Ήττα του Εργοτέλη στο Αιγίνιο αν και κέρδιζε με 2-0 μέχρι το 68'!

clock 17:01 | 11/02/2018

Ο Εργοτέλης ηττήθηκε στο Αιγίνιο με 3-2 αν και κέρδιζε με 2-0 μέχρι το 68'!. Ο Αιγινιακός έκανε την ανατροπή μέσα σε 8 λεπτά και έβαλε τους κιτρινόμαυρους στην ζώνη του υποβιβασμού.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο από το 28’, έχαναν 2-0 από τον Εργοτέλη χάρη στα τέρματα των Μπουρσέλη (8’), Κάιπερς (28’), όμως είχαν τα ψυχικά αποθέματα και έκαναν επική ανατροπή μέσα σε ένα επτάλεπτο (68-75’), επικρατώντας 3-2 του Εργοτέλη. Τα γκολ του Αιγινιακού σημείωσαν οι Παπαδόπουλος (68'), Πέριτς (72'), Τσολακίδης (75').
Φορτσάτος από το σερί των θετικών αποτελεσμάτων μπήκε ο Εργοτέλης στο Αιγίνιο, που είχε και τις καλύτερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Πήρε προβάδισμα μόλις στο 8’ με το πλασέ του Μπουρσέλη και κατάφερε να πάρει διαφορά δύο τερμάτων με τον συνήθη ύποπτο των Κρητικών, τον Ούγκο Κάιπερς στο 28’. Μάλιστα, απώλεσε και δύο τετ α τετ με τους Κάιπερς στο 15’ και Μπουρσέλη στο 17’. Από την πλευρά του, ο Αιγινιακός απείλησε με τον Πέριτς στο 19’, ενώ είχε διπλή ευκαιρία στο 37’ με τους Γκατσολάρι και Μπιλάλι να μην βρίσκουν στόχο.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο ημίχρονο. Αν και οι γηπεδούχοι βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο, πίεσαν για να μειώσουν το σκορ. Έχασαν ευκαιρίες με τον Μπιλάλι (55’, 61’) και κατάφεραν μέσα σε ένα επτάλεπτο, όχι απλά να μειώσουν, αλλά να κάνουν επική ανατροπή. Αρχικά, μείωσαν με την αλλαγή του Κώστα Νικολαΐδη, τον Παπαδόπουλο, στο 68’, έφεραν το ματς στα ίσα με τον Πέριτς στο 70’ και έκαναν την ανατροπή με τον Τσολακίδη στο 75’.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Βοηθοί: Εμπλιούκ (Ξάνθης), Τσακίρης (Δράμας)

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης (46’ Τσολακίδης), Πολύζος, Αντωνιάδης (57’ Παπαδόπουλος), Γκατσολάρι, Πέριτς, Τοπαλίδης, Μπιλάλι (62’ Κούστα).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσέλης (57’ Ροβίθης), Τσέλιος, Νικολακάκης,  Μπάτζιος, Ιατρούδης (83’ Αγγελόπουλος), Σταμόπουλος, Μαζουλουξής, Κάιπερς, Σταματάκος (68’ Έφορντ), Μπούζας.