Μπάσκετ: 'Ηττες για ΟΦΗ και Εργοτέλη-Η κίνηση στην ΕΚΑΣΚ

ΟΦΗ-ΜΠΑΣΚΕΤ
 clock 20:44 | 30/10/2022

Ο Δούκας στον… πόντο υποχρέωσε στην πρώτη εντός έδρας – και 2η συνεχόμενη – ήττα τον ΟΦΗ (77-76), στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο της Β’ Εθνικής μπάσκετ.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο παρκέ (5-0, 12-6), αλλά γρήγορα η αθηναϊκή ομάδα έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 20-20. Οι φιλοξενούμενοι ήταν να μην πάρουν προβάδισμα, καθώς κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους 40-34.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη από την άλλη δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και δεχόμενη ένα μεγάλο σερί βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους (42-59) στο 28’. Ο ΟΦΗ… αφυπνίστηκε στα τελευταία λεπτά, έσφιξε για τα καλά την άμυνά του και με ένα μεγάλο σερί βρέθηκε στο -1 (64-65) στο 36’. Ο Δούκας ξέφυγε με 4 (69-73), ο ΟΦΗ δεν το… έβαλε κάτω αλλά τελικά το… θρίλερ κατέληξε στους φιλοξενούμενους (76-77).

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Τζίμης-Παπαδόπουλος Χρ.
Τα 10λεπτα: 20-20, 34-40, 51-62, 76-77

ΟΦΗ (Ράλλης-Καρλάφτης): Μποχωρίδης 29 (6), Μπουλάτοβιτς 10, Τσερκιτζόγλου 6 (2), Μηλαθιανάκης 1, Πέτρου, Λιανός 2, Σταμπουλής 28 (2), Αναστασάκης, Θεοδωρίδης, Πάλλης.

Δούκας (Σορώτος): Μαραγκόπουλος 3 (1), Στεργίου 4 (1), Κοψιάς 15 (1), Γεωργιάδης 17 (5), Μιχαήλ 13(3), Λιβανός 7, Χατζής 3(1), Μαλτέζος 6, Τσιτσιγιάννης 9, Ομαρ.

Ο ΟΦΗ πριν από το παιχνίδι της Β’ Εθνικής μπάσκετ με τον Δούκα προχώρησε σε βράβευση – έκπληξη στον Κώστα Σορώτο.

ΕΡΓΟ-ΜΠΑΣΚΕΤ

Δεν τα κατάφερε ούτε σήμερα η ομάδα του Εργοτέλη, ηττήθηκε με 88-71 από τα Μελίσσια στο Λίντο και μετά από 4 αγωνιστικές δεν έχει γευτεί την χαρά της νίκης στηνΓ Εθνική μπάσκετ.

Αναγέννηση – Κορωπί

@Μία φαινομενικά άνετη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Κολοσσού Ρόδου, ενόψει του δύσκολου και καθοριστικού εντός έδρας αγώνα της 3ης Νοεμβρίου με την Παρτιζάν Βελιγραδίου για την Euroleague, εξελίχθηκε σε αγχωτική νίκη για τους «πράσινους» το απόγευμα της Κυριακής (30/10) με 77-67 στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων

@.Έναν ακόμη υγιεινό περίπατο στη Basket League έκανε ο Ολυμπιακός. Αυτή την φορά οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν το Λαύριο με 98-61 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, έκαναν το 4Χ4 σε ισάριθμα ματς από την έναρξη του πρωταθλήματος και, πλέον, στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο εντός έδρας παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Euroleague που ακολουθεί με την Βαλένθια, το βράδυ της ερχόμενης Παρασκευής (4/11).

Τρεις ομάδες με αήττητο στην ΕΚΑΣΚ

Τρεις ομάδες συνεχίζουν πλέον με το αήττητο στο πρωτάθλημα ανδρών της ΕΚΑΣΚ. Αυτές είναι ο ΟΑΧ και δύο από το Ρέθυμνο, ο BC και η Ακαδημία.

4η αγωνιστική
ΑΟΚ Ιεράπετρα-ΑΣΚΗΣΗ         74-72
Ακαδημία-Κύδων                  56-53 παρ., 45-45 κ.δ.

Α1 ΕΠΣΗ: 2Χ2 για ΠΑΟΚ, Ποσειδώνα

Volley League: ''Αυτοκτόνησε'' στα δυο πρώτα σετ και έχασε 3-0 ο ΟΦΗ στην Κηφισιά