Αθλητικά

Euro 2020: Οι αποστολές και το πρόγραμμα της διοργάνωσης

uefa-euro-2020.jpg

Οι περισσότερες Εθνικές ομάδες που μετέχουν στο Euro 2020 έχουν δηλώσει τους 26 παίκτες που έχουν δικαίωμα να λάβουν μέρος στην κορυφαία διοργάνωση.

Τα παιχνίδια θα διεξαχθούν σε 11 διαφορετικές χώρες και τα γήπεδα  θα είναι γεμάτα τουλάχιστον στο 25% εξαιτίας της Covid-19. Συνολικά η προσέλευση στα περισσότερα γήπεδα θα πρέπει να φτάνει μέχρι και το 33% με εξαιρέσεις το Εθνικό Στάδιο του Μπακού και το «Κρετόφσκι» της Αγίας Πετρούπολης (50%) , την ώρα που η «Πούσκας Αρίνα» θα ανοίξει τις πόρτες της για σχεδόν 68.000 φιλάθλους -όση δηλαδή και η συνολική χωρητικότητα του γηπέδου (100%). Από την συνδιοργάνωση αποχώρησε το Δουβλίνο, με τους Ιρλανδούς να μην μπορούν να δώσουν εγγυήσεις όσον αφορά την προσέλευση του κόσμου.

Δείτε τις αναλυτικές αποστολές για το Euro 2020 :

Α’ Όμιλος :
Ιταλία (προεπιλογή με 33 ποδοσφαιριστές)
 : Τερματοφύλακες : Κράνιο (Κάλιαρι), Ντοναρούμα (Μίλαν), Μερέτ (Νάπολι), Σιρίγκου (Τορίνο) – Αμυντικοί : Ατζέρμπι (Λάτσιο), Μπαστόνι (Ίντερ), Μπιράγκι (Φιορεντίνα), Μπονούτσι (Γιουβέντους), Κιελίνι (Γιουβέντους), Ντι Λορέντσο (Νάπολι), Φλορέντσι (Παρί Σεν Ζερμέν), Λατσάρι (Λάτσιο), Μαντσίνι (Ρόμα), Σπινατσόλα (Ρόμα), Τολόι (Αταλάντα) – Μέσοι : Μπαρέλα (Ίντερ), Καστροβίλι (Φιορεντίνα), Κριστάντε (Ρόμα), Λοκατέλι (Σασουόλο), Πελεγκρίνι (Ρόμα), Πεσίνα (Αταλάντα), Σένσι (Ίντερ), Βεράτι (Παρί Σεν Ζερμέν) – Επιθετικοί: Μπελότι (Τορίνο), Μπεράρντι (Σασουόλο), Μπερναντέσκι (Γιουβέντους), Κιέζα (Γιουβέντους), Γκρίφο (Φράιμπουργκ), Ιμόμπιλε (Λάτσιο), Ινσίνιε (Νάπολι), Κεν (Παρί Σεν Ζερμέν), Πολιτάνο (Νάπολι) Ρασπαντόρι (Σασουόλο)

Ελβετία (προεπιλογή με 29 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Ζόμερ (Γκλάντμπαχ), Μβογκό (PSV), Ομλίν (Μονπελιέ), Κομπέλ (Στουτγάρδη) – Αμυντικοί: Ακάντζι (Ντόρτμουντ), Μπενιτό (Μπορντό), Ελβέντι (Γκλάντμπαχ), Μπαμπού (Βόλφσμπουργκ), Ομεράγκιτς (Ζυρίχη), Ροντρίγκεζ (Τορίνο), Βίντμερ (Βασιλεία), Σέαρ (Νιούκαστλ), Λοτομπά (Νις), Κέμερ (Βασιλεία) – Μέσοι : Τζάκα (Άρσεναλ), Ζακάρια (Γκλάντμπαχ), Φράουλερ (Αταλάντα), Σο (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Μεχμέντι (Βόλφσμπουργκ), Σακίρι (Λίβερπουλ), Βάργκας (Άουγκσμπουργκ), Ζούμπερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Φερνάντες (Μάιντς), Φάσναχτ (Γιουνγκ Μπόις), Εντόι (Νις), Ζεκίρι (Μπράιτον) – Επιθετικοί : Εμπολό (Γκλάντμπαχ), Γκαβράνοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Σεφέροβιτς (Μπενφίκα)

Τουρκία (προεπιλογή με 30 ποδοσφαιριστές) : Γκιουνόκ (Μπασακσεχίρ), Τσακίρ (Τραμπζονσπόρ), Μπαγιντίρ (Φενέρμπαχτσε), Ακάν (Ρίζεσπορ) – Αμυντικοί : Τσελίκ (Λιλ), Μιουλντιούρ (Σασουόλο), Ντεμιράλ (Γιουβέντους), Καμπάκ (Λίβερπουλ), Σογιουντσού (Λέστερ), Αϊχάν (Σασουόλο), Μεράς (Χάβρη), Ρ. Γιλμάζ (Μπεσίκτας) – Μέσοι : Ομιούρ (Τράμπζονσπορ), Ουντέρ (Λέστερ), Καρατσά (Αλάνιασπορ), Ακμπουνάρ (Γκεζτέπε), Τοκόζ (Μπεσίκτας), Καχβετσί (Φενέρμπαχτσε), Τεκντεμίρ (Μπασακσεχίρ), Γιοκιουσλού (Γουέστ Μπρομ), Κιοκτσού (Φέγενορντ), Τουφάν (Φενέρμπαχτσε), Ανταλιαλί (Γαλατάσαραϊ), Τσαλχάνογλου (Μίλαν), Γιαζιτσί (Λιλ) – Επιθετικοί : Μπ. Γιλμάζ (Λιλ), Ουνάλ (Χετάφε), Ντερβισόγλου (Γαλατάσαραϊ), Καραμάν (Φορτούνα Ντίσελντορφ), Ακτιορκόγλου (Γαλατάσαραϊ)

