Μπακς-Νετς 86-83: Μείωσε σε 2-1 η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο (video)

Αντετοκούνμπο
 clock 06:52 | 11/06/2021

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 86-83 τους Μπρούκλιν Νετς, εντός έδρας και μείωσαν τη σειρά σε 2-1.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν για ένα ακόμα ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε double double. Συγκεκριμένα, ο Έλληνας παίκτης τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους και 14 ριμπάουντ. Επίσης, είχε δυο ασίστ σε 42,60 λεπτά συμμετοχής. Στους 35 πόντους ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος είχε και 15 ριμπάουντ, σημειώνοντας και αυτός double double. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για μόλις 25 δευτερόλεπτα και πρόλαβε να καταγράψει ένα κόψιμο.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Κέβιν Ντουράντ σημείωσε 30 πόντους και μάζεψε έντεκα ριμπάουντ, κάνοντας double double. Ο Αμερικανός παίκτης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, στο φινάλε του αγώνα, για να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Κάρι Ίρβινγκ σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ double double έκανε και ο Μπρους Μπράουν με 16 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Τέλος, ο Μάικ Τζέιμς είχε δυο πόντους, ένα ριμπάουντ και τρεις ασίστ, σε 12,18 λεπτά συμμετοχής.

Οι πόντοι:

Μπακς: Γ. Αντετοκούνμπο 33, Λόπες 3, Μίντλετον 35, Χόλιντεϊ 9, Πορτίς 4, Κόναγκτον 2

Νετς: Ντουράντ 30, Χάρις 3, Γκρίφιν 5, Μπράουν 16, Ίρβινγκ 22, Κλάξτον 2, Σάμετ 3, Τζέιμς 2

Τένις: Η Σάκκαρη έχασε 2-1 και έμεινε εκτός τελικού στο Ρολάντ-Γκαρρός

Λαύριο - Παναθηναϊκός 66-82: Πρωταθλητής Ελλάδας o ΠΑΟ