Μουντιάλ Γυναικών: Αποκλεισμοί – σοκ για Βραζιλία και Γερμανία (βίντεο)

ΚΟΡΕΑ
 clock 11:57 | 04/08/2023

Δύο μεγάλες εκπλήξεις επεφύλασσε η φάση των ομίλων του Μουντιάλ Γυναικών,  που φιλοξενείται σε Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία.

Η Βραζιλία υπέστη αποκλεισμό – σοκ, καθώς ήρθε 0-0 με την Τζαμάικα στο τελευταίο ματς, και έμεινε εκτός συνέχειας.

Ήταν το 6ο και τελευταίο Παγκόσμιο Κύπελλο για τη μεγάλη Μάρτα, την κορυφαία σκόρερ όλων των εποχών του τουρνουά με 17 γκολ.

Ξεκινώντας στο γήπεδο για πρώτη φορά στο τουρνουά, οι συμπαίκτριές της την βρήκαν πολλές φορές στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει

Η 37χρονη κουρασμένη έγινε αλλαγή στο 80ο λεπτό και γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς της Βραζιλίας.

Έχοντας κερδίσει σχεδόν κάθε ατομικό βραβείο στο γυναικείο ποδόσφαιρο, η Μάρτα έχασε το Παγκόσμιο Κύπελλο που είχε λαχταρήσει και έτσι η αναμονή της Βραζιλίας για το πρώτο συνεχίζεται.

Έξω και η Γερμανία

Μετά τον χθεσινό αποκλεισμό της Βραζιλίας, σήμερα ήταν η… σειρά της Γερμανίας να πει πρόωρο «αντίο» στη διοργάνωση, την οποία έχει κατακτήσει δύο φορές στο παρελθόν (2003 και 2007). Η Γερμανία, Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη της FIFA, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 από την -ουραγό του 8ου ομίλου- Νότια Κορέα και το αποτέλεσμα αυτό, σε συνδυασμό με τη νίκη του Μαρόκου επί της Κολομβίας (1-0), έστειλε την αφρικανική ομάδα στους «16».

Η Γερμανία είχε συντρίψει στην πρεμιέρα το Μαρόκο 6-0 και με νίκη επί της Νότιας Κορέας στο Μπρισμπέιν θα προκρινόταν, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα στο άλλο παιχνίδι του ομίλου. Αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό από γκολ της Σο-χιούν Τσο, «απάντησε» στο 42΄ με την Ποπ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που θα της έδινε τη νίκη-πρόκριση.

Την ίδια ώρα στο Περθ, το Μαρόκο χάρη σε γκολ της Λαχμάρι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, νικούσε 1-0 την Κολομβία (που παρά την ήττα πέρασε και μάλιστα ως πρώτη του 8ου ομίλου) και ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη, αφήνοντας τη Γερμανία εκτός 16άδας.

Το Μαρόκο θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Γαλλία, ενώ η Κολομβία θα τεθεί αντιμέτωπη με την Τζαμάικα.