Ουαλία (προεπιλογή με 28 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Χένεσι (Κρίσταλ Πάλας), Γουόρντ (Λέστερ), Α. Ντέιβις (Στόουκ) – Αμυντικοί : Λόρενς (Ζανκτ Πάουλι), Μπ. Ντέιβις (Τότεναμ), Ρόντον (Τότεναμ), Μέρφαμ (Μπόρνμουθ), Γκάντερ (Τσάρλτον), Νόρινγκτον-Ντέιβις (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Ν. Γουίλιαμς (Λίβερπουλ), Λόκιερ (Λούτον) – Μέσοι : Άλεν (Στόουκ), Μόρελ (Λούτον), ΑΜπαντού (Τσέλσι), Σμιθ (Μάντσεστερ Σίτι), Τζ. Γουίλιαμς (Κάρντιφ), Ράμσεϊ (Γιουβέντους), Λέβιτ (Μάντσεστερ Σίτι), Κόλγουιλ (Κάρντιφ), Τόμας (ΚΠΡ) – Επιθετικοί : Μουρ (Κάρντιφ), Γουίλσον (Λίβερπουλ), Μπέιλ (Ρεάλ Μαδρίτης), Μπρουκς (Μπόρνμουθ), Ρόμπερτς (Λιντς), Λόρενς (Ντέρμπι), Ματόντο (Σάλκε), Χάρις (Κάρντιφ)

Την αποστολή της Ουαλίας κλήθηκε να βγάλει ο μέχρι πρότινος κόουτς της Κ21, Ρόμπερτ Πέιτζ, ο οποίος αντικατέστησε ξαφνικά τον Ράιαν Γκιγκς μιας και ο πρώην σταρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατηγορήθηκε για επίθεση σε δύο γυναίκες. Λίγο μετά το άκουσμα της είδησης, ο Γκιγκς είχε αρνηθεί τις κατηγορίες που του απαγγέλθηκαν .

Εκτός προεπιλογής έμειναν οι Τζέιμς (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ρόμπερτς και Καμπάγνκο (Σουόνσι), Σίχαν και Κινγκ (Νιούπορτ) οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις τους με τους συλλόγους τους. Μεγάλη απουσία είναι αυτή του Ρόμπσον-Κανού, που είχε παραβιάσει κανονισμούς της ομάδας πέρυσι και είχε αποκλειστεί από το σύνολο, στο οποίο είχε επιστρέψει παίρνοντας πίσω την απόφασή του να αποσυρθεί.

Β’ Όμιλος :
Βέλγιο (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές – 11 αναπληρωματικοί) :
 Τερματοφύλακες : Κουρτουά (Ρεάλ Μαδρίτης), Μινιολέ (Κλαμπ Μπριζ), Ζελζ (Στρασβούργο) – Αμυντικοί : Αλντερβάιρελντ (Τότεναμ), Μπογιάτα (Χέρτα Βερολίνου), Ντεναγιέρ (Λυών), Βερμάλεν (Βίσελ Κόμπε), Βερτόνμεν (Μπενφίκα) – Μέσοι : Καστάνι (Λέστερ), Σαντλί (Μπασακσεχίρ), Καράσκο (Ατλέτικο Μαδρίτης), Ντε Μπρόινε (Μάντσεστερ Σίτι), Ντεντόκερ (Γουλβς), Τ. Αζάρ (Ντόρτμουντ), Μενιέ (Ντόρτμουντ), Πρατ (Λέστερ), Τίλεμανς (Λέστερ), Βανάκεν (Κλαμπ Μπριζ), Βίτσελ (Ντόρτμουντ) – Επιθετικοί : Μπατσουαγί (Κρίσταλ Πάλας), Μπεντέκε (Κρίσταλ Πάλας), Ντοκού (Ρεν), Ε. Αζάρ (Ρεάλ Μαδρίτης), Ρ. Λουκάκου (Ίντερ), Μέρτενς (Νάπολι), Τροσάρ (Μπράιτον) – Αναπληρωματικοί: Καμίνσκι (Μπλάκμπερν), Μέχελε (Κλαμπ Μπριζ), Βανχέσντεν (Σταντάρ Λιέγης), Τζ. Λουκάκου (Αμβέρσα), Φοκέ (Ρεμς), Λοκόνγκα (Άντερλεχτ), Γιανουζάι (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Χέινεν (Γκενκ), Σελμέικερς (Μίλαν), Βερσχάρεν (Άντερλεχτ), Ντε Κατελάρε (Κλαμπ Μπριζ)

Δανία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Σμάιχελ (Λέστερ), Λεσλ (Μίντιλαντ), Ρένοβ (Σάλκε) – Αμυντικοί : Λάρσεν (Ουντινέζε), Κέαρ (Μίλαν), Κρίστενσεν (Τσέλσι), Άντερσεν (Φούλαμ), Βας (Βαλένθια), Γιόργκενσεν (Κοπεγχάγη), Μέαχλε (Αταλάντα), Βέστεργκορ (Σαουθάμπτον), Μπόιλεσεν (Κοπεγχάγη) – Μέσοι : Γένσεν (Μπρέντφορντ), Νόιργκορ (Μπρέντφορντ), Χόιμπγεργκ (Τότεναμ), Ντιλέινι (Ντόρτμουντ), Κρίστιανσεν (Μάλμε), Έρικσεν (Ίντερ), Ντάμσγκορ (Σαμπντόρια), Σκοβ (Χόφενχαϊμ) – Επιθετικοί : Μπρέιθγουεϊτ (Μπαρτσελόνα), Κορνέλιους (Πάρμα), Όλσεν (Μπολόνια), Πόουλσεν (Λειψία), Ντόλμπεργκ (Νις), Βιντ (Κοπεγχάγη)

