ΝΒΑ: Ο Γιάννης δεν ...έφτανε - Ηττα των Μπακς (βίντεο)

Αντετοκούνμπο
 clock 09:34 | 05/02/2024

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός για ακόμη ένα ματς, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη κόντρα στους Τζαζ (123-108).

Ο «Greek Freak» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 33 πόντους, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής με 11/13 δίποντα και 11/15 βολές.

Τα «Ελάφια» δεν μπήκαν καλά στην αναμέτρηση, επιτρέποντας στους Τζαζ να προηγηθούν με 32-26 στη λήξη της πρώτης περιόδου, όμως στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι Μπακς ανέβασαν την απόδοσή τους.

Με επί μέρους 21-37, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο στο +10 (53-63), συνεχίζοντας την ίδια εικόνα και στη τρίτη περίοδο, όπου αύξησαν το προβάδισμά τους στους 12 πόντους (83-95).

Στη τέταρτη περίοδο, ωστόσο οι Μπακς έπαθαν ένα τεράστιο «blackout», αφού σημείωσε μόλις 13 πόντους, με τους Τζαζ να τρέχουν ένα απίθανο επί μέρους 40-13 κάνοντας μια επική ανατροπή για να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Ο Λάουρι Μάρκανεν με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ, όμως ο xfactor της αναμέτρησης ήταν ο rookie Κιόντε Τζορτζ, που είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και αρκετά καθοριστικά καλάθια.