Ισόπαλο 3-3 το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, Ηρακλής-ΠΑΟΚ

clock 22:35 | 18/10/2015

Ισόπαλο 3-3 έληξε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον Ηρακλή και τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.

Ένα εκπληκτικό ματς έγινε στο "Καυταντζόγλειο" που τα είχε όλα, ανατροπή του σκορ, πέναλτι αλλά και γκολ στις καθυστερήσεις.

Στο 14ο λεπτό ο Κυριακίδης εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Μπουλούτ αρχικά έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μακρής, με κοντινό πλασέ από την «καρδιά» της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον Ηρακλή.

Στο 35ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση όταν ο Λέοβατς σέντραρε από τα αριστερά και ο επερχόμενος Πέλκας, με καρφωτή κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Ηρακλής πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 43ο λεπτό όταν ο  Βέλλιος εκμεταλλεύτηκε το λανθασμένο γύρισμα του Σάμπο και με αριστοτεχνικό πλασέ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του και με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο 65ο λεπτό, ο Κλάους σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Μπερμπάτοφ με προβολή ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ.

Η ανατροπή για τον ΠΑΟΚ έγινε στο 75ο λεπτό με τον Τζαβέλλα να εκτελεί απευθείας φάουλ από τα δεξιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Περνίς.

Ο Μπαρτολίνι με γκολ στις καθυστερήσεις (92') χάρισε το βαθμό στους γηπεδούχους (3-3).

Μοιραίος ήταν ο Μπερμπάτοφ  αφού στις καθυστερήσεις και με το σκορ στο 3-2, νικήθηκε από τον Περνίς σε εκτέλεση πέναλτι.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (82΄ Ρομάνο), Στάμου, Μπαρτολίνι, Μακρής, Ιντζόγλου (82' Περόνε), Κυριακίδης, Βέλλιος, Μπουλούτ (62' Πουρτουλίδης), Πασάς

ΠΑΟΚ (Ι. Τούντορ): Όλσεν, Μιγκέλ Βίτορ, Ρικάρντο Κόστα (62' Αθανασιάδης), Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμπο, Γκάρι Ροντρίγκες, Λέοβατς, Μακ (83' Γκολάσα), Πέλκας (73' Κάτσε), Μπερμπάτοφ