Φινλανδία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές + 5 που θα ενσωματωθούν μετά τη λήξη των πρωταθλημάτων τους) : Τερματοφύλακες : Χραντέκι (Λεβερκούζεν), Γιόρονεν (Μπρέσια), Γιάακολα (Μπρίστολ Ρόβερς) – Αμυντικοί: Όγιαλα (Βέιλε), Βέισνεν (Έλφσμποργκ), Βέισνεντ (Κίεβο), Αραγιούρι (Πάφος), Ο’Σόνεσι (Ελσίνκι HJK), Ιβάνοφ (Βάρτα Πόζναν), Γκράνλουντ (Σταλ Μίελετς), Ούρονεν (Γκενκ), Χαμαλάινεν (ΚΠΡ), Άλο (ΜΤΚ Βουδαπέστη) – Μέσοι : Σόιρι (Έσμπγιεργκ), Καμάρα (Ρέιντζερς), Καούκο ( Έσμπγιεργκ), Βαλακάρι (Πάφος), Σούλερ (Γιουργκόντεν), Λαμ (Τσβόλε), Σπαρβ (Λάρισα), Γένσεν (Άουγκσμπουργκ) – Επιθετικοί : Πογιανπάλο (Ουνιόν Βερολίνου), Λαπαλάινεν (Μοντρεάλ), Φορς (Μπρέντφορντ), Άσενχουν (Λάχτι), Πούκι (Νόριτς) – Θα ενσωματωθούν : Ραϊτάλα (Μινεσότα), Τόιβο (Χάκεν), Τέιλορ (Μπραν), Λουντ (Μινεσότα), Μαένπα (Βενέτσια)

Ρωσία (προεπιλογή με 30 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Ντιούπιν (Ρουμπίν Καζάν), Λούνεβ (Ζενίτ), Σαφόνοβ (Κράσνονταρ), Σούνιν (Ντιναμό Μόσχας) – Αμυντικοί : Τζικίγια (Σπαρτάκ Μόσχας), Ντίβεβ (ΤΣΣΚΑ Μόσχας), Γεβγκένιεβ (Ντιναμό Μόσχας), Ζιρκόβ (Ζενίτ), Καραβάεφ (Ζενίτ), Κουντριάσοβ (Αντάλιασπορ), Σαμοσκίνοβ (Ρουμπίν), Σεμένοβ (Αχμάτ), Μάριο Φερνάντες (ΤΣΣΚΣ Μόσχας) – Μέσοι : Μπαρίνοβ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Ζεμαλέτντινοβ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Μούχιν (Λοκομοτίβ Μόσχας), Γκολόβιν (Μονακό), Ζακαριάν (Ντιναμό Μόσχας), Φομίν (Ντιναμό Μόσχας), Ζομπνίν (Σπαρτάκ Μόσχας), Ιόνοβ (Κράσνονταρ), Κουζιάγεβ (Ζενίτ), Μόστοβοϊ (Ζενίτ), Οζντόεβ (Ζενίτ), Μακάροβ (Ρουμπίν Καζάν), Μιράντσουκ (Αταλάντα), Τσερίσεβ (Βαλένθια) – Επιθετικοί : Τζιούμπα (Ζενίτ), Ζαμπολότνι (Σότσι), Σομπόλεβ (Σπαρτάκ Μόσχας)

Γ’ Όμιλος :
Αυστρία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Μπάχμαν (Γουότφορντ), Περβάν (Βόλφσμπουργκ), Σλάγκερ (ΛΑΣΚ) – Αμυντικοί: Αλάμπα (Μπάγερν Μονάχου), Ντράγκοβιτς (Λεβερκούζεν), Φρεντλ (Βέρντερ Βρέμης), Χιντερέγκερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Λάινερ (Γκλάντμπαχ), Λίενχαρτ (Φράιμπουργκ), Πος (Χόφενχαϊμ), Τρίμελ (Ουνιόν Βερολίνου), Ούλμερ (Ζάλτσμπουργκ) – Μέσοι : Μπάουμγκαρτλίνγκερ (Λεβερκούζεν), Μπαουμγκάρντερ (Χόφενχαϊμ), Γκρίλιτς (Χόφενχαϊμ), Ιλζάνκερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Λάιμερ (Λειψία), Λαζάρο (Γκλάντμπαχ), Ζάμπιτζερ (Λειψία), Σάουμπ (Λουκέρνη), Σλάγκερ (Βόλφσμπουργκ), Σοεπφ (Σάλκε) – Επιθετικοί : Αρναούτοβιτς (Σανγκάι Πορτ), Γκρέγκοριτς (Άουγκσμπουργκ), Καλάιτζιτς (Στουτγάρδη), Ονισίβο (Μάιντς)

Από την προεπιλογή κόπηκαν οι: Λίντνερ (Βασιλεία), Μβενέ (Μάιντς), Μπάλιτς (ΛΑΣΚ) και Γκρίμπιτς (Λοριάν)

Ολλανδία (προεπιλογή με 34 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Μπίζοτ (Άλκμααρ), Σίλεσεν (Βαλένθια), Κρουλ (Νόριτς), Στεκέλεμπουργκ (Άγιαξ) – Αμυντικοί : Φαν Άανχολτ (Κρίσταλ Πάλας), Ακέ (Μάντσεστερ Σίτι), Μπλιντ (Άγιαξ), Ντουμφρίς (PSV), Χάτεμπουρ (Αταλάντα), Κάρσντροπ (Ρόμα), Ντε Λιχτ (Γιουβέντους), Σεντ Τζούστε (Μάιντς), Τετέ (Φούλαμ), Τίμπερ (Άγιαξ), Φέλτμαν (Μπράιτον), Ντε Φράι (Ίντερ), Βίτζνταλ (Άλκμααρ) – Μέσοι : Φαν ντε Μπεκ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Γκράβενμπερχ (Άγιαξ), Φ. ντε Γιονγκ (Μπαρτσελόνα), Κλάασεν (Άγιαξ), Κοοπμέινερς (Άλκμααρ), Ντε Ρουν (Αταλάντα), Βιλχένα (Κράσνονταρ), Βαϊνάλντουμ (Λίβερπουλ) – Επιθετικοί : Μπερχάους (Φέγενορντ), Μπέρεχβεϊν (Τότεναμ), Ελ Γκάζι (Άστον Βίλα), Γκάκπο (PSV), Λ. ντε Γιονγκ (Σεβίλλη), Μάλεν (PSV), Μέμφις (Λυών), Πρόμες (Σπαρτάκ Μόσχας), Βέγκχορστ (Βόλφσμπουργκ)

