Καλλιτεχνική κολύμβηση: Πρωταθλητής Ελλάδας ο ΚΟH στις κορασίδες Α'

ΚΟΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
 clock 09:56 | 11/07/2022

Ο ΚΟ Ηρακλείου κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή και πολυνίκη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Καλλιτεχνικής Κολύμβησης Κορασίδων Α', που ολοκληρώθηκε την Κυριακή (10/7) στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά. Στους τελικούς της τρίτης και τελευταίας ημέρας των αγώνων, εξάλλου, τα χρυσά μετάλλια πήραν στο Κόμπο ο ΚΟΗ (το δεύτερό του χρυσό μετά το Ομαδικό) και στο Σόλο η Θάλεια Δάμπαλη του Πανσερραϊκού (το δεύτερό της χρυσό, μετά το Ντουέτο).

Η ομάδα του Ηρακλείου πρώτευσε στη Γενική Βαθμολογία συλλόγων με 93 βαθμούς, έναν μόλις μπροστά από τον Νηρέα Χαλανδρίου (με τον οποίο έδωσε τη μάχη για το τρόπαιο), που είναι 2ος καθώς συγκέντρωσε 92 βαθμούς. Στην 3η θέση ο Πανσερραϊκός με 82 βαθμούς.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ο πρωταθλητής ΚΟ Ηρακλείου, λοιπόν, με τις Μαρίνα Βάγκε, Ευαγγελία Βαρδιαμπάση, Άρτεμη Κουτράκη, Λουλουδένια Μαρία Λαμπάκη, Μυρτώ Μαγκαναράκη, Λεωνιδία Μασκίνη, Ειρήνη Πασσά, Μελίνα Σκευάκη, Ελένη Φουντουλάκη, Ειρήνη Μαρία Χαριστάκη, (αναπλ. Ραφαέλα Διγενή, Κατερίνα Χριστουδουλάκη) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στο Κόμπο με 75,0667 β.

Το ασημένιο μετάλλιο στο Κόμπο κατέκτησε ο Νηρέας Χαλανδρίου με τις Αγγελική Γαργάρου, Βασιλική Θάνου, Ισμήνη Μαρία Καραβασίλη, Λήδα Κρέσπη, Δήμητρα Κωστοπούλου, Ζωή Κωστοπούλου, Αιμιλία Μουχτούρη, Δέσποινα Πέντζα, Σοφία Ρηγάκου, Λυδία Χρυσού 73,4333 βαθμούς.

Και το χάλκινο πήρε ο ΝΟ Χανίων με τις Κερασιά Βλαζάκη, Παναγιώτη Βλαχαντώνη, Παρασκευή Δημητρακοπούλου, Ειρήνη Κανατάκη, Άννα Κοκκινάκη, Ιωάννα Μακρινάκη, Νικολέττα Μακρινάκη, Μαρία Μηνά, Αντωνία Μπόκου, Σταματία Μαρία Σταματουλάκη (αναπλ. Μαρία Κλαουράκη, Στεργία Πολυχρονάκη) με 72,9333 β.

Στον τελικό του Σόλο η Θάλεια Δάμπαλη του Πανσερραϊκού πρώτευσε με 75,7192 β., δεύτερη ήταν η Μαρίνα Βάγκε του ΚΟΗ με 75,4372 β. και τρίτη η Εστέλλα Καραμανίδου του Πανσερραϊκού με 74,4842 β.

Τις απονομές των μεταλλίων και του τροπαίου έκανε ο Γενικός Γραμματέας της ΚΟΕ Στέφανος Αυγουλέας, ενώ παρούσες στους αγώνες ήταν η ομοσπονδιακή προπονήτρια Αναστασία Γκούτσεβα και η συνεργάτιδά της Βαρβάρα Λιθαδιώτη.

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Για το χάλκινο μετάλλιο σήμερα η εθνική πόλο νέων γυναικών

Τένις: Έκανε... 21 στο Λονδίνο ο Τζόκοβιτς!