Μπάσκετ: Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του Εργοτέλη

clock 17:20 | 01/11/2020

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη σε ισάριθμους αγώνες μακριά από την έδρα του πέτυχε ο Εργοτέλης, επικρατώντας στο Αίγιο του Ήφαιστου/Αχιλλέα 70-65 για την 3η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, όμως παρά το σερί 8-1 που είχαν στις αρχές, ο Εργοτέλης ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει προβάδισμα 18-20 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Εξίσου καλοί και στη συνέχεια οι παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη άρχισαν να «κτίζουν» υπέρ τους διαφορά η οποία έφτασε και τους 9 πόντους (31-40) στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη όμως ο Ήφαιστος/Αχιλλέας ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και με μπροστάρηδες τους Κεφαλά και Καραδολάμη μείωσε στον πόντο 61-62, δύο λεπτά πριν το τέλος. Στο σημείο αυτό όμως ο Εργοτελης πήρε 6 συνεχόμενους πολύτιμους και καθοριστικούς πόντους από τον Μαϊστρέλη διευρύνοντας εκ νέου το προβάδισμά του, το οποίο διατήρησε ως το τέλος, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες πρωταθλήματος.

10λεπτα: 18-20, 31-40 (ημίχρονο), 51-53, 65-70

Ήφαιστος/Αχιλλέας (Φ. Φιλίππου): Μανωλόπουλος, Μιχαλόπουλος, Γιαννόπουλος 9, Σωτηρόπουλος, Χριστοδουλόπουλος 9(2), Κεφαλάς 13, Σουρλός, Γιαννούτσος 10(2), Καραδολάμης 14, Τσεκλένης 10(2), Καραγιάννης 2, Γιόβας 4.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Βισκαδουράκης): Κάτος, Αθανασιάδης 3, Μαιστρέλης 15 (4), Καρλάφτης 6 (1), Μπουμπάρης 10, Δαπουλάκης 2, Μανιαδής, Κουμάκης, Γουμενάκης 9 (1), Αντωνογιαννάκης, Μητρόπαπας 16 (1), Καραλής 9 (1).