Βόρεια Μακεδονία (προεπιλογή με 26 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Ντιμιτριέφσκι (Ράγιο Βαγιεκάνο), Σισκόφσκι (Δόξα Κατωκοπιάς), Γιανκόφ (Ραμποτνίτσκι) – Αμυντικοί : Ριστόφσκι (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Μουσλιού (Φέχερβαρ), Μπεζτουλάι (Σκεντίγια), Ριστέφσκι (Ούιπεστ), Ζαΐκοφ (Σαρλερουά), Βελκόφσκι (Ριέκα), Αλιόσκι (Λιντς) – Μέσοι : Αντέμι (Ντινάμο Ζάγκρεμπ), Μπάρντι (Λεβάντε), Σπιρόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Νικόλοφ (Λέτσε), Κοσταντίνοφ (Ρουζομπέροκ), Χασάνι (Παρτιζάνι), Ελμάς (Νάπολι), Αβραμόφσκι (Καϊσέρισπορ), Τσουρλίνοφ (Στουτγάρδη), Ραντέσκι (Ακαντέμια Πάντεφ) – Επιθετικοί : Πάντεφ (Τζένοα), Τραϊκόφσκι (Μαγιόρκα), Τρικόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας), Στοιγιανόφσκι (Σαμπλί), Βελκόφσκι (Σαράγιεβο), Ριστόφσκι (Σπάρτακ Τρνάβα)

Ουκρανία (προεπιλογή με 35 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Μπουστσάν (Ντινάμο Κιέβου), Λούνιν (Ρεάλ Μαδρίτης), Πιάτοφ (Σαχτάρ Ντόνετσκ), Τρούμπιν ( Σαχτάρ Ντόνετσκ) – Αμυντικοί : Σομπόλ (Κλαμπ Μπριζ), Ζαμπάρνι (Ντινάμο Κιέβου), Κορνιένκο ( Σαχτάρ Ντόνετσκ), Κριστόβ ( Σαχτάρ Ντόνετσκ), Ποπόβ (Ντινάμο Κιέβου), Σιρότα (Ντινάμο Κιέβου), Τίμτσικ (Ντινάμο Κιέβου), Μικαϊλιτσένκο (Άντερλεχτ), Μικολένκο (Ντινάμο Κιέβου), Καραβάεβ (Ντινάμο Κιέβου), Ματβιγιένκο (Σαχτάρ Ντόνετσκ) – Μέσοι : Σιντόρτσιουκ (Ντινάμο Κιέβου), Σεπέλιεβ (Ντινάμο Κιέβου), Μαλινόβσκι (Αταλάντα), Σαπαρένκο (Ντινάμο Κιέβου), Κονοπλιάνκα (Σαχτάρ Ντόνετσκ), Μάρλος (Σαχτάρ Ντόνετσκ), Μακαρένκο (Κορτράικ), Κοβαλένκο (Αταλάντα), Ζιντσένκο (Μάντσεστερ Σίτι), Τσιγκάνοβ (Ντινάμο Κιέβου), Στεπανένκο (Σαχτάρ Ντόνετσκ), Γαρμολένκο (Γουέστ Χαμ), Ζούμπκοβ (Φερεντσβάρος), Σουντάκοβ (Σαχτάρ Ντόνετσκ), Αντριγιέβσκι (Ντινάμο Κιέβου), Λέντνεβ (Ντινάμο Κιέβου), Μπονταρένκο (Μαριούπολη) – Επιθετικοί : Γιαρέμτσουκ (Γάνδη), Μπεσέντιν (Ντινάμο Κιέβου), Ντόβμπιουκ (Ντιεπρ-1)

Δ’ Όμιλος :
Κροατία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές) : 
Τερματοφύλακες : Λιβακόβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Κάλινιτς (Χάιντουκ Σπλιτ), Σλούγκα (Λούτον) – Αμυντικοί : Βρσάλικο (Ατλέτικο Μαδρίτης), Μπάρισιτς (Ρέιντζερς), Τσαλέτα-Τσαρ (Μαρσέιγ), Λόβρεν (Ζενίτ), Γιουράνοβιτς (Λέγκια Βαρσοβίας), Βίντα (Μπεσίκτας), Γκβάρντιολ (Λειψία), Μπράνταριτς (Λιλ), Σκόριτς (Όσιγιεκ) – Μέσοι : Κόβατσιτς (Τσέλσι), Μόντριτς (Ρεάλ Μαδρίτης), Μπρόζοβιτς (Ίντερ), Μπάντελι (Τζένοα), Βλάσιτς (ΤΣΣΚΑ Μόσχας), Πάσαλιτς (Αταλάντα), Πέρισιτς (Ίντερ), Μπρέκαλο (Βόλφσμπουργκ), Όρσιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Ιβανούσετς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ) – Επιθετικοί : Ρέμπιτς (Μίλαν), Πέτκοβιτς (Ντίναμο Ζάγκρεμπ), Μπούντιμιρ (Οσασούνα), Κράμαριτς (Χόφενχαϊμ)

Κατά την διαδικασία είχε προεπιλεχθή και ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Μάρκο Λιβάγια , ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να μπει στην 26αδα. Για τους Κροάτες μεγάλη απώλεια αποτελεί ο Ιβάν Ράκιτιτς, ο οποίος αποφάσισε να αποσυρθεί οικιοθελώς από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του μετά την επίστροφή του στην Σεβίλλη από την Μπαρτσελόνα.

