Μπάγερν Μονάχου-ΑΕΚ 2-0: «Καθάρισε» ο Λεβαντόφσκι

clock 23:54 | 07/11/2018

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στο Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 για την τέταρτη αγωνιστική του Champions League.
Για τριάντα λεπτά κατάφερε η ΑΕΚ να σταθεί όρθια στο Μόναχο. Είχε μάλιστα και μια εξαιρετική ευκαιρία με κεφαλιά του Λαμπρόπουλου στο 5' με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ. Στο 31' όμως έγινε το 1-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λεβαντόφσκι. Το κέρδισε ο ίδιος, δώρο από τον Τσόσιτς που τον τράβηξε ξανά και ξανά στην περιοχή ενώ εκτελούνταν κόρνερ για την Μπάγερν.
Το τέρμα των γηπεδούχων έριξε ψυχολογικά τους «κιτρινόμαυρους» που ως το τέλος του ημιχρόνου δεν έκαναν τίποτε καλό ενώ ίδια ήταν η εικόνα τους και στην επανάληψη. Υπήρχε και η κούραση άλλωστε.
Αντιθέτως η Μπάγερν πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και άρχισε να σφυροκοπεί την ΑΕΚ: Ο Τσόσιτς πήρε μια κεφαλιά προ του Μίλερ στην άμυνα του «Δικέφαλου», ο Μπάρκας νίκησε από κοντά Γκορέτσκα και Λεβαντόφσκι ενώ ένα σουτ του Γκνάμπρι έφυγε άουτ. Όλα αυτά έως το 60'. Έριξαν για δέκα λεπτά τον ρυθμό οι «Βαυαροί», ώσπου ο Λεβαντόφσκι στο 71' βρήκε ξανά τα «κιτρινόμαυρα» δίχτυα: Κόρνερ από τ' αριστερά, η μπάλα από κεφαλιά του Πόνσε έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου πετάχτηκε ο φορ της Μπάγερν και από κοντά έκανε το 2-0!
Το ότι η ΑΕΚ δεν δέχτηκε και τρίτο τέρμα έως το φινάλε της αναμέτρησης καταγράφεται ως επιτυχία της. Στο 79' μάλιστα είχε και δοκάρι η γερμανική ομάδα! Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Μπάρκας έδιωξε με γροθιές πάνω στον Μπακάκη, η μπάλα γύρισε προς το τέρμα της «Ένωσης» και σταμάτησε στο οριζόντιο!
Το στατιστικό: 18 με 2 οι τελικές υπέρ της Μπάγερν, 62%-38% η κατοχή της μπάλας, 11-1 τα κερδισμένα κόρνερ.
Σκόρερ: Λεβαντόφσκι 30’, 71’
Διαιτητής: Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)
Κάρτες: Τσόσιτς , Σιμόες, Λαμπρόπουλος
Μπάγερν Μονάχου: Nόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ, Μίλερ, Γκορέτσκα, Ναμπρί(Σάντσες 87’), Ριμπερί(Ραφίνια 84’), Λεβαντόβσκι(Βάγκνερ 90').
ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Τσόσιτς, Χουλτ, Γαλανόπουλος(Γκάλο 78’), Σιμόες, Άλεφ(Μοράν 67’), Μάνταλος(Μπογέ 79’), Πόνσε