Χόρνετς - Μπακς 126-114: Ήττα ξανά, εξαιρετικός ο Αντετοκούνμπο (video)

Αντετοκούνμπο
 clock 10:28 | 31/01/2021

Μετά την ήττα τους στη Νέα Ορλεάνη, οι Μπακς παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα με 126-114, ενώ δέχθηκαν ξανά μεγάλο αριθμό τριπόντων (21).

Το Μιλγουόκι μπήκε στο ματς με ένα γρήγορο 0-10, όμως οι Χόρνετς γρήγορα ανέτρεψαν την κατάσταση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 39-31, έχοντας 8/11 τρίποντα!

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, η διαφορά άρχιζε να ξεφεύγει (48-31 στο 11', 51-31 στο 12'. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πήρε πάνω του και άρχιζε να μειώνει τη διαφορά, φτάνοντας στους -4 (68-64).

Στις αρχές του β' μέρους, το παιχνίδι έμοιαζε πιο ισορροπημένο, ενώ στο 33' ήρθε και η ισοφάριση με 88-88. Τα «ελάφια» μάλιστα πήραν και προβάδισμα με 88-92, το οποίο όμως δεν μπόρεσαν να συντηρήσουν. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 97-94.

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς επιχείρησαν να χτυπήσουν στον αιφνιδιασμό. Ο Γιάννης χτύπησε στα 6:57 πριν από το τέλος στο γόνατο, όμως έσφιξε τα δόντια και συνέχισε. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι πήγαν την διαφορά στο +5 (116-111) με ένα επί μέρους 8-1. Λίγο αργότερα πήγαν και στο +11 (125-114), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη.

Για τους νικητές, κορυφαίοι ήταν ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 27 πόντους (5/11 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές) και ο ΛαΜέλο Μπολ με 27 πόντους (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα.

Για τα «ελάφια», ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός, μετρώντας 34 πόντους 12/15 δίποντα, 10/18 βολές), 18 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 μπλοκ. Ακολούθησαν οι Τζρου Χόλιντεϊ με 21 πόντους (5/10 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Κρις Μίντλετον με 18 πόντους (1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-31, 68-64, 97-94, 126-114

ΟΦΗ-ΑΕΚ στις 15:00: Για την επιστροφή στις νίκες η Κρητική ομάδα

Γιακουμάκης: Σκόραρε πάλι αλλά η Φένλο ηττήθηκε (video)