Τσεχία (αποστολή με 25 παίκτες, έχει περιθώριο να δηλώσει πριν την 1η Ιουνίου) : Τερματοφύλακες : Βάτσλικ (Σεβίλλη), Παβλένκα (Βέρντερ Βρέμης), Μαντούς (Όλομουτς) – Αμυντικοί : Κουφάλ (Γουέστ Χαμ), Καντεράμπεκ (Χόφενχαϊμ), Τσελούστκα (Σπάρτα Πράγας), Κάλας (Μπρίστολ Σίτι), Ζίμα (Σλάβια Πράγας), Μπόριλ (Σλάβια Πράγας), ΜΑτέγιου (Μπρέσια), Μπράμπετς (Βικτόρια Πλζεν) – Μέσοι : Μασοπούστ (Σλάβια Πράγας), Νταρίντα (Χέρτα Βερολίνου), Σούτσεκ (Γουέστ Χαμ), Μπαράκ (Βερόνα), Κραλ (Σπάρτακ Μόσχας), Χόλες (Σλάβια Πράγας), Σέβτσικ (Σλάβια Πράγας), Γιάνκτο (Σαμπντόρια), Χλόζεκ (Σπάρτα Πράγας), Πέσεκ (Λίμπερετς) – Επιθετικοί : Στσικ (Λεβερκούζεν), Κρμέντσικ (ΠΑΟΚ), Βίντρα (Μπέρνλι), Πέκχαρτ (Λέγκια)

Στην αποστολή της Τσεχίας συμπεριλήφθηκε και ο επιθετικός του ΠΑΟΚ,  Μίχαελ Κρμέντσικ, ο οποίος ήταν αυτός που χάρισε το Κύπελλο Ελλάδας στον «Δικέφαλο του Βορρά» απέναντι στον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ , μπαίνοντας ως αλλαγή στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς.  Την κενή θέση αναμένεται να καλύψειο Οντρέι Κούντελα, ο οποίος έχει τιμωρηθεί από την UEFA για ρατσιστική επίθεση στον Γκλεν Καμάρα της Ρέιντζερς σε παιχνίδι της Σλάβια Πράγας για το Europa League. Σε μια είδηση που συζητιέται από την Δευτέρα 24/5, ο Κούντελα αναδείχθηκε ως ο κορυφαίος Τσέχος αμυντικός για την σεζόν που ολοκληρώθηκε.

Αγγλία (προεπιλογή με 33 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Ντ. Χέντερσον (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Τζόνστοουν (Γουέστ Μπρομ), Πίκφορντ (Έβερτον), Ράμσντεϊλ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ) – Αμυντικοί : Αλεξάντερ-Άρνολντ (Λίβερπουλ), Τσίλγουελ (Τσέλσι), Κόαντι (Γουλβς), Γκόντφρεϊ (Έβερτον), Τζέιμς (Τσέλσι), Μαγκουάιρ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μινγκς (Άστον Βίλα), Σο (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Στόουνς (Μάντσεστερ Σίτι), Τρίπιερ (Ατλέτικο Μαδρίτης), Γουόκερ (Μάντσεστερ Σίτι), Γουάιτ (Μπράιτον) – Μέσοι : Μπέλιγχαμ (Ντόρτμουντ), Τζ. Χέντερσον (Λίβερπουλ), Λίνγκαρντ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μάουντ (Τσέλσι), Φίλιπς (Λιντς), Ράις (Γουέστ Χαμ), Γουόρντ-Πρόουζ (Σαουθάμπτον) – Επιθετικοί : Κάλβερτ-Λιούιν (Έβερτον), Φόντεν (Μάντσεστερ Σίτι), Γκρίλις (Άστον Βίλα), Γκρίνγουντ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Κέιν (Τότεναμ), Ράσφορντ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Σάκα (Άρσεναλ), Σάντσο (Ντόρτμουντ), Στέρλινγκ (Μάντσεστερ Σίτι), Γουότκινς (Άστον Βίλα)

Στην προεπιλογή του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ κλήθηκαν κανονικά οι Χάρι Μαγκουάιρ και Τρεντ Αλεξάντερ-Άρνολντ, των οποίων η συμμετοχή δεν είναι βέβαιη με τον πρώτο να είναι προς το παρόν τραυματίας και τον δεύτερο να έχει κάνει μια πολύ μέτρια σεζόν με τη φανέλα της Λίβερπουλ.

Σκωτία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Γκόρντον (Χαρτ οφ Μιντλόθιαν), Μάρσαλ (Ντέρμπι), ΜακΛάφιν (Ρέιντζερς) – Αμυντικοί : Κούπερ (Λιντς), Γκάλαγκερ (Μάδεργουελ), Χάνλεϊ (Νόριτς), Χέντρι (Σέλτικ), ΜακΚένα (Νότιγχαμ Φόρεστ), Ο’Ντόνελ (Μάδεργουελ), Πάτερσον (Ρέιντζερς), Ρόμπερτσον (Λίβερπουλ), Τέιλορ (Σέλτικ), Τίρνι (Άρσεναλ) – Μέσοι : Στ. Άρμστρονγκ (Σαουθάμπτον), Κρίστι (Σέλτικ), Φλεκ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ), Γκίλμουρ (Τσέλσι), ΜακΓκιν (Άστον Βίλα), ΜακΓκρέγκορ (Σέλτικ), ΜακΤόμινεϊ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Τέρνμπουλ (Σέλτικ) – Επιθετικοί : Άνταμς (Σαουθάμπτον), Ντάικς (ΚΠΡ), Φόρεστ (Σέλτικ), Φρέιζερ (Νιούκαστλ), Νίσμπετ (Χιμπέρνιαν)

Ε’ Όμιλος
Πολωνία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές – 5 αναπληρωματικοί) :
 Τερματοφύλακες : Φαμπιάνσκι (Γουέστ Χαμ), Στσέσνι (Γιουβέντους), Σκορπούσκι (Μπολόνια) – Αμυντικοί: Μπέντναρεκ (Σαουθάμπτον), Μπερεζίνσκι (Σαμπντόρια), Νταβίντοβιτς (Βερόνα), Γκλικ (Μπενεβέντο), Χέλικ (Μπάρνσλεϊ), Κεντζιόρα (Ντιναμό Κιέβου), Πιάτκοφσκι (Ράκοβ Τσεστοτσόβα) Πούτσαζ (Λεχ Πόζναν), Ριμπούς (Λοκομοτίβ Μόσχας) – Μέσοι : Φρανκόφσκι (Σικάγο Φάιερ), Γιότζβιακ (Ντέρμπι), Κλιχ (Λιντς), Κοζλόφσκι (Πογκόν Στσέτσιν), Κριχόβιακ (Λοκομοτίβ Μόσχας), Λινέτι (Τορίνο), Μόντερ (Μπράιτον), Πλαχέτα (Νόριτς), Ζιελίνσκι (Νάπολι) – Επιθετικοί : Κοβνάσκι (Φορτούνα Ντίσελντορφ), Λεβαντόφσκι (Μπάγερν Μονάχου), Μίλικ (Μαρσέιγ), Σβιντέρσκι (ΠΑΟΚ), Σβιέρτζοκ (Πιαστ Γκλίβιτσε) – Αναπληρωματικοί : Ματζέσκι (Μονακό), Αουγκουστίνιακ (Ορυάλ Εκατερίνμπουργκ), Γκροζίτσκι (Γουέστ Μπρομ), Γκάμι (Άουγκσμπουργκ), Ζιμάνσκι (Ντιναμό Μόσχας)

