Φιλική νίκη του Εργοτέλη, 3-2 τον ΟΦΗ

clock 13:19 | 12/10/2019

Ο Εργοτελης νίκησε με 3-2 τον ΟΦΗ, σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Παγκρήτιο κεκλεισμένων των θυρών. Για τους νικητές σκόραραν οι Έφορντ, Μανουσάκης και Μπαράτα και για τον ΟΦΗ, οι Μάνος και Ναμπί. Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε κυρίως με αναπληρωματικούς.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι. Στο 8' ο Τσέλιος σέντραρε και ο Έφορντ με πλασέ νίκησε τον Γουόλι. Λίγο αργότερα (20') ο Εργοτέλης έχασε ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ, όμως ο Γουόλι νίκησε τον Μανουσάκη. Το 1-1 ήρθε με πέναλτι στο 23'. Ο Πέιος ανέτρεψε τον Μάνο και ο δεύτερος από την άσπρη βούλα έφερε το ματς στα ίσα.
Όπως έπραξε στο πρώτο 45λεπτο, έτσι και στο δεύτερο οι «κιτρινόμαυροι» αιφνιδίασαν τον ΟΦΗ. Αυτή τη φορά ήταν ο Μανουσάκης, ο οποίος στο 50' με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Εργοτέλη. Ο Γιώργος Σίμος πέρασε στο παιχνίδι αρκετούς βασικούς, ο Ναμπί στο 64' και το 72' απείλησε για τους «μελανόλευκους», όμως λίγο νωρίτερα (56') ο Μπάτζιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Η ισοφάριση ήρθε στο 86' με σουτ του Ναμπί, όμως δύο λεπτά μετά ο Μπαράτα διαμόρφωσε το 3-2 για τους γηπεδούχους.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Μπάτζιος (66' Οικονόμου), Μπούσης (66' Κοιλιάρας), Τσέλιος (46' Μπουτσάκης), Μπρους, Μανουσάκης (61' Μπαράτα), Πέιος, Γροντής, Σταθόπουλος, Έφορντ (79' Αζίζι).
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι (58' Δερμιτζάκης), Μπράουν, Μπολάκης (58' Κοροβέσης, 69' Μακριδάκης), Κουτρουμπής (65' Νάστος), Περδίκης (65' Μαρινάκης), Στάικος (65' Σακόρ), Νοικοκυράκης (58' Ναμπί), Σουρνάκης (58' Μεγιάδο), Βαζ, Ντίνας (81' Σόουζα), Μάνος (74' Φιγκεϊρέδο).