Eurobasket 2022: Η Σλοβενία «καθάρισε» στο τέλος το Βέλγιο (88-72)-Στους ''8'' Ισπανία και Γερμανία

ΣΛΟΒΕΝΙΑ ΝΤΟΝΣΙΤΣ
 clock 18:08 | 10/09/2022

Μπορεί το Βέλγιο να κατέβαλε… πολύ μεγαλύτερες αντιστάσεις από αυτές που αρχικά αναμένονταν, αλλά εν τέλει η Σλοβενία επικράτησε με 88-72 του Βελγίου και πέρασε στην προημιτελική φάση του Eurobasket.

Οι Βέλγοι έβαλαν δύσκολα στους Σλοβένους και η παρέα του Λούκα Ντόντσιτς δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι της, παρά μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με το σκορ στα ίσα (65-65 στις αρχές της δ’ περιόδου) οι Σλοβένοι «ξύπνησαν» και επιβάλλοντας την ανωτερότητά τους στο παρκέ, κατόρθωσαν να ξεφύγουν και να πάρουν τη νίκη με 88-72.

Η Σλοβενία πήρε έτσι την πρόκριση για τους «8» του Ευρωμπάσκετ, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ουκρανία – Πολωνία.

Ο Ντόντσιτς είχε 35 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από το αξιόμαχο Βέλγιο ξεχώρισαν Λεκόμ και Ζιλέ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-41, 63-60, 88-72

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3, Τσάντσαρ 8 (7ρ.), Ντίμετς, Ντόντσιτς 35, Γ. Ντράγκιτς 11 (4ασ.), Ζ. Ντράγκιτς 6, Μούριτς (6ρ.), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 13, Σάμαρ, Τόμπεϊ 12 (6ρ.).

ΒΕΛΓΙΟ (Τζέρτζια): Μπακό 2, Μπλέγενμπεργκ, Μπρατάνοβιτς, Ντε Ζέεβ 6, Ζιλέ 15 (10ρ.), Λεκόμ 16, Λιμπέρ 6, Εμβεμά 7, Ομπάσοχαν 3 (4ασ.), Ταμπού 9, Τούμπα 2, Βάνγουιν 6.

Πρόκριση στην παράταση για Ισπανία

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην παράταση, η επτάψυχη Ισπανία κατάφερε και πήρε τη νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά με 102-94. Παρά το γεγονός πως οι Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας και στο +8 (66-74) στο 34', στο τέλος η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο κατάφερε να γυρίσει το ματς.

Προηγήθηκε με 83-81 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά οι Λιθουανοί με αρκετή δόση τύχης έστειλαν το ματς στην παράταση (83-83). Στον έξτρα χρόνο, η παρέα του Ρούντι Φερνάντεθ είχε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, έβαλε μεγάλα σουτ, είχε σε καλή κατάσταση τον Λορέντζο Μπράουν, φτάνοντας στο τέλος στη μεγάλη νίκη-πρόκριση. Καθοριστικό και το γκολ-φάουλ που πέτυχε στα 19'' πριν το τέλος της παράτασης ο Βίλι Ερνανγκόμεθ, όταν και διαμόρφωσε το 100-94 στο σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83 (κ.α.), 102-94

Iσπανία (Σκαριόλο): Μπριζουέλα 5, Μπράουν 28 (8ασ), Ντίαθ 8, Φερνάντεθ 13, Χάιμε, Γκαρούμπα 8, Βίλι 21 (8ρ), Χουάντσο (13π, 4ρ), Λόπεζ 4, Μπραντίλα 2, Σάιθ

Λιθουανία (Μάκσιβιτις): Μπραζντέικις 17, Μπουτκεβίτσιους 3, Έτσοδας, Γιεντράιτις, Γκριγκόνις 8, Γιοκουμπάιτις 13, Κουζμίνσκας 18, Λεκαβίτσιους 15, Σαμπόνις 15, Βαλαντσιούνας 5

Η Γερμανία 85-79 το Μαυροβούνιο και πέρασε στους «8»

Συναντώντας δυσκολίες σε ορισμένα σημεία, η Γερμανία νίκησε στο Βερολίνο 85-79 το Μαυροβούνιο και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ (από το ζευγάρι του αγώνα της Εθνικής μας με την Τσεχία).

Οι Γερμανοί έκλεισαν το ημίχρονο με νταμπλ σκορ (48-24), στο 30’ ήταν μπροστά με 67-50, αλλά το Μαυροβούνιο μαχητικό μείωσε σε 69-64 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Πράγμα που έφερε την …αφύπνιση των Γερμανών, οι οποίοι ξέφυγαν ξανά στο σκορ (80-71). Οι Μαυροβούνιοι δεν κατέθεταν ωστόσο τα όπλα και πλησίασαν στο φινάλε σε 80-77. Εκεί είχαμε αντιαθλητικό του Πέρι, τεχνική ποινή στον πάγκο του Μαυροβουνίου και οι Γερμανοί από τη γραμμή έκαναν το 85-77, σφραγίζοντας την πρόκριση.

Ο Σρέντερ πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους. Δίπλα του οι Βάγκνερ και Λο. Απ΄ την άλλη καλύτεροι Πέρι και Ντούμπλιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 48-24, 67-50, 85-79

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκίφεϊ 2, Χόλατζ, Λο 14, Ομπστ 9, Σρέντερ 22 (8ασ.), Τάις 9, Τιέμαν 9, Βόιγκτμαν 2 (5ασ.), Βάγκνερ 14 (5ρ.), Βόλφαρθ-Μπότερμαν 4.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 5, Ντούμπλιεβιτς 22 (7ρ.), Ίλιτς, Μιχαϊλοβιτς 12, Πέρι 25 (6ασ.), Πόποβιτς, Ράντοντσιτς 2, Ράντοβιτς, Σιμόνοβιτς 13 (9ρ.).

Μεγάλος τελικός 18/9

Ευρωμπάσκετ 2022: Στους «8» με το ζόρι η Γαλλία, 87-86 την Τουρκία στην παράταση

Super League: Για τη νίκη ο ΟΦΗ σήμερα (10/9-18:30) κόντρα στον Παναιτωλικό- Χωρίς Μεγιάδο