Σλοβακία (προεπιλογή με 24 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες

: Ντουμπράβκα (Νιούκαστλ), Ροντάκ (Φούλαμ), Κούτσιακ (Λέχια Γκντανσκ) – Αμυντικοί : Πέκαρικ (Χέρτα Βερολίνου), Σάτκα (Λεχ Πόζναν), Βάβρο (Ουέσκα), Σκρίνιαρ (Ίντερ), Χούμποτσαν (Ομόνοια), Χολούμπεκ (Γκλίβιτσε) – Μέσοι : Χάμσικ (IFK Γκέτενμποργκ), Λομπότκα (Νάπολι), Χροσόβσκι (Γκενκ), Κούτσκα (Πάρμα), Ντούμπα (Κολωνία) Μακ (Φερεντσβάρος), Βάις (Σλόβαν Μπρατισλάβα), Μπένες (Άουγκσμπουργκ), Χαρασλίν (Σασουόλο), Σούσλοβ (Χρόνιγκεν), Μπέρο (Άρνχεμ), Γίρκα (Μιραντές) – Επιθετικοί : Ντούρις (Ομόνοια), Μποζενίκ (Φέγενορντ), Στρέλετς (Σλόβαν Μπρατισλάβας)

Ισπανία  (αποστολή με 24 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Ντε Χέα (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Σιμόν (Αθλέτικ Μπιλμπάο), Σάντσεθ (Μπράιτον) – Αμυντικοί : Γκαγιά (Βαλένθια), Άλμπα (Μπαρτσελόνα), Π. Τόρες (Βιγιαρεάλ), Λαπόρτ (Μάντσεστερ Σίτι), Γκαρθία (Μάντσεστερ Σίτι), Ντ. Γιορέντε (Λιντς), Αθπιλικουέτα (Τσέλσι), Μ. Γιορέντε (Ατλέτικο Μαδρίτης) – Μέσοι : Μπουσκέτς (Μπαρτσελόνα), Ρόδρι (Μάντσεστερ Σίτι), Πέδρι (Μπαρτσελόνα), Τιάγκο (Λίβερπουλ), Κόκε (Ατλέτικο Μαδρίτης), Ρουίθ (Νάπολι) – Επιθετικοί : Όλμο (Λειψία), Ογιαρθάμπαλ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Μορένο (Βιγιαρεάλ), Μοράτα (Γιουβέντους), Φ. Τόρες (Μάντσεστερ Σίτι), Τραορέ (Γουλβς), Σαράμπια (Παρί Σεν Ζερμέν)

Χωρίς παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης θα «κατέβει» στο Euro η Ισπανία , με τον πρώην προπονητή της Μπαρτσελόνα, Λουίς Ενρίκε, να μην συμπεριλαμβάνει κανέναν της «Βασίλισσας» μετά και την απουσία του Σέρχιο Ράμος ο οποίος χάνει την ενδεχομένως τελευταία σχετική διοργάνωση της καριέρας του εξαιτίας τραυματισμού. Από την πλευρά του, ο Ράμος δήλωσε πως ασπάζεται την απόφαση αυτή και πως θα υποστηρίζει τη χώρα του όπως και να ‘χει. Υπενθυμίζεται πως ο Ενρίκε είχε δικαίωμα να καλέσει 26 ποδοσφαιριστές.

Σουηδία (προεπιλογή με 26 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Γιόνσον (Κοπεγχάγη), Νόρντφελντ (Γκεντσλερμπιρλιγκί), Όλσεν (Έβερτον) – Αμυντικοί : Κραφτ (Νιούκαστλ), Λίντελεφ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ντανίελσον (Νταλιάν Γιφάνγκ), Μ. Όλσον (Χάκεν), Αουγκούστινσον (Βέρντερ Βρέμης), Γιάνσον (Μπρέντφορντ), Χελάντερ (Ρέιντζερς), Λούστιγκ (ΑΙΚ), Γκράνκβιστ (Χέλσινμποργκ) – Μέσοι : Φόρσμπεργκ (Λειψία), Σέμα (Γουότφορντ), Κλάεσον (Κράσνονταρ), Κουλουσέφσκι (Γιουβέντους), Λάρσον (ΑΙΚ), Έκνταλ (Σαμπντόρια), Κ. Όλσον (Κράσνονταρ), Καγιούστε (Μίντιλαντ), Σβάνμπεργκ (Μπολόνια), Σβένσον (Γκουανγκτσόυ) – Επιθετικοί : Μπεργκ (Κράσνονταρ), Άιζακ (Ρεάλ Σοσιεδάδ), Κουάισον (Μάιντς), Λάρσον (Σπαρτάκ Μόσχας)

Λίγο μετά την ανακοίνωση της επιστροφής του στην εθνική, από την οποία είχε αποσυρθεί εδώ και μια τετραετία, ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς θα μείνει τελικά εκτός από το κατά πάσα πιθανότητα τελευταίο Euro της καριέρας του , με τον πρόσφατο τραυματισμό του να στερεί από την ποδοσφαιρική κοινότητα των Σουηδών το μεγαλύτερο νέο της σεζόν ίσως και από την ίδια την πρόκριση. Εκτός έμεινε και ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ, Μουαμέρ Τάνκοβιτς, που είχε συμπεριληφθεί στην προεπιλογή .

