάδης), Μάντζης (67΄ Μάνος)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Τσιλιανίδης (85΄ Μαρινάκης), Μπαλογιάννης, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Περέα, Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (90+5΄ Γκρόνινγκ), Ντίκο (83΄ Μοσκέρα)

Νέα απώλεια για Λεβαδειακό (0-0 με τον Παναιτωλικό)

Στην προτελευταία θέση της Super League παραμένει ο Λεβαδειακός, μετά το 0-0 που παραχώρησε στον Παναιτωλικό, σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική.

Η ομάδα της Βοιωτίας διέκοψε μεν ένα σερί τεσσάρων ηττών, αλλά έμεινε για ένατο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη και συνεχίζει να βρίσκεται σε δύσκολη θέση, αναφορικά με την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο πολύ δυνατός αέρας είχε... πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμέτρηση και αυτό φάνηκε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν η σέντρα-σουτ του Σακό πήρε πορεία προς την εστία του Παναιτωλικού και ανάγκασε τον Γκρατερόλ σε δύσκολη επέμβαση.

Οι γηπεδούχοι δεν μετουσίωσαν σε ευκαιρίες την αρχική τους ορμή και σταδιακά η ομάδα του Αγρινίου ισορρόπησε το παιχνίδι και πλησίασε το γκολ στο 38΄, όταν ο Καρέλης βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή (από πλάγια θέση όμως) και σούταρε, αλλά ο Γκροφ απέκρουσε.

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να έχει την υπεροχή, αλλά ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που απείλησε στο 54΄, όταν η σέντρα του Βρακά κόντραρε και πήρε κατεύθυνση προς την εστία, με τον Γκρατερόλ να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή να διώξει.

Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθούν (άλλωστε εκείνοι είχαν τη μεγάλη ανάγκη βαθμών), αλλά η μόνη φάση που δημιούργησαν ήταν ένα απευθείας φάουλ του Νταμπό στο 85΄ που πέρασε λίγο εκτός εστίας.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Κίτρινες: Σακό - Χουχούμης, Ντίας

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ, Παζ, Χάμοντ, Νταμπό, Βρακάς, Λιάγκας, Ντεντάκης, Νίκας (69΄ Σκβάρκα), Παναγιώτου, Γιαννιώτας (80΄ Συμελίδης), Σακό (74΄ Δούμτσιος)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Γκρατερόλ, Λιάβας, Χουχούμης, Μλάντεν, Λάρσον, Μάρτενσον, Ντίας, Κολοβός (80΄ Μπουζούκης), Ντουάρτε, Σενγκέλια (63΄ Χουάνπι), Καρέλης (80΄ Ζοάο Πέδρο)

Γ Εθνική: Νίκες για ΑΟΑΝ και ΑΟΤ, ήττες για Γιούχτα και Αλμυρό

Στίβος ΑμΕΑ: Ασημένιο και πρόκριση στο Παγκόσμιο στο Παρίσι ο Στεφανουδάκης