Σάκκαρη: ''Εχω μείνει άφωνη''-με Αντρέσκου στα ημιτελικά του Miami Open

clock 10:52 | 01/04/2021

Η Μαρία Σάκκαρη σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της νικώντας το Νο 2 της παγκόσμιας κατάταξης, Ναόμι Οσάκα και κατακτώντας μια επική πρόκριση στα ημιτελικά του Miami Open.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε επίδειξη δύναμης στο πρώτο σετ απέναντι, το οποίο πήρε με το εκκωφαντικό 6-0 απέναντι σε μια αθλήτρια που η τελευταία ήττα της  χρονολογούνταν από τον Φεβρουάριο του 2020!

Η συνέχεια όμως υπήρξε συγκλονιστικότερη, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 1-4 γκέιμς, πήρε τα επόμενα πέντε και κατάκτησε το σετ με 6-4 και μαζί την τεράστια νίκη!

Το επίτευγμα της Μαρίας Σάκκαρη να νικήσει και να αποκλείσει την Ναόμι Οσάκα ήταν τόσο μεγάλο, που και η ίδια αδυνατούσε να το πιστέψει.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια σημείωσε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της απέναντι στο Νο της παγκόσμιας κατάταξης και κάτοχο τεσσάρων Γκραν Σλάμ τίτλων.

Στις δηλώσεις της στο γήπεδο μετά τη λήξη του αγώνα, η θριαμβεύτρια εστίασε στην αυτοπεποίθησή της, που γιγαντώθηκε μετά τα έξι ματς πόιντς που «έσβησε» απέναντι στην Πεγκούλα, στον προημιτελικό.

«Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί έπαιξα εξαιρετικό τένις. Είναι απίστευτη πρωταθλήτρια η Οσάκα, αλλά δεν έχω λόγια για το σημερινό. Έχω μείνει άφωνη», τόνισε η Σάκκαρη.

Την Μπιάνκα Αντρέσκου θα αντιμετωπίσει η Μαρία Σάκκαρη στα ημιτελικά του Miami Open τα ξημερώματα της Παρασκευής (02/04, 02:30).

Εργοτέλης-Τρίκαλα: Προς αναβολή λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στη Θεσσαλική ομάδα

Λέικερς - Μπακς 97-112: Έγραψαν ιστορία τα αδέλφια Αντετοκούνμπο (video)