ΣΤ’ Όμιλος :
Γαλλία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές)
 : Τερματοφύλακες : Γιορίς (Τότεναμ), Μανταντά (Μαρσέιγ), Μενιάν (Λιλ) – Αμυντικοί : Ντίνι (Έβερτον), Ντουμπουά (Λυών), Ερναντές (Μπάγερν Μονάχου), Κιμπεμπέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Κουντέ (Σεβίλλη), Λενγκλέ (Μπαρτσελόνα), Παβάρ (Μπάγερν Μονάχου), Βαράν (Ρεάλ Μαδρίτης), Ζουμά (Έβερτον) – Μέσοι : Καντέ (Τσέλσι), Λεμάρ (Ατλέτικο Μαδρίτης), Πογκμπά (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Ραμπιό (Γιουβέντους), Σισοκό (Τότεναμ), Τολισό (Μπάγερν Μονάχου) – Επιθετικοί : Μπεν Γεντέρ (Μονακό), Μπενζεμά (Ρεάλ Μαδρίτης), Κομάν (Μπάγερν Μονάχου), Ντεμπελέ (Μπαρτσελόνα), Ζιρού (Τσέλσι), Γκριζμάν (Μπαρτσελόνα), Μπαπέ (Παρί Σεν Ζερμέν), Τουράμ (Γκλάντμπαχ)

Το μεγάλο νέο στην αποστολή των Γάλλων ακούει στο όνομα Καρίμ Μπενζεμά. Ο επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης είχε παραγκωνιστεί από τους «μπλε» εξαιτίας ενός σκανδάλου κατά το οποίο ο πρώτος εκβίαζε τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού, Ματιέ Βαλμπουενά. Ωστόσο, έχοντας κάνει εξαιρετική σεζόν και ενώ έχει κριθεί αθώος από τη Δικαιοσύνη, αναμένεται να φιγουράρει στην κορυφή της υπερομάδας της Γαλλίας. Όσον αφορά την οριστική επιστροφή του συμπατριώτη του, ο Βαλμπουενά δήλωσε πως δεν περίμενε ενημέρωση από τον Ντιντιέ Ντεσάν και πως πλέον διασκεδάζει με την ζωή του στην Ελλάδα .

Γερμανία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Νόιερ (Μπάγερν Μονάχου), Λένο (Άρσεναλ), Τραπ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης) – Αμυντικοί : Γκίντερ (Γκλάντμπαχ), Ρίντιγκερ (Τσέλσι), Γκόζενς (Αταλάντα), Γκίντερ (Φράιμπουργκ), Χάλστενμπεργκ (Λειψία), Χούμελς (Ντόρτμουντ), Κλόστερμαν (Λειψία), Κοψ (Λιντς), Ζίλε (Μπάγερν Μονάχου) – Μέσοι : Γκιουντογκάν (Μάντσεστερ Σίτι), Κροος (Ρεάλ Μαδρίτης), Τσαν (Ντόρτμουντ), Κίμιχ (Μπάγερν Μονάχου), Μίλερ (Μπάγερν), Μουζιάλα (Μπάγερν Μονάχου), Γκνάμπρι (Μπάγερν Μονάχου), Γκορέτσκα (Μπάγερν Μονάχου), Χάβερτζ (Τσέλσι), Χόφμαν (Γκλάντμπαχ), Σανέ (Μπάγερν Μονάχου), Νέουχαους (Γκλάντμπαχ) – Επιθετικοί : Βέρνερ (Τσέλσι), Φόλαντ (Μονακό)

Όπως ήταν αναμενόμενο, αυτή θα είναι η τελευταία διοργάνωση με τον Γιόακιμ Λεβ στον πάγκο των «πάντσερ», με τον Χάντσι Φλικ να υπογράφει για τα επόμενα χρόνια στη «Νάσιοναλμανσαφτ» και να είναι έτοιμος να αναλάβει μετά το πέρας του Euro 2020-2021 .

Μεγάλες επιστροφές για την εθνική Γερμανίας αποτελούν οι Ματς Χούμελς και Τόμας Μίλερ, τους οποίους ο Γιόακιμ Λεβ είχε αφήσει πίσω του στην προσπάθεια να ανανεώσει το σύνολο πριν δύο χρόνια.  Είχε αποφασιστεί από πριν να μην παίξει στο Euro ο Μάρκο Ρόις, ενώ απών θα είναι και ο Ζερόμ Μπόατενγκ. Βεβαίως το μεγάλυτερο ενδιαφέρον αποτελεί η απουσία του γκολκίπερ της Μπαρτσελόνα, Μαρκ-Αντρέ Τερ Στέγκεν, που είναι έτσι κι αλλιώς τραυματίας και… κάνει χώρο στον Μάνουελ Νόιερ για τη θέση του βασικού. Σε διαφορετική περίπτωση, αυτή θα αποτελούσε «μήλον της Έριδος», όπως και στο πρόσφατο παρελθόν.

Ουγγαρία (προεπιλογή με 30 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Μπογκντάν (Φερεντσβάρος), Ντιμπούζ (Φερεντσβάρος), Γκουλάτσι (Λειψία), Τοτ (Πούσκας Ακαντέμια) – Αμυντικοί : Μπόλα (Φέχερβαρ), Μπότκα (Φερεντσβάρος), Φιόλα (Φέχερβαρ), Χάνγκια (Φέχερβαρ), Κεσκές (Λουγκάνο), Λανγκ (Ομόνοια), Λόβρεντσιτς (Φερεντσβάρος), Ορμπάν (Λειψία), Σπάντλερ (Πούσκας Ακαντέμια), Α. Ζάλαι (Φενέρμπαχτσε) – Μέσοι : Σέρι (Μεζοκοβέζντ), Γκάζνταγκ (Μπούνταπεστ Χονβέντ), Χολέντερ (Παρτίζαν), Κλάινχσαϊσλερ (Όσιγιεκ), Νάγκι (Μπρίστολ Σίτι), Νέγκο (Φέχερβαρ), Σάφερ (Ντουναϊσκά Στρέντα), Σιγκέρ (Φερεντσβάρος), Ζόμποζλαϊ (Λειψία) – Επιθετικοί : Χαν (Πακς), Νίκολιτς (Φέχερβαρ), Ρ. Ζάλαϊ (Φράιμπουργκ), Σεν (Ντάλας), Α. Ζάλαϊ (Μάιντς), Κ. Βάργκα (Κασίμπασα), Ρ. Βάργκα (ΜΤΚ Βουδαπέστη)

Πορτογαλία (αποστολή με 26 ποδοσφαιριστές) : Τερματοφύλακες : Λόπες (Λυών), Ρούι Πατρίσιο (Γουλβς), Σίλβα (Γκρανάδα) – Αμυντικοί : Κανσέλο (Μάντσεστερ Σίτι), Σεμέντο (Γουλβς), Φόντε (Λιλ), Πέπε (Πόρτο), Ρούμπεν Ντίας (Μάντσεστερ Σίτι), Μέντες (Σπόρτινγκ), Γκερέιρο (Ντόρτμουντ) – Μέσοι : Περέιρα (Παρί Σεν Ζερμέν), Παϊλίνια (Σπόρτινγκ), Ρούμπεν Νέβες (Γουλβς), Μπρούνο Φερνάντες (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Μουτίνιο (Γουλβς), Ρενάτο Σάντσες (Λιλ), Ολιβέιρα (Πόρτο), Καρβάλιο (Ρεάλ Μπέτις) – Επιθετικοί : Γκονσάλβες (Σπόρτινγκ), Σίλβα (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Μπ. Σίλβα (Μάντσεστερ Σίτι), Ρονάλντο (Γιουβέντους), Ζότα (Λίβερπουλ), Γκουέντες (Βαλένθια), Φέλιξ (Ατλέτικο Μαδρίτης), Ρ. Σίλβα (Μπενφίκα)

Οι παίκτες του Ολυμπιακού, Ζοσέ Σα, Ρούμπεν Σεμέντο και Αρμίντο Μπρούμα έμειναν εκτός.

Από την στιγμή που έχει ανακοινωθεί η τελική 26αδα μπορούν να υπάρξουν απεριόριστες αλλαγές μόνο σε περίπτωση που υπάρξει κάποιος σοβαρός τραυματισμός ή θετικό κρούσμα κορωνοϊού ή επαφή με θετικό κρούσμα

Οι τερματοφύλακες μπορούν να αντικατασταθούν κατά την διάρκεια του τουρνουά εάν δεν έχουν καλή φυσική κατάσταση, ακόμη κι αν είναι διαθέσιμοι ο ένας ή και οι άλλοι δύο γκολκίπερ

Εάν αντικατασταθεί ένας ποδοσφαιριστής δεν μπορεί να ξανά κληθεί στην αποστολή

 

Το πρόγραμμα Euro 2020

11/6
Τουρκία – Ιταλία (22:00)

12/6
Ουαλία – Ελβετία (16:00)
Δανία – Φινλανδία (19:00)
Βέλγιο – Ρωσία (22:00)

13/6
Αγγλία – Κροατία (16:00)
Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία (19:00)
Ολλανδία – Ουκρανία (22:00)

14/6
Σκωτία – Τσεχία (16:00)
Πολωνία – Σλοβακία (19:00)
Ισπανία – Σουηδία (22:00)

15/6
Ουγγαρία – Πορτογαλία (19:00)
Γαλλία – Γερμανία (22:00)

16/6
Φινλανδία – Ρωσία (16:00)
Τουρκία – Ουαλία (19:00)
Ιταλία – Ελβετία (22:00)

17/6
Ουκρανία – Β. Μακεδονία (16:00)
Δανία – Βέλγιο (19:00)
Ολλανδία – Αυστρία (22:00)

18/6
Σουηδία – Σλοβακία (16:00)
Κροατία – Τσεχία (19:00)
Αγγλία – Σκωτία (22:00)

19/6
Ουγγαρία – Γαλλία (16:00)
Πορτογαλία – Γερμανία (19:00)
Ισπανία – Πολωνία (22:00)

20/6
Ελβετία – Τουρκία (19:00)
Ιταλία – Ουαλία (19:00)

21/6
Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία (19:00)
Ουκρανία – Αυστρία (19:00)
Ρωσία – Δανία (22:00)
Φινλανδία – Βέλγιο (22:00)

22/6
Κροατία – Σκωτία (22:00)
Τσεχία – Αγγλία (22:00)

23/6
Σουηδία – Πολωνία (19:00)
Σλοβακία – Ισπανία (19:00)
Γερμανία – Ουγγαρία (22:00)
Πορτογαλία – Γαλλία (22:00)

Γύρος των 16
26/6
1: 2Α – 2Β (19:00)
2: 1Α – 3Γ (22:00)

27/6
3: 1Γ – 3Δ ή 3Ε ή 3ΣΤ (19:00)
4: 1Β – 3Α ή 3Β ή 3Γ (22:00)

28/6
5: 2Δ – 2Ε (19:00)
6: 1ΣΤ – 3Α ή 3Δ ή 3Ε ή 3Δ (22:00)

29/6
7: 1Δ – 2ΣΤ (19:00)
8: 1Ε – 3Α ή 3Β ή 3Γ ή 3Δ (22:00)

Προημιτελικά:
2/7
1π: Νικητής 6 – Νικητής 5 (19:00)
2π: Νικητής 4 – Νικητής 2 (22:00)

3/7
3π: Νικητής 3 – Νικητής 1 (19:00)
4π: Νικητής 8 – Νικητής 7 (22:00)

Ημιτελικά:
6/7
Νικητής 2π – Νικητής 1π (22:00)

7/7
Νικητής 4π – Νικητής 3π (22:00)

Τελικός: 11/7 (22:00)

*Οι αποστολές συμπληρώνονται με βάση τα επίσημα στοιχεία της ιστοσελίδας της UEFA

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Euro 2020: Οι ημερομηνίες των αγώνων, οι πόλεις και τα γήπεδα

EURO 2020: Τα ρεκόρ της διοργάνωσης